Sklárny ve Světlé chtějí letos pořídit novou výrobní linku. Denně by měla vychrlit 42 tisíc sklenic se stopkou.

Sklárny ve Světlé chtějí letos pořídit novou výrobní linku. Denně by měla vychrlit 42 tisíc sklenic se stopkou. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Průmyslu na Vysočině se daří. Firmy letos proinvestují stamiliony korun

  • 0
Stovky autobusů, jedno popelářské auto, ale i nové výrobní linky a společné podniky v Americe a Německu. Například takové investice chtějí v letošním roce uskutečnit významné firmy z Vysočiny. Na první pohled je patrné, že se podnikům a ekonomice v kraji daří.

Ve stovkách milionů korun bude letos investovat největší tuzemská dopravní firma, jihlavský ICOM transport. Hodlá pokračovat napříč republikou v obnově autobusového vozového parku.

„Okolo 400 milionů korun bude sloužit nejen k pořízení další zhruba stovky vozidel s emisní normou EURO 6, ale zvýší i komfort cestujících na autobusových nádražích. Plánujeme opravy budov a nástupišť i modernizace čekáren,“ avizovala předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová.

Loni společnost ICOM transport koupila 140 nových nízkopodlažních autobusů, šlo o kontrakt za zhruba 567 milionů korun. Firma zajišťuje příměstskou a městskou dopravu v devíti krajích, provozuje 800 autobusů.

V plánu má také výstavbu a modernizaci čerpacích stanic a myček. Investovat v této oblasti zamýšlí přibližně 15 milionů korun.

Nová linka denně vychrlí tisíce sklenic se stopkou

Sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou budou v tomto roce instalovat novou linku na automatickou výrobu sklenic se stopkou. K ní přibude i nový samostatný tavicí agregát.

Do čeho investují další významné firmy v kraji

Dafe-Plast Polná: producent oken, dveří a zimních zahrad rozšíří prostory pro hliníkovou výrobu, stavbu plánuje zahájit koncem roku.

Jaderná elektrárna Dukovany: pokračují projekty spojené se zodolněním objektů elektrárny pro případy zemětřesení či extrémních klimatických vlivů. Velkou obnovou projdou mimo jiné i systémy požární ochrany.

Pleas Havlíčkův Brod: ročně investuje kolem 25-30 milionů korun hlavně do nových technologií.

Dvořák - svahové sekačky Pohled: firma chce letos uvést na trh nový výrobek.

„Výše investice se pohybuje kolem 210 milionů korun. Toto rozhodnutí souvisí s rostoucí poptávkou zejména po nápojovém skle v celém světě,“ sdělil generální ředitel skláren Jaroslav Kloc.

Ke spuštění linky má dojít v září. „Díky ní naše výrobní kapacita vzroste o zhruba 42 tisíc kusů denně. Již nyní máme připravené dva nové designy sklenic, celkově připravujeme šest nových kolekcí pro nápojové sklo,“ upřesnil Kloc.

Přibližně dalších sto milionů dají sklárny do vysoce výkonné odlivkové linky. V tomto případě stoupne kapacita produkce o dalších 45 až 50 tisíc kusů denně.

„Chystáme také technologickou inovaci, nově budeme naši sklovinu obohacovat o titan,“ doplnil ředitel skláren. Titan zajistí vyšší pevnost výrobků a jejich menší náchylnost k poškrábání. „První kolekce z nové titanové skloviny představíme v únoru na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem,“ uvedl Kloc.

Společné podniky v zahraničí, nové linky i ležácké sklepy

Třebíčská společnost Tedom, která se zabývá především produkcí zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, uvažuje o akvizicích či vytvoření společných podniků v USA a v Německu. „Tam trh roste nejrychleji,“ vysvětluje marketingový manažer Vlado Murár.

Novoměstský Sporten mimo jiné plánuje investice do linek na opracování jader a boků sjezdových lyží. Pořídit chce rovněž automat na montáž běžeckého vázání a zařízení na dokončení běžeckých lyží. Humpolecký pivovar Bernard rozšiřuje ležácké sklepy. Další investice půjdou do výrobní technologie.

Výrobce nářadí Wera Werk v Bystřici nad Pernštejnem vyčlení v případě pokračování pozitivní hospodářské situace na investice do modernizace strojů a rozšiřování kapacit zhruba 80 milionů korun.

Podle jednatele Davida Zemana je to podobná částka jako loni. „Zaměstnance jistě potěší i plánované rozšíření stravovacích prostor,“ doplnil. Třešťské oděvní družstvo Vývoj chystá větší akce na roky 2017 až 2019. To by mělo dojít k opravě vnějšího pláště budov a výměně oken.

Pro Služby města Jihlavy bude největší investicí letošního roku nákup nového vozidla na svoz odpadů zhruba za čtyři miliony korun.

Energetická firma E.ON má letos v kraji v plánu tři významné rekonstrukce vedení velmi vysokého napětí - celkově jde o akce v ceně přesahující 350 milionů korun. E.ON také rekonstruuje transformovnu Pacov za více než 10 milionů a plánuje obnovu několika plynovodů v Pelhřimově s náklady převyšujícími 20 milionů korun.