Bývalý hotel Angela na bystřickém náměstí už je čtyři roky zavřený, vlastník jej nyní nabídl k prodeji. I na radnici doufají, že objekt, kde fungoval slavný hotel, bude zase fungovat. | foto: Archiv MAFRA

Slavný bystřický hotel je po éře bezdomovců a vandalů na prodej

  • 0
Bývalý hotel Angela na Masarykově náměstí v Bystřici nad Pernštejnem je na prodej. Místo platících hostů se stal v posledních letech oblíbenou destinací bezdomovců a vandalů. Kvůli nim si vlastník najal správce, který na budovu dohlíží. Dál však do ní už investovat nechce.

„Je na prodej. Záměr s kalkulacemi se zpracovává,“ vyjádřil se k aktuálnímu stavu majitel Pavel Dynžík, který podniká v Brně a žije na Přerovsku.

A cena? „To vám ani říct nemohu, protože čekám právě na kalkulace pro investora, kolik by do toho musel vložit a investovat a jaká bude výnosnost. Určitě to bude nižší částka, než jsem do toho vložil,“ dodal.

Zlatá éra hotelu. Za období první republiky nesl název Záložna a chlubil se krásnou fasádou se štukovou výzdobou.

Nemovitost, která má výměru přes 2 200 metrů čtverečních, koupil Pavel Dynžík v roce 1997, když v Bystřici připravoval rozjezd firmy Wera Werk, v počátcích pod názvem Inter Transtech. Dnes je zavedená firma s více než 600 lidmi největším zaměstnavatelem ve městě.

Když Dynžík hotel od restituentů koupil, přejmenoval jej na Angelu podle své manželky. V letech 1998 až 2001 investoval do rekonstrukce a nového vybavení miliony korun. Nikdy jej však sám neprovozoval, pouze pronajímal.

„Nájemců se tam vystřídalo do roku 2012 asi šest. Bohužel do toho nevnesli vyšší hodnotu,“ tvrdí.

Nabídky za dvacet milionů odmítal. Dnes už tolik peněz nezíská

Budoucnost objektu však vidí stále pozitivně. „Je na zajímavém místě, v Bystřici se podařila spousta věcí, Vysočina je turisticky čím dál zajímavější. Město hotel potřebuje, na náměstí se není kde ubytovat,“ poukazuje.

Prodej zvažoval už před několika lety, nakonec couvl. Na stole přitom podle jeho slov byly nabídky blížící se dvaceti milionům korun. Takovou sumu nyní určitě nedostane, vybavení hotelu je částečně vybydlené a poničené.

„Stav nemovitosti je po odborně provedených rekonstrukcích dobrý, ale za posledního nájemce došlo k popraskání některých radiátorů v mrazech, k vytopení přízemí a zničení koberců a k rozkradení vybavení,“ píše se na stránkách hotel.zavikend.cz, které Angelu nabízí. Vandalové poničili umyvadla a dveře, ukradli armatury a některé dostupné kabely.

Přitom zrekonstruované bylo podle majitele vše kromě střechy. „Plánovali jsme půdní vestavbu budovy na náměstí a přistavění jednoho patra v zadním traktu,“ zmiňuje.

„Investovat do toho už nebudu, jestli to bude ubytovna, hotel, restaurace, či kanceláře nebo byty, to už je na investorovi. Je v zájmu města i mém, aby budova ožila,“ dodává majitel.

Ať nedopadne jako Lev, bojí se radnice. Sama však zájem nemá

Z radnice už před čtyřmi lety zaznívaly obavy, aby Angela nedopadla jako hotel Bílý lev ve Žďáře nad Sázavou. Ten dlouhé roky chátral, měnili se vlastníci, než jej ten aktuální nechal zbořit.

Vedení Bystřice o koupi bývalého hotelu ale zájem nemá. „Chceme, aby se situace vyřešila, ale není reálné, aby objekt koupilo město. Byli bychom rádi a udělalo by nám radost, kdyby se objevil investor a obnovil hotel s restaurací,“ reagoval místostarosta Josef Vojta.

„Snažili jsme se s majitelem v minulosti jednat a zprostředkovat jednání s potencionálními investory nebo zájemci,“ dodal.

Objekt na Masarykově náměstí má dlouhou historii. „Původně byl panským domem, v roce 1906 se z něj stal hotel Záložna s krásnou fasádou a štukovou výzdobou. Bylo to centrum společenského života,“ připomíná bystřický historik Vladimír Cisár. Sokolové v domě provozovali kino a šachový klub tam dokonce ve třicátých letech uspořádal simultánku s mistrem světa Aljechinem.

Po roce 1948 byl hotel znárodněn a proměnil se v sídlo národního výboru, navíc přišel o štukovou výzdobu. Ke svému původnímu účelu se stavba vrátila v roce 1960. Podnik Restaurace a jídelny v ní provozoval hotel s názvem Přehrada.