Ivo Strejček a Jan Tesař na regionálním sněmu ODS v Jihlavě.

Ivo Strejček a Jan Tesař na regionálním sněmu ODS v Jihlavě. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Europoslanec Strejček odstoupil z čela ODS na Vysočině

  • 2
Překvapením krajského sněmu ODS byla rezignace Iva Strejčka na funkci vysočinského předsedy. Jednak kvůli neúspěchu strany v krajských volbách, a také kvůli prohře v souboji s Miroslavou Němcovou v nominaci na post celostátního místopředsedy ODS.

Byl to delší sněm, než se čekalo. Začal v penzionu U Tří věžiček už v 17 hodin a předpokládalo se, že ve 20 hodin bude konec. Omyl. Občanští demokraté jednali nakonec v pondělí až do půl jedenácté večer a přišli o svého předsedu Ivo Strejčka. Ten odstoupil na vlastní žádost z funkce.

Ale po pořádku: regionální sdružení ODS Vysočina nejprve navrhlo, aby premiér vlády Petr Nečas pokračoval ve funkci předsedy občanských demokratů i po celostátním kongresu v Brně, který se koná o nadcházejícím víkendu.

Němcová a Vystrčil získali důvěru

Důvěru členské základny na Vysočině získala také místopředsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Ta je navržená na pozici první místopředsedkyně, nebo "řadové" místopředsedkyně v celostátní ODS. A Miloš Vystrčil, současný senátor a bývalý hejtman Vysočiny byl navržen do výkonné rady ODS.

Ivo Strejček, europoslanec a krajský šéf ODS, se ucházel v souboji s Němcovou, exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem a ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou o nominaci na pozici "řadového" místopředsedy ODS. V tajné volbě získal stejně hlasů (39) jako Miroslava Němcová. Své kandidatury se však vzdal. A hned vzápětí rezignoval také na post krajského šéfa strany.

Zdůvodnil to neúspěchem ve volbě na sněmu, kde očekával větší podporu, i výsledkem strany v krajských volbách. "Po něm je nutné, aby ODS přijala nějaké změny," vysvětlil Ivo Strejček. ODS skončila s deseti procenty hlasů v krajských volbách na Vysočině až na čtvrtém místě - za ČSSD, KSČM a lidovci.

"ODS potřebuje změnu," uvedl Strejček

Nečas v Jihlavě

V Jihlavě na regionálním sněmu ODS se v pondělí večer zastavil také premiér Petr Nečas. "Vystoupil velmi korektně. Přiznal to, co není informace nová, že on jako předseda si je vědom velké odpovědnosti za výsledek krajských a senátních voleb. Nicméně apeloval spíš na to, že v této chvíli je potřeba zvednout hlavu a že k tomu máme dost nástrojů. Některé z bodů, se kterými chce vystoupit na kongresu, nám představil," doplnil Ivo Strejček. "Petr Nečas řekl, že ODS si musí odpovědět na dvě otázky: Co ODS dělá pro voliče a co má dělat pro to, aby ji voliči příště volili?" Podpora Nečase na pozici předsedy ODS byla na Vysočině jasná. "Dominantní, zdrcující, velká," podtrhl Strejček.

Strejček měl představu, že na postu místopředsedy strany by mohl přinést změnu po neúspěchu ve volbách. Jasný mandát pro to ale nedostal. "Pokud nejsem schopný prosazovat změnu v ODS na celostátní úrovni, pak já musím být tou změnou. Rezignuji proto, abych umožnil provést změnu na regionální úrovni v ODS," vysvětlil Strejček.

"Výzva na rezignaci pana předsedy na sněmu nepadla. Bylo to jeho osobní rozhodnutí," doplnil senátor Miloš Vystrčil. Vedením ODS v regionu byl do nejbližšího volebního sněmu pověřen místopředseda Stanislav Cejpek z Třebíčska.

Podle Ivo Strejčka by se volební sněm v kraji mohl konat na jaře v pravidelném termínu. "Region má čtyři místopředsedy a jeden z nás vedení musel převzít. Já jsem služebně i věkově nejstarší, ta volba padla na mne," potvrdil Cejpek. "Na volebním sněmu se o post předsedy ODS na Vysočině ucházet nebudu," dodal však.

Sněmu se zúčastnilo 75 delegátů, dva se omluvili. ODS má na Vysočině 875 členů.