V jihlavském hrádku byla jediná Hitlerova škola v protektorátu. Vydržela rok....

V jihlavském hrádku byla jediná Hitlerova škola v protektorátu. Vydržela rok. Areál ale i po válce sloužil školství, naposledy v něm sídlil internát policejní školy. Nyní hrádek připadl policejnímu prezidiu. | foto: Archiv MF DNES

Hrádkem prošli nacisté, učni i studenti. Koho přivítá v budoucnu?

  • 3
Je to nádherná stavba, která se tyčí nad městským parkem. Jenže pokud ministerstvo vnitra dodrží své úsporné plány, může se stát, že Hrádeček v jihlavském lesoparku Heulos bude od ledna příštího roku prázdný.

Hrádek, Hrádeček, nebo někdy také Zámeček, je kamenná stavba, která se tyčí nad říčkou Jihlávkou v lesoparku Heulos, v němž je schovaná jihlavská zoo. V roce 1941 byla nad údolím nedaleko centra nacistické Jihlavy postavena kamenná stavba ve starogermánském stylu. Proslýchá se, že vznikla podle skici samotného vůdce třetí říše Adolfa Hitlera.

Kamenný Hrádeček za války sloužil jako jediná škola mimo území Německa k výcviku, mladí nacisté tam byli připravováni pro diplomatické služby.

Za komunismu pak budova sloužila vesměs jako ubytovna pro učně či studenty. Na počátku devadesátých let pak objekt čtyři roky chátral, než se ho ujalo ministerstvo vnitra. To jej za asi 30 milionů korun zrekonstruovalo a od té doby fungovalo jako ubytovna pro studenty policejní školy.

Jenže ta má nyní v Jihlavě skončit, a není tak jisté, jaký další osud stavbu čeká. Možná by z Hrádečku mohl být docela stylový hotel či muzeum s připomínkou původního důvodu vzniku Zámečku.

"Nevím, jestli historie objektu je natolik zajímavá, aby přilákala tolik lidí, o tom pochybuji," zavrhl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal návrh na muzeum.

"Třeba bude bývalá Adolf Hitler Schule dalších deset let opuštěná," řekl jihlavský archivář Ladislav Vilímek, který byl podle svých slov s vedením školy v kontaktu dost často, a zvěsti o rušení školy se tak prý doslechl už dříve. "Viděl bych tam nádherný penzion pro důchodce, je to ideální prostředí v parku s obrovskou terasou," přišel s nápadem Vilímek.

Budova padla do oka zoologické zahradě

Historií budovy se už dříve podrobně zabýval i jihlavský badatel Jiří Vybíhal, který se o ní zmiňuje ve své knize Jihlava pod hákovým křížem. "Ministerstvo vnitra před lety provedlo nákladnou rekonstrukci budovy. Je vhodná pro ubytovací účely nebo i muzeum by v ní bylo hezké, ale nevím, kdo by financoval jeho provoz, byla by ale škoda, nechat ji opuštěnou," zamyslel se Vybíhal.

Hrádek v parku Heulos

Vznikl v roce 1941 jako škola pro budoucí diplomaty Říše. Po válce v něm bydleli učni a studenti. Na začátku 90. let chátral, než jej převzalo ministerstvo vnitra. Tomu slouží jako ubytovna dodnes.

Radnice ale případné převzetí budov od ministerstva odmítá. "Téměř určitě bychom o budovy zájem neměli. Máme problém zbavit se svých vlastních nemovitostí, které se nedaří prodat," vysvětlil mluvčí radnice Radek Tulis.

"Budova je dost velký komplex, který je velmi dobře udržovaný, ale musí být náročný na provoz," dodal Tulis s tím, že by radnice o dalším osudu budovy jednala jen v případě, kdyby měla zůstat opuštěná a chátrala by.

Také se nabízí využít architektonicky zajímavou budovu pro potřeby nedaleké zoo v údolí. A ten nápad se líbí i ředitelce zoo Elišce Kubíkové. "Budova je pro nás zajímavá a dala by se využít třeba jako administrativní zázemí pro zoo. Jsou i zahrady, které disponují ubytovacími kapacitami, určitě i takové využití by se dalo najít," dodala Kubíková. Podle primátora Vymazala je to ale pro město nereálná myšlenka.

Hrádek v jihlavském parku Heulos nad zoologickou zahradou.

Hrádek v jihlavském parku Heulos nad zoologickou zahradou.