Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspekce ministerstva se diví, co se staví v historickém centru Jihlavy

  11:28aktualizováno  11:28
V jedné z historicky nejcennějších částí Jihlavy blízko Brány Matky Boží vznikají nové byty a obchody. Záměr ve Věžní ulici dostal na radnici potřebná povolení. Teď ale zasahuje památková inspekce ministerstva kultury. Žádá přezkoumání celého záměru a podivuje se, co to roste v historickém jádru města.

Pohled na stavbu nového domu s obchody a byty v jihlavské Věžní ulici nad parkem Gustava Mahlera. Mnoha lidem se takový obrázek vůbec nelíbí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Bývala to kancelářská budova, která kdysi patřila Pozemním stavbám. Dnes tam u hradeb a Mahlerova parku vznikají dvě desítky zateplených bytů a obchody. Náročnější klienti dostanou terasu s výhledem na starobylé město. Povolovací proces byl dokončen, už loni proběhly demoliční práce a začalo se stavět.

Fotogalerie

Projekt, za nímž stojí podnikatel Jaroslav Dobrovolný, se nezdá historikovi, spisovateli a badateli Martinu Herzánovi, který se zajímá o dějiny města. Podle něj u hradeb vzniká nevhodný objekt s rovnou střechou. Navíc vyšší oproti původnímu stavu.

„Na jihlavské radnici zřejmě dochází ke ztrátě soudnosti. Nechápu, jak magistrát může vydávat takováto rozhodnutí. Přímo v památkové rezervaci stavíme moderní ‚panelák‘,“ zlobí se Herzán.

Právě on se obrátil na ministerskou inspekci. Na její podnět vše přezkoumá jihlavské hejtmanství.

Šéf památkové inspekce ministerstva kultury Martin Zídek napsal do Jihlavy na krajský úřad, magistrátu i památkářům do Telče. Sdělil, že jeho úřad má zásadní pochybnost o tom, nakolik zamýšlené práce respektují fakt, že je historické jádro Jihlavy památkovou rezervací.

Argumenty kritiků jsou dehonestující, domnívá se architekt

Autorem projektu je architekt Petr Holub. „Nevím, kde vzal pan Herzán podklady pro svá tvrzení, neboť většina z nich se nezakládá na pravdě. Jeho argumenty jsou buď velmi obecné, nebo dehonestující,“ uvedl. Podle něj třeba není pravda, že bude dům o patro vyšší, než byl v dřívější podobě.

Takto si architekt představuje novou podobu domu s byty a obchody ve Věžní...

Takto si architekt představuje novou podobu domu s byty a obchody ve Věžní ulici nad parkem Gustava Mahlera. Inspekce ministerstva kultury se diví, že takovou stavbu v historickém jádru Jihlavy někdo povolil.

Výhrady má i proti kritice budoucí rovné střechy. „I původní objekt měl ve střední části plochou střechu. Náznaky ,falešných‘ mansardových střech byly pouze na okrajích uliční fasády, a to pouze do ulice Věžní,“ doplnil architekt. Se stanoviskem ministerské inspekce nesouhlasí.

Architekt Holub se dostal k projektu ve Věžní před třemi lety. Dřívější investor chtěl jen drobné stavební úpravy. Následně ale firma zadání změnila. Chtěla polyfunkční dům s obchody a byty, jehož styl se propojí s moderním pojetím Mahlerova parku v sousedství.

„Dále bylo domluveno otevření obchodních prostor prosklenými výklady do ulice Věžní,“ dodal architekt.

Dobrovolný nevidí důvod, proč přerušit stavbu

Současný investor Jaroslav Dobrovolný dům koupil i s projektem a stavebním povolením. „Nebyl jsem přítomen jednání ohledně projektové dokumentace. Nevidím ovšem důvod, proč bych měl stavbu v současné době zastavovat, máme platné stavební povolení,“ uvedl Dobrovolný.

Až na hejtmanství dorazí návrh na přezkoumání celé věci, musí krajští úředníci posoudit zákonné důvody. „Po obdržení takovéhoto podnětu provádíme posouzení v nejbližší době,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Hejtmanství může po přezkoumání a prošetření situace vyzvat stavební úřad, aby další budování zastavil.

Národní památkový ústav v Telči zvažoval, jestli navrhované stavební úpravy poškozují historické hodnoty objektu nebo jeho okolí. V tomto konkrétním případě byla celá věc posouzena v rámci interní komise památkářů v Telči. Několikrát jednali s investorem o podobě úprav.

„K stanovisku památkové inspekce se můžeme blíže vyjádřit až po jeho důkladném prostudování,“ uvedla Martina Veselá, ředitelka telčské pobočky Národního památkového ústavu.

Podle mluvčího radnice Radka Tulise má stavba povolení a nebyla zastavena. „Krajský úřad rozhodne, jestli magistrát udělal chybu,“ uvedl Radek Tulis.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Za údajně předražené krajské sypače navrhl žalobce až sedmiletý trest

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Šest až sedm let ve vězení a k tomu finanční tresty ve výši půl milionu a dva miliony korun. To je návrh státního...

Muž se pokusil ukrást prsteny za 360 tisíc, kuráž si dodal alkoholem

Zlato - ilustrační snímek.

Zloděj šperků řádil v jihlavském obchodním domě City Park. Opilý cizinec se tam pokusil ukrást šperky za v hodnotě 360...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz