Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec oblíbeného hudebního klubu může odvrátit spojenectví Orla a Sokola

  10:32aktualizováno  10:32
Desítky tisíc návštěvníků ročně zajdou na koncert či představení do Klubu Oko v Havlíčkově Brodě. Nyní mu však hrozí zánik. Kvůli konkurzu mateřské firmy musí skončit i nezisková organizace, která ho provozuje. Kulturu tak mohou ve městě paradoxně spasit tělovýchovné jednoty s dravcem v názvu.

Klub Oko pořádá ročně desítky koncertů, představení a kulturních či společenských akcí. Snímek je z koncert skupiny Psí vojáci s Filipem Topolem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kulturní dění v Brodě může být v krajním případě od příštího roku podstatně chudší. K poslednímu prosinci ukončí činnost Havlíčkobrodská o.p.s., provozovatel Klubu Oko. O tom, zda a jestli vůbec ho někdo nahradí, zatím není rozhodnuto.

Havlíčkobrodská o.p.s. vznikla jako nezisková organizace stavebního koncernu Ross Holding. Jenže mateřská firma se dostala do konkurzu a její nový vlastník už nemá o dotování kultury v Brodě zájem. „Nezbývá než činnost neziskové organizace ukončit,“ je smířen její ředitel Jakub Baloun.

S jejím zánikem však může skončit i Klub Oko. Ve městě je to největší hudební klub, kam ročně dorazí desítky tisíc lidí. Konají se v něm koncerty, společenské akce, plesy, promítání, workshopy či školení.

„Protože jsme tu za pět let něco vybudovali a nějaké jméno si udělali, nechci takto končit,“ říká Baloun. A tak hledá možnosti, jak klub provozovat i nadále. Buď sám, nebo, což je pravděpodobnější, najde firmu, pod jejíž hlavičkou bude kulturní zařízení fungovat.

Orel to vezme jen pokud dostane od města více peněz

Tím subjektem by měla být tělovýchovná jednota Orel. „Jednáme o možném pokračování v této kulturní činnosti,“ potvrdil její sekretář Martin Sedlák. „Záležitost je rozjednaná, do konce měsíce bude jasno. Ale stát se může cokoliv, proto nebudu zatím nic komentovat,“ odmítl sdělit podrobnosti.

Pro pokračování klubu pod hlavičkou Orla jsou ale podstatné dotace od města. Žádost o ně už Orel podal. „Havlíčkobrodské o.p.s. město dávalo ročně 600 tisíc korun. Klub byl v mírné ztrátě, kterou doplácel Ross,“ popsal Baloun.

Jenže v případě Orla, který sám nevykazuje zisk, by situace byla jiná. Ztrátu nemůže doplácet, a tak by na provoz klubu potřeboval vyšší dotaci. „Stačila by nám v celkové výši 800 tisíc korun,“ vypočítal Jakub Baloun. Provoz klubu přitom stojí zhruba čtyřnásobek.

Zastupitelé budou o dotacích rozhodovat v polovině prosince. Podle informací MF DNES jiný subjekt žádost o dotace na provoz Klubu Oko do dnešní uzávěrky nepodal. A není pravděpodobné, že by někdo chtěl v Brodě dělat kulturu bez městských peněz.

Budova není na prodej, vzkazuje Sokol. Přišel by tím o peníze

Do celé záležitosti se chtěla vložit i radnice. Projevila zájem budovu v majetku tělovýchovné jednoty Sokol odkoupit. To se ale nezdařilo. „Momentálně se nechystáme budovu prodávat,“ stroze odvětil starosta Sokola v Brodě Pavel Petr.

„Bylo nám vysvětleno, že Sokol by peníze z prodeje musel poslat na ústředí. Peníze z pronájmu mu ale zůstávají v Brodě a slouží na činnost tělovýchovné jednoty,“ tlumočil důvody místostarosta Čeněk Jůzl. Kdyby Sokol budovu prodal, neměl by peníze ani zdroj příjmů.

Současná nejistota, která potrvá až do prosince, však dopadá na činnost hudebního klubu. „Jak mohu nasmlouvávat kapely na příští rok, když ještě na začátku prosince nebudu vědět, jestli dostaneme peníze a jestli budeme fungovat?“ ptá se Baloun.

S kapelami a zájemci o pořádání programů v Oku se zatím musí domlouvat jen předběžně. Smlouvy bude podepisovat, až bude mít jistotu dalšího provozu. „Účinkující to naštěstí vesměs chápou. Ale tato praxe, která se opakuje každý rok, není šťastná,“ dodává.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Odolal silnému vichru i mrazu. Lidé uvidí čtvrtkilometrový stožár zblízka

Technik Vlastimil Hanuš například musel úplně nahoře na špičce stožáru vyměnit...

Na Vysočině není vyšší stavba. Stožáru atmosférické stanice u Košetic na Pelhřimovsku, který dosahuje 254 metrů, nemůže...

Komunisté a odvolaný náměstek spojují místopředsedu ODS Vystrčila s KSČ

Miloš Vystrčil obhájil na Jihlavsku post senátora.

Komunisté současní a bývalí se přou o to, jestli senátor ODS Miloš Vystrčil byl, nebo nebyl před listopadem 1989...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Najdete na iDNES.cz