Pojízdná prodejna na trase Krasíkovice, Pobistrýce, Svépravice, Popelištná.

Pojízdná prodejna na trase Krasíkovice, Pobistrýce, Svépravice, Popelištná. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Je středa ráno a houká siréna. Na krasíkovskou náves přijel obchod

  • 0
Na krasíkovickou náves přijíždí nápadný bílý autobus s nápisem Zásobování. Do pojízdné prodejny si místní pravidelně chodí nakoupit vše, co potřebují. Zboží je sice o něco dražší než v supermarketu, ale i když to mají do Pelhřimova coby kamenem dohodil, prodejnu si pochvalují.

Je středa po půl deváté ráno a na návsi se schází místní obyvatelé, aby si v pojízdné prodejně nakoupili chleba, zeleninu i jogurty.

"Chodím sem nakupovat pravidelně, hlavně rohlíky, chleba, noviny. Jsem moc rád, že sem jezdí. Popovídám si, nakoupím. Kdyby nám sem prodejna jezdit přestala, museli by mi nákupy vozit mladí," zauvažuje jeden z nakupujících František Bína.

K autobusu se trousí další obyvatelé vesničky. Provozovatel Milan Miksa jezdí spolu se svojí sestrou Dagmar Štěpánkovou po vesnicích se zbožím už třináct let. Od doby, kdy začínali, se podle jejich slov hodně změnilo.

Pojízdná prodejna na trase Krasíkovice, Pobistrýce, Svépravice, Popelištná.

"Někam jezdíme jednou za týden, jinam dvakrát. Celkem objíždíme asi třicet míst i se samotami. Kšefty jsou ale špatné, protože zákazníci nám za ta léta v podstatě vymřeli. To víte, většinou chodí nakupovat hodně staří lidé. Ostatní si nakoupí v supermarketu," vypráví Štěpánková.

Jezdí v každou roční dobu i ve státní svátek

Nejvíce jdou podle prodavačky na odbyt klasické suroviny - rohlíky a chleba. Prodejna jezdí v určené dny pořád. Ať je zima nebo léto, ve všední den i svátek. "Lidé jsou zvyklí, tak jezdíme," dodává Štěpánková.

Po asi patnácti minutách se prodejna pomalu rozjíždí do další vesnice. Ve svém sortimentu nemá jen chleba a rohlíky, ale i ovoce, zeleninu, jogurty, uzeninu, hygienické potřeby, nebo třeba sekanou.

"Já nikam nemůžu, když něco opravdu nutně potřebuju nebo tady nemají, nakoupí mi dcera ve městě a přivezou mi to. Ale to víte, že jsem ráda, že tu prodejna jezdí," pochvaluje si Růžena Brichcová.

Na provoz prodejny dostává Miksa dotaci od města Pelhřimova, něco málo i od některých obcí, kam zajíždí. "Některé nepřispívají nic. Ale lidi nás potřebují," krčí rameny Miksa.