Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou bude od května „vonět“ po benzinu

  10:05aktualizováno  10:05
Zámek s vůní benzinu. Právě tak se bude jmenovat letošní tematická výstava v Jaroměřicích. Návštěvníci se dozví, jaké to bylo, když si šlechtic pořídil automobil a rozhodl se dojet z bodu A do bodu B v časech, kdy neexistovaly dopravní značky, silnice a benzinky.

Turisté budou mít na jaře další důvod, proč navštívit Jaroměřice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Bylo to složité,“ říká kastelánka jaroměřického zámku Jana Petrová. S kolegy teď objíždí soukromé sběratele i muzea a shání exponáty, které od května do října tohoto roku budou k vidění na prohlídkové trase B. Z jedné místnosti bude zámecká autodílna. V druhé budou nainstalované velkoformátové dobové fotografie českých šlechticů v automobilech.

Návštěvníci rovněž uvidí velká šlapací auta dětí šlechticů – dnes unikátní kousky, které se obtížně shánějí k zápůjčce. Budou tam rovněž účastenské plakety pro automobilisty za dosažení cíle, autíčka jako hračky a samozřejmě dobové oblečení. Ve vestibulu bude stát veterán, nejspíš značky Tatra.

„Však si to představte. Píše se první dekáda 20. století. Chcete-li někam jet, musíte mít masku přes obličej, speciální brýle a oblečení. K dispozici máte velmi nepohodlný a výstřední dopravní prostředek, co se může kdykoli porouchat někde uprostřed krajiny, kde není živáčka. Nepřivoláte hned pomoc,“ popisuje dobu před víc než sto lety kastelánka a ihned doplňuje:

„Benzin si vezete v náhradní plechovce, a když vám dojde a chcete si koupit další, musíte shánět nějaký koloniál. Benzinky ještě neexistují.“

První jednoduché stojany na benzin, které dnes působí úsměvně, se totiž objevují až ve 20. letech.

„Když už tehdy automobilista dosáhl nějakého cíle, byl to úctyhodný sportovní výkon. Ne jako dnes, kdy si řeknete, že zajedete do Jaroměřic, a prostě si pohodlně jedete. Tehdy i krátká cesta byla něco,“ podotýká Jana Petrová.

Absolutní základ jaroměřické výstavě poskytne stejně laděná prezentace autora Jiřího Křížka, která byla nedávno k vidění na zámku Sychrov na severu Čech.

Řidičák bavorské princezny

Jiří Křížek důkladně zmapoval nadšení aristokratů pro nový druh techniky a sportu i jejich sdružování v prestižních spolcích. „Já to doplním o náš blízký region, o zámecké pány z Jaroměřic a Sádku, protože byli příbuzní a udržovali úzký kontakt. Chorinští z Ledské, kteří na Sádku přebývali, měli první automobil v širokém okolí,“ říká Petrová.

Ráda by hlouběji zapátrala, jakýže automobil vlastnili poslední majitelé jaroměřického zámku, hrabata Vrbnové.

„Máme spousty účtenek od benzinu a z autosprávkáren, leč zatím nevíme, jakou Vrbnové konkrétně měli značku auta. Hraběnka Elvíra, původem bavorská princezna, se s manželem samozřejmě automobilismu věnovala. Jenže je na dosud známých dochovaných fotografiích hlavně se svými zvířaty,“ krčí rameny kastelánka.

Ještě navštíví archivy, tento detail by ráda na výstavě měla. Určitě tam bude upomínka na dokumenty, které s rozvojem automobilismu souvisely – například řidičské průkazy šlechty i zmíněné účtenky. Taky Elvířin řidičák lidé na nové výstavě uvidí.

Národní památkový ústav uvádí, že v první dekádě minulého století se automobil vyskytoval ve většině šlechtických rodin. Po první světové válce se vývoj auta rychle zdokonaloval, přesto bylo veřejností stále považováno za „hračku pro zbohatlíky“.

Automobil přinesl změny do života šlechty třeba tím, že vytvořil profesi panského šoféra. S rozvojem automobilismu souvisely i proměny v odívání, stejně jako změny ve vnímání lidské svobody, času nebo rychlosti.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Najdete na iDNES.cz