Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úklid, jídlo, čeština. Třicítka uprchlíků na Jihlavsku si rozdělila úkoly

  8:20aktualizováno  8:20
Skupina křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří bydlí v rekreačním středisku Okrouhlík u Čížova na Jihlavsku, se rozrostla z 27 na konečný počet 30 lidí. Uprchlíci budou v Okrouhlíku bydlet přibližně do konce března. Zatím se učí česky a seznamují se s okolím.

V rekreačním zařízení Okrouhlík u Jihlavy je celkem 30 křesťanských běženců z Iráku. (5. 2. 2016) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Jsou rozdělení na skupiny, jedna po ránu uklízí, druhá připravuje jídlo. Potom začne dopolední dvouhodinová výuka češtiny a po obědě stejně dlouhá odpolední část,“ popsala Dana Fiedlerová z jihlavského Centra multikulturního vzdělávání, které se o uprchlíky stará.

Češtinu se Iráčané učí po skupinách, kde jsou pohromadě děti od předškolního věku i dospělí. „Jsou schopni pozdravit, pojmenovat základní předměty kolem sebe,“ dodala Fiedlerová.

Na programu jsou také takzvané integrační přednášky, kde se uprchlíci podle Fiedlerové dozvědí například to, jaké jsou podmínky zaměstnání v Česku, kolik si člověk může vydělat, jaké jsou společenské normy a další podobné věci.

Od firem už mají řadu nabídek na zaměstnání

Po konci března by se irácké rodiny měly přemístit do pronajatých bytů v Jihlavě. A zhruba od druhého pololetí letošního roku, kdy získají v Česku azyl, se pak budou moci v rámci republiky stěhovat za prací.

Fotogalerie

„Od soukromých podnikatelů a firem máme řadu nabídek,“ řekl Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21, který celý projekt organizuje a financuje.

„I po osamostatnění bude nejméně dalších šest měsíců uprchlíkům poskytovat potřebnou asistenci Nadační fond a jeho partneři v jednotlivých místech - většinou lidé, sdružení ve farnostech a náboženských spolcích,“ doplnil mluvčí Generace 21 Martin Frýdl.

Projekt jde podle něj napříč různými křesťanskými církvemi a tomu odpovídá také složení uprchlíků. „Jsou mezi nimi katolíci, pravoslavní i protestanti,“ uvedl Frýdl ke skupinám, které z Iráku do České republiky přivážejí.

O migraci se bavila i krajská ODS. Chce zastavit migrační vlnu

Téma uprchlíků patří na Vysočině v současnosti k těm nejsledovanějším a nejdiskutovanějším. Zabývali se jím v sobotu na svém regionálním sněmu i občanští demokraté.

Shodli se na tom, že hlavním úkolem pro státy Evropské unie je zajistit kontrolu nad vnější hranicí schengenského prostoru a směřování humanitární pomoci do uprchlických táborů mimo území EU.

„Obojí má za cíl zastavit migrační vlnu, která ohrožuje politické, bezpečnostní, kulturní i sociální uspořádání v zemích EU,“ poznamenala poslankyně za ODS Miroslava Němcová.

Autoři: ,Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Najdete na iDNES.cz