Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Emoce při smíření. Němci už vědí, kde je hromadný hrob

  21:31aktualizováno  21:31
Jeden z posledních žijících pamětníků ukázal ve Stonařově rodinám odsunutých Němců místo, jehož přesné určení dodnes neznají ani mnozí místní. Je to místo, kde těsně po válce skončilo v hromadném hrobě 210 Němců z Jihlavska. Josef Přibyl byl před 70 lety jedním z těch, kdo pomáhal velký hrob vykopat.

Potomci odsunutých Němců, kteří zde žili do roku 1945, se loni sešli ve Stonařově. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Za slunného odpoledne zastavil ve Stonařově autobus s potomky odsunutých Němců, kteří zde žili do roku 1945. Všichni nejprve zamířili do místního kostela, kde se poprvé po sedmdesáti letech sloužila mše v německém jazyce.

Vše se odehrálo v duchu smíření, nechyběly velké emoce, slzy v očích. Součástí návštěvy byl i výstup po nově obnovené křížové cestě. Nahoře zapálili hosté svíci, navzájem se chytili za ruce a s dojetím zazpívali v kruhu píseň o přátelství.

Před tím zamířili i na místní hřbitov. 86letý místní obyvatel, Josef Přibyl, jim tam ukázal, kde pomáhal zkraje léta roku 1945 vykopat hromadný hrob. Je v něm pohřbeno 210 Němců, kteří nepřežili po osvobození tvrdý režim a epidemie v nově zřízených lágrech. Dva z nich byly přímo ve Stonařově. Skončili v nich hlavně jihlavští Němci.

Josefu Přibylovi bylo tehdy šestnáct a vyrůstal se třemi sourozenci. Otce měl za války v koncentračním táboře. Školní výuku absolvoval v němčině. Jeho strýček byl hrobník a Josef Přibyl mu pomáhal při hromadném pohřbívání Němců.

„Jeden den jich třeba dovezli jedenáct. Pohřbívali se bez rakví jen v tom, co měli na sobě. Většinou to byli Jihlaváci,“ vzpomínal.

Hromadný hrob byl zřízen v pravém dolním rohu hřbitova vedle márnice. Dnes už je překrytý hroby místních rodin, které se do Stonařova nastěhovaly po roce 1945.

Traduje se, že z mělkých hrobů čouhaly kusy těl

Dodnes se ve Stonařově traduje, jak děti v té době občas zašly na hřbitov, kde uviděly kus nohy či ruky. Mrtvých totiž bylo tolik, že se už hloubily i mělké hroby.

Do odsunu nakonec musel i hrobník, strýček Josefa Přibyla. Po letech zemřel v Německu.

Fotogalerie

Po válce se většina obyvatel Stonařova obměnila. Podle sčítání z roku 1930 zde žilo 1 215 obyvatel, z toho více než osm stovek Němců. Čechoslováci byli v menšině.

Po odsunu byla obec dosídlena českým obyvatelstvem. Potomci odsunutých Němců se do Stonařova rádi vracejí. V tomto týdnu zde chodí po místech svých předků třeba Stefanie Rentschlerová.

Její babička musela po válce odejít. V osmdesátých letech, za socialismu, navštívila Stonařov i s vnučkou, aby jí ukázala, kde kdysi žila. Vnučka si městys oblíbila. Dokonce tento týden našla ženu, jejíž rodiče se kdysi nastěhovali do domu, kde žila babička před odsunem. Měly si o čem povídat.

Stonařovské lágry vznikly v červnu před sedmdesáti lety. Až asi týden po příchodu Němců tam dorazily i potravinové lístky a začala fungovat polní kuchyň. Do té doby Němci hladověli, přestože jim někteří místní přinášeli jídlo k plotu. Nedaleko studny byla zřízena latrína, která znečišťovala vodu pro jeden tábor.

V jednom z lágrů bylo kromě dospělých i sedmdesát dětí. V domě nacistického pohlavára Arthura Seyss-Inquarta, který pocházel ze Stonařova, byla podle výpovědí zřízena cela, kde byli Němci za trest biti.

Už před časem byla ve vchodu do stonařovského kostela odhalena pamětní deska, jejíž dvojjazyčný nápis je symbolickým podáním si ruky navzájem.

„Uvědomujíce si dějiny Evropy, hledáme cestu ke smíření,“ zaznívá mimo jiné v textu.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz