Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Roštejně vystaví kostěnou kostku a vyženou dřevomorku

  8:30aktualizováno  8:30
Projít si jednu prohlídkovou trasu hradu dvakrát? A za cenu jednoho vstupného? Právě to je nyní možné na loveckém hradu Roštejn nedaleko Telče. Neskrývá se však za tím žádný chytrý marketingový tah, ale nutné bezpečnostní opatření.

Rekonstrukce hradu Roštejn, který se nachází mezi Telčí a Třeští na Jihlavsku, má být dokončena v roce 2021. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Roštejně totiž již čtvrtý měsíc pokračuje celková obnova hradu i prohlídkových tras za více než 70 milionů korun. Památka se postupně navrací do stavu, v jakém vyla v roce 1915. Vše se děje za provozu a otevřena je turistům vždy alespoň jedna prohlídková cesta.

Dělníci právě v těchto dnech začali sundávat střešní krytinu nad trasou B, jejíž oprava odstartovala jako první. Ta je však v blízkosti hlavního vstupu do paláce, a proto tudy návštěvníci kvůli nebezpečí úrazu nemohou procházet.

Fotogalerie

„Do hlavního hradního paláce na trasu A je proto vodíme dveřmi, kterými normálně z prohlídkové trasy vycházejí. Expozici si projdeme na její začátek nejprve bez mluvení a pak už jdeme klasickou prohlídku s výkladem,“ usmívá se kastelánka hradu Kateřina Rozinková.

Podle ní je to však jen krátkodobé opatření, které potrvá dva týdny.

Hradní trasu B, která je určená dětem, by už dnes návštěvníci kvůli stavebnímu ruchu stěží poznali. Všechny exponáty jsou odvezené, omítka je seškrábaná, podlaha odstraněná, dělníci odkryli i strop.
Nejvíc práce měli stavaři zatím v malovaném botanickém sálu.

Některé z původních trámů a dřevěných prvků nesly po odkrytí značné stopy biologického napadení, některé části se musely chemicky ošetřovat, jiné budou vyměněny.

Archeologové objevili vzácnou kostku

„Zatím veškeré práce zvládáme podle časového harmonogramu a první etapa této rekonstrukce by neměla být ohrožena. K poslednímu říjnu to máme mít hotové, ale vzhledem k tomu, že jsme v botanickém sálu objevili opravdu rozsáhlé napadení dřevomorkou, musíme tam dělat úplně nový strop,“ vysvětluje za firmu, která provádí rekonstrukci, stavbyvedoucí František Kret.

Svou práci na hradě odvedli už i archeologové, zajímala je především hradní kaple. Pod její podlahou objevili polokruhové zdivo, které je zbytkem středověké věžice. Potvrdila se tak domněnka, že v místě, kde byla v 16. století vybudována kaple, stávala dříve věž, která zpevňovala nároží.

Archeologové taky našli spáleništní vrstvu, která podle Kateřiny Rozinkové svědčí o požáru, který zde vypukl zřejmě v 15. století. „Hrad byl účasten s největší pravděpodobností nějakých půtek, ať již vdobě husitských či poděbradských válek,“ doplnila.

Skála pod sklem

Uvnitř věžice se našly i střepy z nádobí nebo kovové fragmenty pravděpodobně z opasků.
K tomu nejzajímavějšímu však patří kostěná šestistěnná hrací kostka z 15. století. Po skončení rekonstrukce si ji návštěvníci prohlédnou v nové hradní expozici.

Při postupující rekonstrukci nejenom stavaře, ale i kastelánku neustále překvapovalo, jak mocně vystupuje skála, na níž je hrad vystavěn. „Kdekoli se koplo, objevil se kámen. Část skály, kterou jsme objevili v podlaze hradního ochozu, proto necháme odkrytou pod vrstvou pochozího skla,“ upozornila.

Již tento týden by se na Roštejně měli objevit restaurátoři, kteří budou pokračovat v obnově omítek v hradní kapli a poté i v botanickém sále.

Nakouknout na staveniště mohou rovněž návštěvníci při speciálních prohlídkách. Ta první se uskutečnila uplynulý víkend.

„Chceme v nich pokračovat po celou dobu trvání rekonstrukce. Zájemci se dozví o postupu stavebních prací a dalších zajímavostech, které oprava přináší,“ sdělila Kateřina Rozinková. Nejbližší takto zaměřená prohlídka by se měla konat v září.

Rekonstrukce hradu, který se nachází mezi Telčí a Třeští na Jihlavsku, má být dokončena v roce 2021. Expozice budou věnované hlavně lovu.Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Oprava dálnice D1 u Humpolce má skluz, stát zvažuje ukončení smlouvy

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Oprava dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem má skluz. Práce za 1,7 miliardy korun dělá česko-italsko-kazažské...

Další z rubriky

Muž, který zachránil Polnou před Prusy, dostal zlatý kříž od císaře

Antonín Pittner v roce 1858. Tehdy byl dvacet let ženat a věnoval se výhradně...

Kupec, velký vlastenec a dlouholetý purkmistr. Tím vším byl Antonín Pittner, největší osobnost Polné na Jihlavsku 19....

Zámek v Brtnici dostane nová okna, na pobořené hradby se ale nedostane

Střecha zámku po opravě.

Zámek v Brtnici by se letos měl dočkat výměny oken budov na prvním nádvoří. Sdělil to Oleg Rybnikář, předseda Spolku...

Fuchsovy říční lázně mění barvy. Renovaci to prodlouží, vyšší bude i cena

Venkovní koupaliště na Polance je pro Třebíčany letním rájem. Bohuslav Fuchs...

Slavné třebíčské říční lázně od architekta Bohuslava Fuchse změní po několika desetiletích barvu. Odborníci zkoumali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz