Podnikatelé si Humpolec chválí, ve městě se jim daří. Například společnost Levimo před časem oznámila rozšíření svého zdejšího závodu a stavbu nové haly.

Podnikatelé si Humpolec chválí, ve městě se jim daří. Například společnost Levimo před časem oznámila rozšíření svého zdejšího závodu a stavbu nové haly. | foto: Adam Rujbr Architects

Nejlepší podmínky pro podnikatele nabízí Humpolec, rozhodla soutěž

  • 0
Nejlepším městem pro podnikání je letos Humpolec. Druhé místo patří Příbrami a třetí skončila Dobruška. Vyplývá to z výsledků šestého ročníku soutěže Město pro byznys, kterou vyhlašuje agentura Datank.

Soutěže se zúčastnilo 205 měst a obcí a 22 městských částí Prahy. Loni zvítězila Přelouč na Pardubicku před Humpolcem a Dobruškou v Královéhradeckém kraji.

Humpolci k prvenství nyní pomohla dobrá infrastruktura, ve srovnání s celorepublikovým průměrem o polovinu vyšší zastoupení velkých zaměstnavatelů, dostatek studentů v odborném vzdělávání, vstřícní úředníci, kvalitní podnikatelský obsah webových stránek a výsledky testu elektronické komunikace.

Pořadí soutěže Město pro byznys

1. Humpolec

2. Příbram

3. Dobruška

4. Benešov

5. Milevsko

6. Velké Meziříčí

7. Blatná

8. Vimperk

9. Litovel

10. Pelhřimov

"Mezi dobré podmínky pro podnikatele můžeme v Humpolci řadit i podprůměrné ceny vodného a stočného a ve srovnání s průměrem ČR je pro podnikatele i nižší daň z nemovitosti. Politika města v oblasti nastavování podnikatelských poplatků a poplatku z ubytovací kapacity nebo za stánek patří v rámci Česka k těm příznivějším," uvedl analytik Datanku Ondřej Pivoňka.

"V Humpolci je konzistentní řízení města už 23 let. Nemění se politická reprezentace jako v jiných městech," uvádí jeden z možných důvodů humpoleckého vítězství jeho starosta Jiří Kučera. "Také jsme navázali dobrý kontakt s podnikateli. Snažíme se s nimi diskutovat," dodal.

Jak poznamenal, hodně si Humpolec vzal z umístění v předchozích letech. Krajskou část soutěže pravidelně vyhrával, ale v celostátním srovnání se několikrát umístil druhý. "Snažili jsme se mnoho věcí zlepšit. Proto jsme rádi, že po pěti letech se nám znovu podařilo zvítězit," poznamenal Kučera.

V nejlepší dvacítce je hned sedm měst z Vysočiny

Vysočina se letos ukázala jako nejúspěšnějším krajem ze všech. Na špici pořadí se objevilo víc měst ze srdce republiky. Vedle vítězného Humpolce skončilo na šestém místě Velké Meziříčí, desátý byl Pelhřimov, hned za ním Světlá nad Sázavou, která se před pár lety dlouho vzpamatovávala z krachu velkých skláren. Do dvacítky nejlepších se vešly i Třebíč, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou.

Druhá v celostátním soupeření letos skončila středočeská Příbram. Zbytek republiky přesahuje v podílu učňů a studentů odborných škol, úspěšnější je i v získávání dotací EU, nemá dluhy. Body brala i v přístupu k podnikatelům, za webové stránky nebo rozsah úředních hodin.

Na třetí Dobrušce, městu v podhůří Orlických hor, podnikatelé oceňují odbornou kompetenci úředníků a rychlost vyřizování agendy. Také se vyznačuje nízkými cenami stavebních pozemků a bytů. Dobruška byla finalistou i loni, kdy obsadila třetí místo.

Podle pořadatelů soutěže se mnoho radnic snaží přístup k podnikatelům zlepšit. Proti loňsku se tak například zvýšil průměrný rozsah úředních hodin z 23 na 24,5 hodiny týdně. Na 27 se z loňských 22 zvedl počet radnic, které nabízejí schůzku s úředníkem i mimo oficiální úřední hodiny. A zvýšil se i počet radnic s vlastní sekcí na webu pro podnikatele.

Obce se ve výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí - podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou jmenovanou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním radnice ovlivnit.

,