Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Roštejně vystaví kostěnou kostku a vyženou dřevomorku

  8:30aktualizováno  8:30
Projít si jednu prohlídkovou trasu hradu dvakrát? A za cenu jednoho vstupného? Právě to je nyní možné na loveckém hradu Roštejn nedaleko Telče. Neskrývá se však za tím žádný chytrý marketingový tah, ale nutné bezpečnostní opatření.

Rekonstrukce hradu Roštejn, který se nachází mezi Telčí a Třeští na Jihlavsku, má být dokončena v roce 2021. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Roštejně totiž již čtvrtý měsíc pokračuje celková obnova hradu i prohlídkových tras za více než 70 milionů korun. Památka se postupně navrací do stavu, v jakém vyla v roce 1915. Vše se děje za provozu a otevřena je turistům vždy alespoň jedna prohlídková cesta.

Dělníci právě v těchto dnech začali sundávat střešní krytinu nad trasou B, jejíž oprava odstartovala jako první. Ta je však v blízkosti hlavního vstupu do paláce, a proto tudy návštěvníci kvůli nebezpečí úrazu nemohou procházet.

Fotogalerie

„Do hlavního hradního paláce na trasu A je proto vodíme dveřmi, kterými normálně z prohlídkové trasy vycházejí. Expozici si projdeme na její začátek nejprve bez mluvení a pak už jdeme klasickou prohlídku s výkladem,“ usmívá se kastelánka hradu Kateřina Rozinková.

Podle ní je to však jen krátkodobé opatření, které potrvá dva týdny.

Hradní trasu B, která je určená dětem, by už dnes návštěvníci kvůli stavebnímu ruchu stěží poznali. Všechny exponáty jsou odvezené, omítka je seškrábaná, podlaha odstraněná, dělníci odkryli i strop.
Nejvíc práce měli stavaři zatím v malovaném botanickém sálu.

Některé z původních trámů a dřevěných prvků nesly po odkrytí značné stopy biologického napadení, některé části se musely chemicky ošetřovat, jiné budou vyměněny.

Archeologové objevili vzácnou kostku

„Zatím veškeré práce zvládáme podle časového harmonogramu a první etapa této rekonstrukce by neměla být ohrožena. K poslednímu říjnu to máme mít hotové, ale vzhledem k tomu, že jsme v botanickém sálu objevili opravdu rozsáhlé napadení dřevomorkou, musíme tam dělat úplně nový strop,“ vysvětluje za firmu, která provádí rekonstrukci, stavbyvedoucí František Kret.

Svou práci na hradě odvedli už i archeologové, zajímala je především hradní kaple. Pod její podlahou objevili polokruhové zdivo, které je zbytkem středověké věžice. Potvrdila se tak domněnka, že v místě, kde byla v 16. století vybudována kaple, stávala dříve věž, která zpevňovala nároží.

Archeologové taky našli spáleništní vrstvu, která podle Kateřiny Rozinkové svědčí o požáru, který zde vypukl zřejmě v 15. století. „Hrad byl účasten s největší pravděpodobností nějakých půtek, ať již vdobě husitských či poděbradských válek,“ doplnila.

Skála pod sklem

Uvnitř věžice se našly i střepy z nádobí nebo kovové fragmenty pravděpodobně z opasků.
K tomu nejzajímavějšímu však patří kostěná šestistěnná hrací kostka z 15. století. Po skončení rekonstrukce si ji návštěvníci prohlédnou v nové hradní expozici.

Při postupující rekonstrukci nejenom stavaře, ale i kastelánku neustále překvapovalo, jak mocně vystupuje skála, na níž je hrad vystavěn. „Kdekoli se koplo, objevil se kámen. Část skály, kterou jsme objevili v podlaze hradního ochozu, proto necháme odkrytou pod vrstvou pochozího skla,“ upozornila.

Již tento týden by se na Roštejně měli objevit restaurátoři, kteří budou pokračovat v obnově omítek v hradní kapli a poté i v botanickém sále.

Nakouknout na staveniště mohou rovněž návštěvníci při speciálních prohlídkách. Ta první se uskutečnila uplynulý víkend.

„Chceme v nich pokračovat po celou dobu trvání rekonstrukce. Zájemci se dozví o postupu stavebních prací a dalších zajímavostech, které oprava přináší,“ sdělila Kateřina Rozinková. Nejbližší takto zaměřená prohlídka by se měla konat v září.

Rekonstrukce hradu, který se nachází mezi Telčí a Třeští na Jihlavsku, má být dokončena v roce 2021. Expozice budou věnované hlavně lovu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Na zasedání zastupitelstev nejvíce chyběli ředitel, lékaři i hejtman

Ředitel mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě Marek Hovorka

Hejtman Jiří Běhounek v Pelhřimově, šéf festivalu dokumentů Marek Hovorka v Jihlavě, ředitel Daneš Burket v Třebíči a...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz