Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

  11:34aktualizováno  11:34
Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají Věž čaroděje Merlina, měla to ale být hvězdárna. Stavět se začala na sklonku osmdesátých let v rámci tehdejších akcí Z pod vedením třebíčského astronoma Petra Hávy. Stavbu se však nepodařilo dokončit.

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři desítky let zde však „straší“ torzo podivné cihlové věže, jež měla být kdysi hvězdárnou. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Po roce 1989, když se Háva, „motor“ vzniku nové hvězdárny, z Třebíče odstěhoval a kolektivní zvelebování skončilo, bylo budování hvězdářské věže stopnuto nadobro. Nyní je majitelkou nedostavěné věže Simona Pyrochtová.

Fotogalerie

„Sháníme peníze a během pěti let bychom chtěli hvězdárnu přestavět na komerční objekt – zřídit tam občerstvení a trochu to třeba i nějak provázat s nedalekým dětským lyžařským vlekem,“ popsala Pyrochtová.

Problémem zamýšlené stavby hvězdárny je, že kvůli brigádnickému postupu při budování je postavená diletantsky a vzhledem ke svému plánovanému využití také jednoúčelově. Stavba patrně není postavená zcela kolmo a všemi jejími podlažími prochází masivní betonový sloup.

„Tak, jak nyní je, není ta stavba využitelná, musela by se upravit,“ řekla Pyrochtová.

I zadarmo by byla k ničemu

Betonový sloup měl sloužit k upevnění hvězdářského dalekohledu. Dnes už však věž pro třebíčské hvězdáře nemá ani teoretický význam.

„I kdyby nám tu nedostavěnou věž někdo věnoval, tak je pro nás nevyužitelná. Dalekohled máme dnes umístěn jinde a současné dalekohledy nepotřebují být upevněny na takto obrovském kusu betonu s hlubokými základy, jaké jsou u této věže. Kromě toho ani umístění věže dnes není pro hvězdárnu vhodné, protože tam je velké světelné znečištění,“ popsala vedoucí třebíčské hvězdárny Jana Švihálková.

Bývalý městský architekt Libor Herzán si na stavbu hvězdárny pamatuje.

„Začalo se to za socialismu stavět v akci Z, což je v podstatě z hlediska vlastnictví jakýsi nedefinovatelný právní stav, kdy to lidé stavěli víceméně z vlastní iniciativy. Tím pádem po konci socialismu nebyl nikdo, kdo by tu stavbu převzal. Na radnici se pak častokrát hledaly cesty, jak to z hlediska práva narovnat, ale nikdy to nevedlo k cíli,“ popsal Herzán.

V katastru nemovitostí je rozestavěný objekt definovaný jako „bez způsobu využití“.

Torzo hvězdárny nyní tvoří na úpatí Strážné hory podivný kontrast s prvorepublikovým, nedávno opraveným vodojemem, který stojí na kopci o sto metrů výš. Obě stavby jsou si totiž svými liniemi nápadně podobné.

„Soukromě té hvězdárně říkám Věž čaroděje Merlina, protože je to nekonečný příběh. Hvězdárna už tam asi nikdy nebude,“ míní třebíčský radní Pavel Heřman.

Hvězdárna však ve městě stále funguje. Její areál je nedaleko od torza věže na jihozápadním okraji města na konci Ruské a Švabinského ulice. Astronomie má v Třebíči tradici: místní odbor Československé astronomické společnosti byl založen v roce 1949, první astronomickou pozorovatelnu postavili zdejší nadšenci už v roce 1956.

Tam, kde nechcete být

Ačkoli Strážná hora s romantickým výhledem na město je vyhledávaným místem dostaveníček penzistů i teenagerů, všichni se ponuré věži „hvězdárny“ vyhýbají.

„Chodíme kolem, ale spíš tu věž už vůbec nevnímáme. Rozhodně to je místo, kde nechcete být,“ ozývá se smích ze skupiny mladíků a dívek, kteří nedaleko odtud v podvečer postávají u jedné z laviček.

Torzo hvězdářské věže je posprejované, uvnitř je typický nepořádek místa, kde příležitostně pobývají bezdomovci. Spodní místnost je přístupná otevřeným vstupem či okny, ale je stísněná a ve středu jí vévodí ovál betonového pilíře. Další dvě podlaží jsou nepřístupná, nejsou tu žádné schody.

Na věži měla být umístěna pětimetrová kopule. „Její kovovou konstrukci jsme dostali darem od pražské hvězdárny. Konstrukce se skládala z 24 ocelových žeber a trojdílného ocelového věnce s ozubenými segmenty. Stavbu provázely problémy. Po celý jeden rok se nepodařilo zajistit beton. Peníze na něj byly, ale nebyl právě ten beton,“ líčil nedotažené budování hvězdářské věže dlouholetý třebíčský astronom Jiljí Mahr.

Podle jeho vzpomínek byl učiněn pokus nedokončenou věž raději zbourat, ale pro její masivní základy a vnitřní pilíř bylo od demolice upuštěno. Po roce 1989 se nový vlastník pokusil věž pod Strážnou horou přestavět na bydlení a umělecký ateliér, ale z jeho plánů sešlo.

Nejčtenější

Za tragický pád mostu dostal vězení stavbyvedoucí, devět lidí zproštěno

Obžalovaní v případu tragického pádu mostu ve Vilémově přicházejí k...

Jeden trest v podobě čtyřletého vězení s následným pětiletým zákazem činnosti, devětkrát zproštění obžaloby. Tak zní...

VIDEO: Chodník se míjí o dva metry. Přibude cyklostezka, brání se Jihlava

Dvě části jednoho chodníku v okrajové části Jihlavy na sebe zdánlivě nesmyslně...

V Jihlavě mají novou raritu. V průmyslové zóně v městské části Hruškovy Dvory byl položen nový chodník, jenže náhle z...

Na jaře začne nejtěžší část přestavby D1, rozšíří se most nad Meziříčím

Most Vysočina je nejvyšší mostem na D1, překlenuje Velké Meziříčí.

Bude to jedna z nejnáročnějších akcí modernizace dálnice D1. Během ní se do roku 2020 rozšíří i most nad Velkým...

Osobní auto narazilo na D1 zezadu do nákladního, spolujezdkyně zemřela

Na D1 u Jihlavy narazil osobní vůz zezadu do nákladního. Spolujezdkyně z...

Na dálnici D1 u Jihlavy ráno zemřela žena. O život přišla při dopravní nehodě na 115. kilometru ve směru na Brno....

Pilot „čmeláka“ letěl před pádem na svatbě moc nízko, potvrdilo vyšetřování

Při svatbě se na Havlíčkobrodsku zřítilo malé letadlo na dům a stodolu. (29....

Za pád práškovacího letadla, které se zřítilo na konci června u Klokočovské Lhotky na Havlíčkobrodsku při svatbě, může...

Další z rubriky

O kulturu a školy se bude v Havlíčkově Brodě nově starat lesní inženýr

Nově zvolené nejužší vedení Havlíčkova brodu. Zleva místostarostové Libor...

Měsíc trvalo, než se v Havlíčkově Brodě podařilo ustavit novou koalici. A další téměř týden, než se uskupení domluvila,...

Sklář i filozof z Vysočiny. To byli předkové amerického astronauta Blahy

John Blaha byl v Herálci i na konci října před 17 lety. Během návštěvy se stal...

Na začátku listopadu uplynulo čtvrt století od chvíle, kdy se astronaut John Blaha vrátil s raketoplánem Columbia zpět...

Nové brodské náměstí je plné zeleně a vody, přesto se ozývá kritika

Nově opravené Smetanovo náměstí v Havlíčkově Brodě je plné zeleně a vody. V...

Centrum Havlíčkova Brodu je opět o něco zajímavější. Radnice dokončila rekonstrukci Smetanova náměstí ležícího hned...

Najdete na iDNES.cz