(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jaroměřická mlékárna rozšířila výrobu, nabrala nové lidi a zvedla plat

  • 0
Loňský podzim byl pro zaměstnance mlékáren na Třebíčsku hodně drsný. Provoz ukončila mlékárna v Moravských Budějovicích, omezila se činnost v Želetavě a o práci přišla i část zaměstnanců v Jaroměřicích nad Rokytnou. Po půl roce je situace lepší, v Jaroměřicích dokonce od června nabrali nové lidi.

Noví vlastníci provozů budějovické a jaroměřické mlékárny to v listopadu, když chystali rozsáhlé změny, neměli nijak lehké. "Lidi vyhodí, a co se dá odvézt, odvezou, třeba i do šrotu," šuškalo se.

Z obou mlékáren zůstala v provozu jen ta v Jaroměřicích nad Rokytnou, zařízení v Moravských Budějovicích jsou zakonzervovaná. I když množství zpracovávaného mléka pomalu narůstá, bylo by neekonomické, aby necelých deset kilometrů od sebe fungovala prakticky stejná zařízení s nevyužitou kapacitou.

V únoru se do objektu stěhovala některá zařízení z pronajatých prostorů v Želetavě. Jaroměřický závod zpracovával po odstavení budějovické mlékárny denně 90 tisíc litrů mléka, především od zemědělců z Třebíčska a Znojemska.

Stejný počet zaměstnanců zvládne víc mléka

Jak to vypadá po půl roce "nové vlády" v mlékárně? Katastrofa se v regionu s téměř čtrnáctiprocentní nezaměstnaností naštěstí nekoná. Od června letošního roku se do mlékárny denně dováží ke zpracování 135 tisíc litrů mléka.

Z budějovického provozu se přemístily další pasterizátory, odstředivky a jiná potřebná zařízení. A dokonce vznikají nová pracovní místa. "Od 1. června jsme přijali pět nových pracovníků, jejich aktuální počet je celkem 135," hodnotí situaci ředitel společnosti Miroslav Suchý.

Někteří lidé ale také odešli. Když porovnáme prakticky stejný počet lidí a o polovinu vyšší množství zpracovávaného mléka, dá se vyvodit závěr, že pracovníkům projde za směnu rukama více výrobků. "Po půl roce jsme si mohli dovolit mírné zvyšování platů ve výrobě," dodal ředitel.

Lidé ze Želetavy 25 kilometrů dojíždět nechtěli

Peněz rozhodně není nazbyt, ale ušetřilo se prý z prostředků dřívějších úředníků, kterých ubylo.

Poslední dva měsíce byl pracovníků dokonce nedostatek, jaroměřická mlékárna proto nabídla lidem z Želetavy a jejího okolí možnost dojíždění firemním autobusem. I když se jedná jen o vzdálenost necelých 25 kilometrů, nebyl zájem a dopravní "experiment" vzal za své.

Firmě se podařilo navázat spolupráci s některými obchodními řetězci a vyrábí pro ně některé druhy výrobků pod jejich obchodní značkou. Většina výrobků z Jaroměřic nese označení "A klasa" a sýr vlastní "vlajkové řady" výrobků získal před několika týdny označení Regionální potravina Vysočiny.

"Pokračuje také certifikace mlékárny, nejen podle jakostních standardů ISO, ale v těchto dnech i podle bezpečnostních norem IFS," doplnil Miroslav Suchý.