Hrošík liberijský dorůstá výšky kolem 80 centimetrů a váží asi 250 kilogramů.

Hrošík liberijský dorůstá výšky kolem 80 centimetrů a váží asi 250 kilogramů. | foto: MF DNES

Hrošíci spasou všechno zelené, i kytky v květináči pod okny ředitele

  • 1
V expozici přímo pod okny ředitelství jihlavské zoo žijí tři hrošíci liberijští. Samec Tatoš a samice Tereza s Tofinkou si rádi pochutnávají na všem zeleném a jejich apetitu neunikne ani okrasný květináč.

"Tatoš, Tofinka a Tereza mají nejraději čerstvou, mladou, zelenou trávu. Ve většině zoologických zahrad je běžné, že hrošíci všude všechno vypasou a zničí. K tomu si dávají ještě nálož zeleniny jako je celer, mrkev, řepa a jablka. Pak jsou spokojení. V zimě jim samozřejmě místo trávy dáváme seno. Klidně se ale může stát, že sežerou i kytku v květináči. Nic zeleného před nimi zkrátka neobstojí," uvedl ředitel zoologického oddělení Jan Vašák.

Většině lidí se při slově hroch vybaví veliké těžkopádné zvířete s obrovským pozadím a tlustou kůží. Jenže není hroch jako hroch a už vůbec ne jako hrošík. Hrošík liberijský, chovaný v jihlavské zoo, je toho zářným příkladem. Čilé zvířátko s živým pohledem vyvrací hroší mýty do posledního.

Hrošík ve volné přírodě běhá po pralese

"Tento nejmenší zástupce čeledi hrochovitých dorůstá výšky kolem 80 centimetrů a váží obvykle kolem 250 kilogramů. Tlusťoškou je proti němu tedy i třeba zebra, která váží 300 kilogramů," řekla mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

Ani tituly neohrabaný či pomalý prý těmto hrošíkům nepatří. Zvíře je dokonale uzpůsobeno pohybu v pralese. Nemá tedy problém s příkrým svahem nebo úzkou lesní cestičkou. Kdyby mu snad někdo chtěl z výběhu ukrást nějakou mňamku, hrošík ho prožene až třicetikilometrovou rychlostí.

V Jihlavě mají hrošíky liberijské od roku 1987 a je to jedna z mála zahrad, kde se tato vzácná zvířata podařilo odchovat. Šance na mládě je reálná i letos. Samec Tatoš pochází z Rostova na Donu, samice Tereza a Tofinka jsou matka s dcerou.