Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec oblíbeného hudebního klubu může odvrátit spojenectví Orla a Sokola

  10:32aktualizováno  10:32
Desítky tisíc návštěvníků ročně zajdou na koncert či představení do Klubu Oko v Havlíčkově Brodě. Nyní mu však hrozí zánik. Kvůli konkurzu mateřské firmy musí skončit i nezisková organizace, která ho provozuje. Kulturu tak mohou ve městě paradoxně spasit tělovýchovné jednoty s dravcem v názvu.

Klub Oko pořádá ročně desítky koncertů, představení a kulturních či společenských akcí. Snímek je z koncert skupiny Psí vojáci s Filipem Topolem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kulturní dění v Brodě může být v krajním případě od příštího roku podstatně chudší. K poslednímu prosinci ukončí činnost Havlíčkobrodská o.p.s., provozovatel Klubu Oko. O tom, zda a jestli vůbec ho někdo nahradí, zatím není rozhodnuto.

Havlíčkobrodská o.p.s. vznikla jako nezisková organizace stavebního koncernu Ross Holding. Jenže mateřská firma se dostala do konkurzu a její nový vlastník už nemá o dotování kultury v Brodě zájem. „Nezbývá než činnost neziskové organizace ukončit,“ je smířen její ředitel Jakub Baloun.

S jejím zánikem však může skončit i Klub Oko. Ve městě je to největší hudební klub, kam ročně dorazí desítky tisíc lidí. Konají se v něm koncerty, společenské akce, plesy, promítání, workshopy či školení.

„Protože jsme tu za pět let něco vybudovali a nějaké jméno si udělali, nechci takto končit,“ říká Baloun. A tak hledá možnosti, jak klub provozovat i nadále. Buď sám, nebo, což je pravděpodobnější, najde firmu, pod jejíž hlavičkou bude kulturní zařízení fungovat.

Orel to vezme jen pokud dostane od města více peněz

Tím subjektem by měla být tělovýchovná jednota Orel. „Jednáme o možném pokračování v této kulturní činnosti,“ potvrdil její sekretář Martin Sedlák. „Záležitost je rozjednaná, do konce měsíce bude jasno. Ale stát se může cokoliv, proto nebudu zatím nic komentovat,“ odmítl sdělit podrobnosti.

Pro pokračování klubu pod hlavičkou Orla jsou ale podstatné dotace od města. Žádost o ně už Orel podal. „Havlíčkobrodské o.p.s. město dávalo ročně 600 tisíc korun. Klub byl v mírné ztrátě, kterou doplácel Ross,“ popsal Baloun.

Jenže v případě Orla, který sám nevykazuje zisk, by situace byla jiná. Ztrátu nemůže doplácet, a tak by na provoz klubu potřeboval vyšší dotaci. „Stačila by nám v celkové výši 800 tisíc korun,“ vypočítal Jakub Baloun. Provoz klubu přitom stojí zhruba čtyřnásobek.

Zastupitelé budou o dotacích rozhodovat v polovině prosince. Podle informací MF DNES jiný subjekt žádost o dotace na provoz Klubu Oko do dnešní uzávěrky nepodal. A není pravděpodobné, že by někdo chtěl v Brodě dělat kulturu bez městských peněz.

Budova není na prodej, vzkazuje Sokol. Přišel by tím o peníze

Do celé záležitosti se chtěla vložit i radnice. Projevila zájem budovu v majetku tělovýchovné jednoty Sokol odkoupit. To se ale nezdařilo. „Momentálně se nechystáme budovu prodávat,“ stroze odvětil starosta Sokola v Brodě Pavel Petr.

„Bylo nám vysvětleno, že Sokol by peníze z prodeje musel poslat na ústředí. Peníze z pronájmu mu ale zůstávají v Brodě a slouží na činnost tělovýchovné jednoty,“ tlumočil důvody místostarosta Čeněk Jůzl. Kdyby Sokol budovu prodal, neměl by peníze ani zdroj příjmů.

Současná nejistota, která potrvá až do prosince, však dopadá na činnost hudebního klubu. „Jak mohu nasmlouvávat kapely na příští rok, když ještě na začátku prosince nebudu vědět, jestli dostaneme peníze a jestli budeme fungovat?“ ptá se Baloun.

S kapelami a zájemci o pořádání programů v Oku se zatím musí domlouvat jen předběžně. Smlouvy bude podepisovat, až bude mít jistotu dalšího provozu. „Účinkující to naštěstí vesměs chápou. Ale tato praxe, která se opakuje každý rok, není šťastná,“ dodává.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

VIDEO: Stvořidla jsou téměř na suchu, zbylá voda v Sázavě začíná zelenat

Pokles hladiny Sázavy je hodně patrný zejména na Stvořidlech. Místy dosahuje...

Rekreanti v kempu na Stvořidlech u Ledče nad Sázavou se kvůli suchu v řece Sázavě příliš nevykoupou. Hladina je zde na...

Najdete na iDNES.cz