Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspekce ministerstva se diví, co se staví v historickém centru Jihlavy

  11:28aktualizováno  11:28
V jedné z historicky nejcennějších částí Jihlavy blízko Brány Matky Boží vznikají nové byty a obchody. Záměr ve Věžní ulici dostal na radnici potřebná povolení. Teď ale zasahuje památková inspekce ministerstva kultury. Žádá přezkoumání celého záměru a podivuje se, co to roste v historickém jádru města.

Pohled na stavbu nového domu s obchody a byty v jihlavské Věžní ulici nad parkem Gustava Mahlera. Mnoha lidem se takový obrázek vůbec nelíbí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Bývala to kancelářská budova, která kdysi patřila Pozemním stavbám. Dnes tam u hradeb a Mahlerova parku vznikají dvě desítky zateplených bytů a obchody. Náročnější klienti dostanou terasu s výhledem na starobylé město. Povolovací proces byl dokončen, už loni proběhly demoliční práce a začalo se stavět.

Fotogalerie

Projekt, za nímž stojí podnikatel Jaroslav Dobrovolný, se nezdá historikovi, spisovateli a badateli Martinu Herzánovi, který se zajímá o dějiny města. Podle něj u hradeb vzniká nevhodný objekt s rovnou střechou. Navíc vyšší oproti původnímu stavu.

„Na jihlavské radnici zřejmě dochází ke ztrátě soudnosti. Nechápu, jak magistrát může vydávat takováto rozhodnutí. Přímo v památkové rezervaci stavíme moderní ‚panelák‘,“ zlobí se Herzán.

Právě on se obrátil na ministerskou inspekci. Na její podnět vše přezkoumá jihlavské hejtmanství.

Šéf památkové inspekce ministerstva kultury Martin Zídek napsal do Jihlavy na krajský úřad, magistrátu i památkářům do Telče. Sdělil, že jeho úřad má zásadní pochybnost o tom, nakolik zamýšlené práce respektují fakt, že je historické jádro Jihlavy památkovou rezervací.

Argumenty kritiků jsou dehonestující, domnívá se architekt

Autorem projektu je architekt Petr Holub. „Nevím, kde vzal pan Herzán podklady pro svá tvrzení, neboť většina z nich se nezakládá na pravdě. Jeho argumenty jsou buď velmi obecné, nebo dehonestující,“ uvedl. Podle něj třeba není pravda, že bude dům o patro vyšší, než byl v dřívější podobě.

Takto si architekt představuje novou podobu domu s byty a obchody ve Věžní...

Takto si architekt představuje novou podobu domu s byty a obchody ve Věžní ulici nad parkem Gustava Mahlera. Inspekce ministerstva kultury se diví, že takovou stavbu v historickém jádru Jihlavy někdo povolil.

Výhrady má i proti kritice budoucí rovné střechy. „I původní objekt měl ve střední části plochou střechu. Náznaky ,falešných‘ mansardových střech byly pouze na okrajích uliční fasády, a to pouze do ulice Věžní,“ doplnil architekt. Se stanoviskem ministerské inspekce nesouhlasí.

Architekt Holub se dostal k projektu ve Věžní před třemi lety. Dřívější investor chtěl jen drobné stavební úpravy. Následně ale firma zadání změnila. Chtěla polyfunkční dům s obchody a byty, jehož styl se propojí s moderním pojetím Mahlerova parku v sousedství.

„Dále bylo domluveno otevření obchodních prostor prosklenými výklady do ulice Věžní,“ dodal architekt.

Dobrovolný nevidí důvod, proč přerušit stavbu

Současný investor Jaroslav Dobrovolný dům koupil i s projektem a stavebním povolením. „Nebyl jsem přítomen jednání ohledně projektové dokumentace. Nevidím ovšem důvod, proč bych měl stavbu v současné době zastavovat, máme platné stavební povolení,“ uvedl Dobrovolný.

Až na hejtmanství dorazí návrh na přezkoumání celé věci, musí krajští úředníci posoudit zákonné důvody. „Po obdržení takovéhoto podnětu provádíme posouzení v nejbližší době,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Hejtmanství může po přezkoumání a prošetření situace vyzvat stavební úřad, aby další budování zastavil.

Národní památkový ústav v Telči zvažoval, jestli navrhované stavební úpravy poškozují historické hodnoty objektu nebo jeho okolí. V tomto konkrétním případě byla celá věc posouzena v rámci interní komise památkářů v Telči. Několikrát jednali s investorem o podobě úprav.

„K stanovisku památkové inspekce se můžeme blíže vyjádřit až po jeho důkladném prostudování,“ uvedla Martina Veselá, ředitelka telčské pobočky Národního památkového ústavu.

Podle mluvčího radnice Radka Tulise má stavba povolení a nebyla zastavena. „Krajský úřad rozhodne, jestli magistrát udělal chybu,“ uvedl Radek Tulis.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Najdete na iDNES.cz