Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Roštejně vystaví kostěnou kostku a vyženou dřevomorku

  8:30aktualizováno  8:30
Projít si jednu prohlídkovou trasu hradu dvakrát? A za cenu jednoho vstupného? Právě to je nyní možné na loveckém hradu Roštejn nedaleko Telče. Neskrývá se však za tím žádný chytrý marketingový tah, ale nutné bezpečnostní opatření.

Rekonstrukce hradu Roštejn, který se nachází mezi Telčí a Třeští na Jihlavsku, má být dokončena v roce 2021. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Roštejně totiž již čtvrtý měsíc pokračuje celková obnova hradu i prohlídkových tras za více než 70 milionů korun. Památka se postupně navrací do stavu, v jakém vyla v roce 1915. Vše se děje za provozu a otevřena je turistům vždy alespoň jedna prohlídková cesta.

Dělníci právě v těchto dnech začali sundávat střešní krytinu nad trasou B, jejíž oprava odstartovala jako první. Ta je však v blízkosti hlavního vstupu do paláce, a proto tudy návštěvníci kvůli nebezpečí úrazu nemohou procházet.

Fotogalerie

„Do hlavního hradního paláce na trasu A je proto vodíme dveřmi, kterými normálně z prohlídkové trasy vycházejí. Expozici si projdeme na její začátek nejprve bez mluvení a pak už jdeme klasickou prohlídku s výkladem,“ usmívá se kastelánka hradu Kateřina Rozinková.

Podle ní je to však jen krátkodobé opatření, které potrvá dva týdny.

Hradní trasu B, která je určená dětem, by už dnes návštěvníci kvůli stavebnímu ruchu stěží poznali. Všechny exponáty jsou odvezené, omítka je seškrábaná, podlaha odstraněná, dělníci odkryli i strop.
Nejvíc práce měli stavaři zatím v malovaném botanickém sálu.

Některé z původních trámů a dřevěných prvků nesly po odkrytí značné stopy biologického napadení, některé části se musely chemicky ošetřovat, jiné budou vyměněny.

Archeologové objevili vzácnou kostku

„Zatím veškeré práce zvládáme podle časového harmonogramu a první etapa této rekonstrukce by neměla být ohrožena. K poslednímu říjnu to máme mít hotové, ale vzhledem k tomu, že jsme v botanickém sálu objevili opravdu rozsáhlé napadení dřevomorkou, musíme tam dělat úplně nový strop,“ vysvětluje za firmu, která provádí rekonstrukci, stavbyvedoucí František Kret.

Svou práci na hradě odvedli už i archeologové, zajímala je především hradní kaple. Pod její podlahou objevili polokruhové zdivo, které je zbytkem středověké věžice. Potvrdila se tak domněnka, že v místě, kde byla v 16. století vybudována kaple, stávala dříve věž, která zpevňovala nároží.

Archeologové taky našli spáleništní vrstvu, která podle Kateřiny Rozinkové svědčí o požáru, který zde vypukl zřejmě v 15. století. „Hrad byl účasten s největší pravděpodobností nějakých půtek, ať již vdobě husitských či poděbradských válek,“ doplnila.

Skála pod sklem

Uvnitř věžice se našly i střepy z nádobí nebo kovové fragmenty pravděpodobně z opasků.
K tomu nejzajímavějšímu však patří kostěná šestistěnná hrací kostka z 15. století. Po skončení rekonstrukce si ji návštěvníci prohlédnou v nové hradní expozici.

Při postupující rekonstrukci nejenom stavaře, ale i kastelánku neustále překvapovalo, jak mocně vystupuje skála, na níž je hrad vystavěn. „Kdekoli se koplo, objevil se kámen. Část skály, kterou jsme objevili v podlaze hradního ochozu, proto necháme odkrytou pod vrstvou pochozího skla,“ upozornila.

Již tento týden by se na Roštejně měli objevit restaurátoři, kteří budou pokračovat v obnově omítek v hradní kapli a poté i v botanickém sále.

Nakouknout na staveniště mohou rovněž návštěvníci při speciálních prohlídkách. Ta první se uskutečnila uplynulý víkend.

„Chceme v nich pokračovat po celou dobu trvání rekonstrukce. Zájemci se dozví o postupu stavebních prací a dalších zajímavostech, které oprava přináší,“ sdělila Kateřina Rozinková. Nejbližší takto zaměřená prohlídka by se měla konat v září.

Rekonstrukce hradu, který se nachází mezi Telčí a Třeští na Jihlavsku, má být dokončena v roce 2021. Expozice budou věnované hlavně lovu.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Opilý koledník v centru Jihlavy brutálně napadl mladého muže

napadení kluka partou mladíků

Mladého muže v centru Jihlavy bezdůvodně napadl podnapilý mladistvý útočník. Opakovaně ho povalil na zem, bil ho a...

Sanatorium na Žďársku se nedaří prodat ani napošesté, zájemce nezaplatil

Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku.

Z prodeje někdejšího sanatoria na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku možná znovu sejde. Kraj Vysočina jako...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Advantage Consulting, s.r.o.
HOTELOVÝ KUCHAŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz