Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I přes sucho měly brodské vodovody nejlepší rok. Tak zdraží jen o korunu

  8:53aktualizováno  8:53
O 1,5 procenta podraží od příštího roku voda lidem na Havlíčkobrodsku. Je to mnohem menší nárůst než ve zbytku republiky. Vodárny obvykle plánují nárůst cen v rozmezí tří až pěti procent. Brodské firmě to umožňují přidružené činnosti, vrhla se totiž i na pole fotovoltaiky nebo veřejného osvětlení.

Předseda představenstva municipální firmy Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod Pavel Policar. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Za příznivý vývoj na severozápadě Vysočiny může dosud nejúspěšnější rok v novodobé historii společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK HB).

„Letošní hospodářský výsledek překročí dvacet milionů korun. To je o více než tři miliony lepší, než jsme si sami plánovali,“ uvedl předseda představenstva VaK HB Pavel Policar.

Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK HB)

  • Je to municipální firma, jejímiž hlavními akcionáři jsou z 89 procent města a obce na Havlíčkobrodsku. Zbylých 11 procent mají drobní akcionáři. Představitelé měst a obcí jsou zastoupeni jak v představenstvu, tak i v dozorčí radě.
  • VaK HB zásobuje vodou celé Havlíčkobrodsko, vodu dále přeprodává lokálním zásobovatelům na Humpolecko, Pacovsko, Pelhřimovsko, Hlinecko a Čáslavsko. Vodu dodává více než 72 tisícům odběratelů. Po mnoha letech firma letos zaznamenala zvýšený odběr vody, přímo jí prodala přes tři miliony kubíků, dalších 400 tisíc kubíků přeprodala jiným dodavatelům.
  • Vodu čerpá ze 60 procent z podzemních zdrojů, nejvíce jich je v podhůří Železných hor na Chotěbořsku. Necelých 15 procent vody kupuje ze Želivské přehrady, zbytek tvoří vlastní povrchové zdroje.
  • Kromě základních činností souvisejících s vodou a kanalizací se firma věnuje přibližně dvacítce dalších činností. Ty jí také přináší dvě třetiny zisku. Mezi ně patří fotovoltaika, kogenerace, veřejné osvětlení, laboratorní testy, zemní a stavební práce nebo prodej vodárenského materiálu.
  • VaK HB má v současné době 141 zaměstnanců, kteří v průměru pobírají měsíční mzdu 26 100 korun. Společnost řídí sedmičlenné představenstvo v čele s Pavlem Policarem.

Nové ceny vodného a stočného schválilo představenstvo firmy. Odběratelé celkem zaplatí 69,35 koruny za kubík včetně daně. V této sumě je zahrnuto vodné i stočné. Oproti letošnímu roku, kdy společnost ceny neupravovala, je to zvýšení téměř přesně o jednu korunu.

Podle Policara je takový výsledek možný díky přidružené činnosti firmy mimo oblast vody. „Tvoří dvě třetiny zisku,“ upřesnil.

VaK HB má například aktivity ve fotovoltaice, zabývá se kogenerací a využitím energie z plynů v čistírnách odpadních vod, nabízí laboratorní služby, poskytuje výkopové a zemní práce, přeprodává vodárenský materiál, nově se pustil do provozu úsporného veřejného osvětlení.

Havlíčkobrodské Vodovody a kanalizace se skvělými výsledky chlubí dlouhodobě. V letošním roce se dostaly na špičku v republice prakticky ve všech měřitelných a porovnávaných hodnotách, přepočtených na velikost firmy a počet zaměstnanců.

Například bez výjimky splňují všechny standardy Evropské unie v čištění odpadní vody, dle laboratorních výsledků má její pitná voda excelentní kvalitu, ztráta vody v potrubí se pohybuje jen okolo deseti procent, když celorepublikový průměr je bezmála dvojnásobný.

„Jednoznačně se ukázalo, že neprodávat akcie vodárenské společnosti, ale místo toho z ní vybudovat municipální firmu, jejímiž akcionáři budou samotná města a obce, byl vynikající krok,“ nechal se slyšet místopředseda představenstva a zároveň havlíčkobrodský radní Tomáš Hermann.

Za sucha zásobovali vodou i okolní regiony

Jak Pavel Policar zdůraznil, za posledních deset let firma zvedla ziskovost o 450 procent. „Staráme se o 25 až 30 procent infrastruktury víc, při tom máme o 25 až 30 procent zaměstnanců méně,“ poznamenal. VaK HB ale hromadně nepropouštěl, zaměstnanců ubývalo přirozenou cestou.

Bez problémů si Vodovody a kanalizace poradily i s letošním extrémním suchem. Odběratele nemusely v ničem omezovat. Naopak, o 300 procent zvýšily dodávku vody na Čáslavsko, kde byl vody kritický nedostatek.

„Museli jsme ale změnit zažité věci a postupy. Často jsme regulovali průtočnost vody i způsoby zásobování, tahali jsme vodu z jednoho konce okresu na druhý, nepřetržitě sledovali stav hladiny ve vodojemech a okamžitě reagovali,“ popsal ředitel firmy Jan Kadlec.

Za loňský rok svým vlastním odběratelům, kterých mají Vodovody a kanalizace asi 72 tisíc, doručily přes tři miliony kubíků vody. Dalších přibližně 400 tisíc kubíků vody přeprodaly dál, zejména na Pelhřimovsko, do Hlinska a na Čáslavsko. „Po mnoha letech se celkový objem vody nepatrně zvýšil. Lidé už s ní tolik nešetří,“ pravil Kadlec.

Veřejné osvětlení VaKu svěřila Chotěboř, chystá se i Jeníkov

Přibližně 70 milionů korun letos firma investovala do modernizace vodovodní a kanalizační sítě. Ještě o desetinu víc chce investovat v příštím roce. Stěžejní akcí bude výměna a rozšíření vodovodního přivaděče ze Želivky do Ledče nad Sázavou, v plánu je i modernizace úpravny vody na Kristiánce, vodní nádrži u Světlé nad Sázavou.

A mnohem více se chce zaměřit na novinku, kterou svým městům a obcím VaK HB od letoška nabízí. Tou je provozování veřejného osvětlení. Prvním městem, s nímž uzavřely smlouvu, je Chotěboř. Za navýšení akciového podílu město firmě převedlo celý systém s více než 1100 světelnými body a rozvody, celkem za téměř jedenáct milionů korun. VaK slibuje městu značnou finanční úsporu a kompletní modernizaci systému.

„Čtyři roky jsme systém úsporného LED osvětlení testovali v našich provozech. Chotěboř je prvním průkopníkem z řady měst a obcí. Daleko od uzavření smlouvy nejsme ani v Golčově Jeníkově,“ prozradil Pavel Policar. Převedení veřejného osvětlení na VaK zvažuje i Havlíčkův Brod, který nechal zpracovat audit, zda by se mu tu vyplatilo.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz