Nové majitele  Veliše Zdeňka  a Vlastu Ulrichovi budova zaujala svým ...

Nové majitele Veliše Zdeňka a Vlastu Ulrichovi budova zaujala svým historickým příběhem. | foto: Jiří Bárta, MAFRA

Honosný žďárský hotel Veliš ožívá. Budou v něm byty i pivovar

  • 0
Hotel Veliš býval jedním z nejhonosnějších domů na náměstí ve Žďáru nad Sázavou. Noví majitelé nyní chtějí z barů a hospod udělat atraktivní bydlení. Ze všeho nejdřív se však otevře kavárna a malý pivovar.

Bývalý slavný hotel Veliš čeká velká rekonstrukce. Největší od doby, kdy měšťanský dům na žďárském náměstí do secesní podoby upravil jeho tehdejší majitel Otokar Veliš, který zde hostil i profesora T. G. Masaryka.

Noví vlastníci mají po 110 letech velké plány - hospoda, bar i většina dalších provozoven už je zavřená, budoucnost bude víc nóbl. Majitelé lesnické firmy Ulrich-Šplíchal z Poličky, kteří koupili chátrající nemovitost před rokem a půl, v Rezidenci Veliš chtějí vybudovat čtrnáct bytů a jedno studio, v přízemí zůstanou komerční prostory. Ve hře je navíc využití velkých podkrovních prostor.

Stavební práce by měly začít ještě letos. „Máme architektonickou studii, stavební povolení i prováděcí dokumentaci, vybíráme dodavatele,“ řekl k aktuálnímu stavu spolumajitel Veliše Zdeněk Ulrich.

„Rádi bychom začali na podzim, přes zimu budeme pracovat uvnitř, celá rekonstrukce by měla trvat rok,“ nastínil. Příští podzim by se mohli stěhovat noví nájemníci.

Dům vyniká na první pohled fasádou, do které národovec Veliš promítl svůj politický názor. Na průčelí jsou vyobrazení Jan Amos Komenský, Petr Chelčický i Karel Havlíček Borovský a také Jan Hus na hranici. Štítu dominuje lev trhající řetězy jako symbol vzdoru proti rakousko-uherské monarchii.

„Víme, že omítka byla smetanově bílá, zdobné prvky byly okrové, okna měla secesní zelenou barvu a některé prvky byly pozlacené. Chceme se vrátit k původní barevnosti z roku 1906,“ řekl Ulrich.

Secesní prvky se v určitém množství obnoví také uvnitř. „Budeme například vracet identické zábradlí, jehož část se zachovala. V jedné plzeňské slévárně dokonce objevili původní formu, připadal jsem si, jako bychom našli poklad,“ podotkl majitel. Restaurovat se budou i vrata pasáže.

Dům je kulturní památkou, proto noví majitelé od začátku spolupracují s památkáři. „Hodně jsme probírali restaurování fasády, ještě řešíme nějaké interiérové dispozice v patře,“ uvedl Zdeněk Ulrich.

Majitele uchvátil příběh

Není to poprvé, co majitelé lesnické firmy investují do nemovitostí. Rekonstruovali například dům v Plzni.

Proč si vybrali zrovna žďárský Veliš? „Kromě podnikatelského záměru jsme tady viděli nadstavbu v historii domu. Je úžasná. Měli jsme vytipovaný měšťanský dům v Hradci Králové, ale to byl dům bez příběhu, ten žďárský nás uchvátil, má něco navíc,“ líčí nadšeně Ulrich.

Hodně času strávili majitelé v archivu, muzeu i sháněním historických fotografií. Další dokumenty získali od posledních majitelů - rodiny Pličžkovy a Karenovy.

Historie hotelu Veliš

V domě číslo popisné 64 na žďárském náměstí Republiky v minulosti býval hostinec U Zlatého lva nebo U České koruny. Jeden z nejhonosnějších domů ve městě z něj udělal velkou rekonstrukcí v roce 1906 Otokar Veliš. Tento známý hoteliér byl pět let starostou města a dlouholetým radním. „Zasloužil se o prosazení stavby železniční trati Žďár – Německý Brod, obnovil činnost Sokola a stýkal se i s budoucím prvním prezidentem T. G. Masarykem,“ připomíná historik Miloslav Lopaur. Příběh domu ještě zvýrazňuje to, že v něm zřejmě přespal právě profesor Masaryk, spisovatel Josef Svatopluk Machar nebo třeba politik Václav Klofáč.

Nový záměr zaujal i znalce místních dějin. „Asi každého historika potěší, pokud majitelé přistoupí k rekonstrukci s citem pro historii a zachovají ducha budovy,“ poznamenal Stanislav Mikule z Regionálního muzea.

Bar ani hospoda už nějaký čas nefungují. Co bude se zbývajícími nájemci?

„Dům jsme koupili i se závazky. Herna v přízemí má být v provozu do roku 2021. Jinak už je v provozu jen psí salon ve druhém patře. Když jsme objekt přebírali, byla většina prostor prázdná. Bývalí majitelé už na takový objekt neměli sílu a nájemci odcházeli,“ popisuje nový vlastník.

Ve městě platí sice zákaz hazardu, ale podle radnice jsou v klubu Rubi’s takzvané „kvízomaty“, na které se omezení nevztahuje.

Místo herny by mohla v budoucnu fungovat stylová restaurace, Velišovi v těch místech za první republiky provozovali oblíbenou výletní restauraci, před kterou měli „štafl“ taxikáři.

Prvně pivo a káva

Veliš však ožije mnohem dříve než po celkové rekonstrukci. První komerční prostory se oficiálně otevřou už letos. V zadním traktu za pasáží se dokončuje kavárna (naposledy tu byla cukrárna), nový minipivovar Revolta už dokonce jede ve zkušebním provozu.

Jeho zakladatel David Dvořák se snaží po devadesát let trvající pauze zařadit Žďár na mapu malých pivovarů. Na území dnešního Žďáru nad Sázavou bývaly v minulosti dokonce dva pivovary. „Jsem patriot a nechci, aby se nám v jiných městech smáli, že nemáme v Šakalově (hanlivé označení Žďáru – pozn. red.) vlastní pivo,“ říká s úsměvem David Dvořák.

Točit vlastní nefiltrované a nepasterizované pivo chce i v protější kavárně podle konceptu „beer café“.

Bydlení na náměstí přibývá

První nájemníci do bytů by se mohli stěhovat za rok na podzim. „Zatím registrujeme předběžný zájem, dělali jsme si předem průzkum, podle nás nebude problém s obsazeností,“ věří majitelé.

Na náměstí se vrací život. Nedávno vznikly byty také v bývalé první základní škole na horním konci náměstí. Rozlehlý objekt, který dlouho ležel ladem, koupil od města za 4,5 milionu korun brněnský podnikatel Marek Žák. Během dvou a půl roku jej postupně přestavěl na obchody, kanceláře a také byty. „Zájem byl velmi dobrý, všech čtrnáct bytů je obsazeno,“ řekl Žák, který objekt nedávno zkolaudoval. Obsazené jsou i všechny další prostory.

Na náměstí je ještě jedno problematické místo - „díra“ vzniklá zbouráním Bílého lva hned vedle Veliše. K demolici ruiny došlo na konci roku 2014. „Ještě letos se začne stavět,“ uvedl předseda představenstva VHS Bohemia Libor Havlík.

Podrobnosti prozradit nechtěl, takže není jasné, nakolik se změní původní záměr. V případě Lva se naposledy mluvilo o projektu podnikatelského inkubátoru s kancelářemi, restaurací či zasedací místností a terasou.