Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dukovany žádají o prodloužení životnosti. ČEZ zaspal, tvrdí Drábová

  13:41aktualizováno  13:41
Společnost ČEZ předala žádost o prodloužení provozu prvního bloku dukovanské elektrárny. Jde o materiál v rozsahu desetitisíců stran. „Ještě nevíme, na jak dlouho povolení vydáme. ČEZ trochu zaspal, usnul na vavřínech,“ říká Dana Drábová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Dukovanská jaderná elektrárna žádá o prodloužení provozu. Momentálně však funguje pouze jeden blok ze čtyř. Ostatní jsou odstavené kvůli poruše i pravidelné údržbě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nepřehlédnutelná dominanta Vysočiny, která dává práci více než čtyřem tisícům zaměstnanců i lidí z externích firem. To je Jaderná elektrárna Dukovany, kolos projektovaný na 30 let životnosti. Právě třicítka je meta, kterou letos dosáhl první výrobní blok.

Polostátní provozovatel, společnost ČEZ, v září oficiálně požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o prodloužení provozu. V minulosti se žádalo obvykle o „povolenku“ na deset let. Verdikt padne nejpozději do konce tohoto roku.

Za odstávku nejspíš může firma kontrolující kvalitu svárů

Do pomyslné kroniky s názvem Rok 2015 v dukovanské elektrárně se vepíšou tři neplánované odstávky.

V současnosti dokonce stojí tři bloky najednou, což je v historii elektrárny poprvé. První plánovaně, ale druhý a třetí neplánovaně.

K tomu ředitelka SÚJB Dana Drábová podotkla, že není potřeba někoho plašit kvůli obavám o bezpečnost. „To víte, že když se začnou dělat důkladné kontroly v rámci přípravy na dlouhodobý provoz, leccos se objeví. Elekrárna je přece jen 30 let stará,“ řekla.

„Zjistilo se, že jedna z firem, která dělá kontroly svarů, má trochu problémy s kvalitou,“ vysvětlila a dodala, že některé svary dokonce vyžadovaly opravu - tedy vyřezat a udělat znovu. „Nebyly na primáru (v jaderné části zařízení – pozn. redakce). Kontroly se ale nakonec musely udělat i na primáru. U jaderných zařízení je tohle nekompromisní. Není to otázka kvality svarů, ale kvality dokládání jejich stavu. Firmu nebudu jmenovat, zažalovala by mě,“ popsala Dana Drábová.

Odstávky se podepisují na letošním množství vyrobené elektřiny. „Ztráty na výrobě budeme moci vyčíslit po opětovném najetí bloků,“ naznačil mluvčí Jiří Bezděk.

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová už teď ví, že povolování neproběhne hladce. „Podmínky, které Dukovanským SÚJB dá, budou takzvaně splatné do roka či do dvou, a když je nesplní, povolení platnost pozbyde,“ upozornila.

Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk zmínil, že letos v Dukovanech mají dva hlavní úkoly. Tím prvním je dokončení všech opatření na základě zátěžových testů vyvolaných v elektrárnách po světě po havárii v japonské Fukušimě.

Prodloužení provozu o dalších deset let není samozřejmost

A tím druhým je udělat všechno pro to, aby státní úředníci vydali povolení o prodloužení provozu elektrárny.

„ČEZ podal žádost o povolení dalšího provozu prvního dukovanského bloku. Myslím si, že však v té žádosti není specifikováno, na jak dlouho. Takže možná tiše předpokládá, že na deset let,“ poznamenala Drábová.

Dodává, že takové „razítko“ není za současného stavu dokumentace úplně samozřejmá záležitost. „I když udělali od loňska velký kus práce,“ uvedla šéfka SÚJB.

A vyjmenovala tři varianty, které mohou nastat, přičemž u každé budou určitě stanoveny nějaké podmínky. „My se podle toho, jak dokumentace přiložená k žádosti vypadá, rozhodneme, jestli povolení bude časově neomezené. Nemusíme uvádět dobu platnosti povolení,“ naznačila Drábová první možnou variantu.

V druhé variantě může být povolení k provozu vydáno na dobu kratší než deset let. To by Dukovanští museli za pár let znovu absolvovat celé martyrium. A co ta třetí alternativa? Že to bude právě na oněch deset let.

Dukovanští si zatím vedli skvěle. Dokumentace jim ale utekla

„Podmínky se budou týkat průkazů, které dokládají, jak je zařízení schopno přestát další desetiletí nebo dvacet let provozu. Ještě nemají úplně všechno pokupě,“ zdůraznila Drábová s tím, že elektrárna se nestane den ze dne neprovozovatelnou.

„To by všichni dělali špatnou práci a Dukovany vůbec nejsou ten případ. Ale na druhou stranu ČEZ trochu zaspal, usnul na vavřínech. Dukovanští zatím vším procházeli bez ztráty kytičky, a dokumentace jim utekla. Když se začne později, než by bylo záhodno, vše se stihnout nedá,“ podotkla.

Podle ní je elektrárna v dobrém stavu. Je pravidelně kontrolována. Ale musí mít taky právě veškeré průkazy o technickém stavu, včetně údajů, čím jsou fakta podložena. Průkazy dokládají například analýzy zařízení, další životnost a podobně.

Mluvčí Bezděk doplnil, že na žádosti podané včas pracovala řada odborníků. Tlaková nádoba reaktoru prvního bloku teď prochází sérií kontrol a výsledky ukazují, že zbytková doba životnosti dostačuje pro provoz bloku minimálně na dalších deset let.

„Ve srovnání s ostatními třemi bloky vykazuje reaktor prvního bloku nejvyšší míru stárnutí, ale to je s ohledem na nejdelší dobu provozu předpokládaný stav. V tomto týdnu bude probíhat další z kontrol,“ dodal.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Na D1 začnou ve čtvrtek opravy u Humpolce, stavět budou Kazaši s Italy

Oprava D1 u Větrného Jeníkova na Vysočině. Ilustrační snímek

Na dálnici D1 začne ve čtvrtek modernizace nového úseku mezi sjezdy na 90. kilometru na Humpolec a Větrným Jeníkovem na...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Grafton Recruitment Praha
MANAŽER/KA NÁKUPU s AJ - automotive

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz