Současný rektor Jakub Novotný pracuje na škole od jejího vzniku v roce 2005.

Současný rektor Jakub Novotný pracuje na škole od jejího vzniku v roce 2005. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavská polytechnika chce novou posluchárnu, knihovna zatím nevyroste

  • 0
Jakub Novotný je v pětatřiceti letech nejmladším rektorem vysoké školy v republice. Řídí chod jihlavské polytechniky dva roky. Chválí si uplatnění absolventů, chce zavést další obory a stavět novou posluchárnu.

Je tváří jediné státní vysoké školy na Vysočině. Podepisuje smlouvy, stará se o zaměstnance a studenty. Řeč je o rektorovi Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) Jakubu Novotném.

Vy jste se stal rektorem v červnu 2010, ale předtím jste ve škole pracoval. Jak dlouho a na jaké pozici?
Pracoval jsem tady prakticky od vzniku naší školy, od ledna 2005. Nejprve jako odborný asistent na ekonomické katedře. Později jsem se stal zástupcem vedoucího této katedry a následně přešel na místo jejího šéfa. Po třech letech jsem byl zvolen na post rektora.

Jak jste vnímal přechod na vyšší post spojený s větší zodpovědností a jak jste se vypořádal s novými povinnostmi?
Především si jsem vědom toho, že můj kariérní růst byl rychlý, stal jsem se také nejmladším rektorem vysoké školy. Změna to byla velká. I když jsem měl samozřejmě výhodu v tom, že jsem školu znal.

Popište těm, co to nevědí, jaké máte kompetence a co vše pod vás spadá?
Rektor řídí vysokou školu, je jejím statutárním orgánem. Zastupuje ji navenek, je například podepsán na všech smlouvách, rozhoduje o přijetí zaměstnanců a samozřejmě o studentských záležitostech. Úředně přijímá studenty ke studiu, podepisuje diplomy, ukončuje studium, pokud je k tomu důvod, a podobně.

Jaké máte koníčky, jak se odreagováváte?
Na koníčky moc času nezbývá, když se člověk chce věnovat také rodině. Ale snažím se pravidelně běhat, to mě moc baví.

Co vám vaše práce přináší?
Uspokojení z podařených věcí.

Například?
To, že se nám přes přísnější akreditační pravidla podařilo nejen udržet všechny stávající studijní obory, ale i rozšířit akreditace o dálkovou formu studia, a dokonce otevíráme jeden nový obor.

Je něco, co vám naopak vzala?
Občas je s touto prací spojený značný stres, takže možná dobrou náladu. Ale to se stává výjimečně.

PROFIL

Jakub Novotný (35)

  • Vystudoval podnikovou ekonomiku a management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Poté absolvoval na téže škole doktorandské studium v oboru Aplikovaná informatika.
  • Žije v Jihlavě. Je ženatý, má sedmiletého syna a tříletou dceru.

Na VŠPJ se otevírá nový studijní obor Zdravotně sociální pracovník. Co by měl studentům přinést, proč jste zvolili právě ten?
Je to doplnění našeho studijního portfolia. Navazuje na zdravotnické obory, které máme na škole už zavedené. Díky tomu pro něj máme připravenou "základnu" z kvalifikovaných pracovníků. Navíc z hlediska uplatnitelnosti má studium této novinky budoucnost, protože například populace stárne, a tudíž i zaměstnanci v sociální sféře budou stále více potřeba.

Plánujete zavést i další obory nebo snad získat akreditaci pro navazující magisterská nebo inženýrská studia?
V tuhle chvíli nic konkrétního nechystáme. Každé otevření nového oboru je náročná záležitost jak finančně, tak i personálně.

Máte přehled, jaká je uplatnitelnost vašich absolventů?
Monitorujeme to. Přibližně 40 procent našich absolventů pokračuje v navazujícím studiu zejména na univerzitních školách, zbytek vstupuje na pracovní trh. Podle posledních údajů z ministerstva práce a sociálních věcí, které máme k dispozici, opět poskočíme v žebříčku uplatnitelnosti absolventů. To mě těší. Snažíme se praxe zkvalitňovat a na úpravách našich oborů spolupracujeme se zástupci zaměstnavatelů.

Vidíte na VŠPJ nějaký nedostatek, který byste rád zlepšil?
Vzhledem k tomu, že naše škola vznikla nedávno a takzvaně na zelené louce, mnoho lidí o nás neví nebo nerozumí našemu profilu. Je to dáno tím, že byli zvyklí na univerzitní typ vysoké školy. Proto na ně vysoká škola bez fakult leckdy působí zvláštně. Rád bych zapracoval na lepším vnímání naší instituce veřejností. Ale chápu, že to chce čas. Budování takového zařízení je otázka desítek let.

V čem naopak vidíte přednost u vaší školy oproti jiným?
Jsme malá instituce, takže se změny dají provádět rychleji. Klademe větší důraz na praxi než ostatní, takže naši absolventi jsou praktičtější a uplatnitelnější. Na tento model budou podle mě postupem času muset přecházet i další vysoké školy a my proti nim můžeme mít náskok.

Vysoká škola polytechnická v Jihlavě plánuje nový přednáškový sál pro 330 studentů.

Problém školy je nedostatečná aula. Jak je to s plány na novou?
Jsme zatím v předinvestiční fázi. Neplánujeme novou aulu, ale moderní posluchárnu s přibližně třemi stovkami míst. Vyřešilo by nám to i současné pronajímání divadelního sálu k přednáškám.

Kde pak posluchárnu najdeme?
Měla by být v podstatě přilepena ke stávající budově zvenku směrem k autobusovému nádraží, k historickému pentagonu. V současnosti tam je kotelna a garáže.

A co nová univerzitní knihovna? I o její stavbě se přemýšlelo...
Zjistilo se, že to není reálné. Byl to projekt za půl miliardy a to nejsme schopni financovat.