Náměstí v Telči v roce 1860. V té době ve městě působil fotograf Leopold...

Náměstí v Telči v roce 1860. V té době ve městě působil fotograf Leopold Šašecí, který je zřejmě autorem snímku. Záběr je zajímavý i tím, že v levé části náměstí ještě nebyl Hasičský dům. Ten nyní stojí u průchodu k lávce přes Ulický rybník a v současnosti slouží jako galerie. | foto: Státní okresní archiv

Starostové i Mahlerův učitel. Podívejte se na první fotky na Vysočině

  • 0
První fotka na světě vznikla v roce 1826. Několik let poté se začalo fotit i na Vysočině. MF DNES oslovila archivy s prosbou o některé jejich nejstarší snímky. Archiv v Jihlavě skrývá třeba téměř neznámé snímky starostů města z devatenáctého století.

 Jeden ze starostů Josef Staeger dokonce spoluvlastnil první fotoateliér ve městě.

Archiváři uchovávají i snímek Heinricha Fischera, který byl učitelem hudby geniálního skladatele Gustava Mahlera. "Mahler s ním udržoval písemný kontakt téměř do konce svého života," uvedl Petr Dvořák, zástupce ředitelky Státního okresního archivu Jihlava.

Ve Velkém Meziříčí byl u začátků focení František Makovský. "Také jsem narazil na zmínku o polském emigrantu Josefu Baranowském, jemuž byl výkon fotografické živnosti ve městě povolen roku 1866," sdělil Martin Štindl, vedoucí pobočky archivu ve Velkém Meziříčí.

Tam před časem získali vzácné snímky z pozůstalosti rodiny Vorlovy, což byla místní významná rodina. Státní okresní archiv ve Velkém Meziříčí koupil před časem jejich fotky od soukromého majitele. Cena byla v jednotkách tisíc korun.