Lidské ostatky nalezené loni v srpnu na louce Budínka jsou v Jihlavě. Více než

Lidské ostatky nalezené loni v srpnu na louce Budínka jsou v Jihlavě. Více než deset krabic přivezl policejní vyšetřovatel Michal Laška. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kriminalisté znají DNA kostí z Budínky. Výsledky ale zveřejní později

  • 1
Vyšetřování poválečného masakru německých obyvatel Dobronína na louce Budínka, který se odehrál ve druhé polovině května 1945, míří do finále. Genetická analýza nalezených ostatků z hromadného hrobu je hotova. Po několikaměsíčním zkoumání jsou zpět v Jihlavě.

Více než deset krabic přivezl policejní vyšetřovatel Michal Laška spolu se závěrečnou zprávou ohledně analýzy genů obětí a možných potomků.

"Mohu potvrdit, že Služba kriminální policie a vyšetřování obdržela znalecký posudek z oboru genetiky. Dokumentuje zkoumání zejména profilů DNA a jejich porovnávání mezi nalezenými ostatky a žijícími osobami," sdělil vyšetřovatel Michal Laška.

V příštích dnech by měl oznámit, zda se potvrdí příběh o vraždě na Budínce, nebo nikoli. Rozhodnou geny - vzorky DNA obětí a vzorky poskytnuté potomky nuceně odsunutých Němců, kteří dříve žili v Dobroníně a okolí.

"Vzhledem k tomu že jsme teprve obdrželi posudek, tak se zatím nelze vyjadřovat k faktickým výsledkům," vzkázal kriminalista.

Co se stalo zjišťují i příbuzní obětí

Starosta Dobronína Jiří Vlach očekává, že dostane v příštích dnech zprávu od policie.

Varianty, co bude dál, jsou dvě. "Pokud by se nejednalo o kosti údajných německých obětí, pak bychom podle zákona udělali hrob na místním hřbitově - s jednoduchým křížkem a s nápisem, že jde o pozůstatky neznámých osob nalezených na louce Budínka," popsal první možnou variantu starosta Vlach.

Pátraní po ostatcích Němců

Druhá varianta je, že se DNA budou shodovat a že půjde o hrob někdejších německých obyvatel Dobronína a okolí, kteří byli zabiti ve druhé polovině května 1945. Od té doby jsou pohřešováni například Josef Röhrich, Franz Niebler a jiní.

Vnuk Josefa Röhricha Manfred Fuchs žije v Německu a stále se snaží objasnit osud svého dědečka. "Od policie jsem zatím nedostal informaci, jak analýza genů dopadla. Naposledy jsem s komisařem Laškou hovořil v červnu. To mi řekl, že analýzy budou hotové do srpna. Nyní je listopad, nedokáži si vysvětlit, že analýzy trvaly tak dlouho. Jsem napjatý, jaké informace policie v příštích dnech sdělí," řekl Fuchs.

"Sleduji dění kolem louky Budínka i kolem křížů, které na louce vyrůstají," řekl muž z Německa.

Na možný hrob na louce Budínka zase upozornil svou poválečnou mapou Johann Niebler, dobronínský rodák odsunutý po válce do Německa. Na louce údajně zabili jeho strýce.

,