Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Emoce při smíření. Němci už vědí, kde je hromadný hrob

  21:31aktualizováno  21:31
Jeden z posledních žijících pamětníků ukázal ve Stonařově rodinám odsunutých Němců místo, jehož přesné určení dodnes neznají ani mnozí místní. Je to místo, kde těsně po válce skončilo v hromadném hrobě 210 Němců z Jihlavska. Josef Přibyl byl před 70 lety jedním z těch, kdo pomáhal velký hrob vykopat.

Potomci odsunutých Němců, kteří zde žili do roku 1945, se loni sešli ve Stonařově. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Za slunného odpoledne zastavil ve Stonařově autobus s potomky odsunutých Němců, kteří zde žili do roku 1945. Všichni nejprve zamířili do místního kostela, kde se poprvé po sedmdesáti letech sloužila mše v německém jazyce.

Vše se odehrálo v duchu smíření, nechyběly velké emoce, slzy v očích. Součástí návštěvy byl i výstup po nově obnovené křížové cestě. Nahoře zapálili hosté svíci, navzájem se chytili za ruce a s dojetím zazpívali v kruhu píseň o přátelství.

Před tím zamířili i na místní hřbitov. 86letý místní obyvatel, Josef Přibyl, jim tam ukázal, kde pomáhal zkraje léta roku 1945 vykopat hromadný hrob. Je v něm pohřbeno 210 Němců, kteří nepřežili po osvobození tvrdý režim a epidemie v nově zřízených lágrech. Dva z nich byly přímo ve Stonařově. Skončili v nich hlavně jihlavští Němci.

Josefu Přibylovi bylo tehdy šestnáct a vyrůstal se třemi sourozenci. Otce měl za války v koncentračním táboře. Školní výuku absolvoval v němčině. Jeho strýček byl hrobník a Josef Přibyl mu pomáhal při hromadném pohřbívání Němců.

„Jeden den jich třeba dovezli jedenáct. Pohřbívali se bez rakví jen v tom, co měli na sobě. Většinou to byli Jihlaváci,“ vzpomínal.

Hromadný hrob byl zřízen v pravém dolním rohu hřbitova vedle márnice. Dnes už je překrytý hroby místních rodin, které se do Stonařova nastěhovaly po roce 1945.

Traduje se, že z mělkých hrobů čouhaly kusy těl

Dodnes se ve Stonařově traduje, jak děti v té době občas zašly na hřbitov, kde uviděly kus nohy či ruky. Mrtvých totiž bylo tolik, že se už hloubily i mělké hroby.

Do odsunu nakonec musel i hrobník, strýček Josefa Přibyla. Po letech zemřel v Německu.

Fotogalerie

Po válce se většina obyvatel Stonařova obměnila. Podle sčítání z roku 1930 zde žilo 1 215 obyvatel, z toho více než osm stovek Němců. Čechoslováci byli v menšině.

Po odsunu byla obec dosídlena českým obyvatelstvem. Potomci odsunutých Němců se do Stonařova rádi vracejí. V tomto týdnu zde chodí po místech svých předků třeba Stefanie Rentschlerová.

Její babička musela po válce odejít. V osmdesátých letech, za socialismu, navštívila Stonařov i s vnučkou, aby jí ukázala, kde kdysi žila. Vnučka si městys oblíbila. Dokonce tento týden našla ženu, jejíž rodiče se kdysi nastěhovali do domu, kde žila babička před odsunem. Měly si o čem povídat.

Stonařovské lágry vznikly v červnu před sedmdesáti lety. Až asi týden po příchodu Němců tam dorazily i potravinové lístky a začala fungovat polní kuchyň. Do té doby Němci hladověli, přestože jim někteří místní přinášeli jídlo k plotu. Nedaleko studny byla zřízena latrína, která znečišťovala vodu pro jeden tábor.

V jednom z lágrů bylo kromě dospělých i sedmdesát dětí. V domě nacistického pohlavára Arthura Seyss-Inquarta, který pocházel ze Stonařova, byla podle výpovědí zřízena cela, kde byli Němci za trest biti.

Už před časem byla ve vchodu do stonařovského kostela odhalena pamětní deska, jejíž dvojjazyčný nápis je symbolickým podáním si ruky navzájem.

„Uvědomujíce si dějiny Evropy, hledáme cestu ke smíření,“ zaznívá mimo jiné v textu.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz