Horácký zimní stadion v Jihlavě.

Horácký zimní stadion v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Horácký zimní stadion má problém nejen se střechou, ale už i se zdivem

  • 3
Nejenom kvůli střeše, která má podle odborníků životnost do konce roku 2018, ale i kvůli obvodovému zdivu se musí radní v Jihlavě zamýšlet, co dělat s halou, kterou využívají hokejisté i krasobruslaři. A už se tak nemluví o rekonstrukci, ale demolici a stavbě nové haly.

Podle primátora Jihlavy nemá problém dosluhujícího Horáckého zimního stadionu jiné řešení než demolici a výstavbu nové haly. „Ta by už měla být multifunkční,“ doplnil Jaroslav Vymazal (ODS).

„Tam to není jen záležitost střechy. Museli jsme udělat podrobný průzkum, požádali statika a ukázalo se, že ve špatném stavu je rovněž obvodové zdivo. Takže to není jen na opravu střechy. To znamená zbourání a výstavbu nového stadionu,“ řekl Vymazal.

Plánované opravy

Vybrané investice, které radnice plánuje příští rok na stadionu

Nátěr plechové střechy haly - 2 miliony

Kondenzátor chlazení - 500 tisíc

Hromosvod - 900 tisíc

Hráčské kabiny - 400 tisíc

Odvětrání hráčských kabin - 1,5 milionu

Dešťové svody hlavní haly - 400 tisíc

Výměna vchodových dveří do ulice Jiráskova - 300 tisíc

Výměna světelných tabulí - 1 milion

Výměna oken v kabině A týmu - 400 tisíc

Oprava oplocení podél ulice Tyršova - 150 tisíc

Výměna podlah střídaček a trestných lavic - 100 tisíc

Zdroj: Magistrát města Jihlavy

Projekt nové arény má město podle něj hotový. „Výstavbou zimáčku jsme udělali první etapu, protože není možné zastavit stadion a veškerou činnost, která je tam od rána do večera, během výstavby převést do Pelhřimova či Havlíčkova Brodu. Nový stadion bychom mohli postavit podle předpokladů za rok a půl,“ uvedl primátor.

Jsou i jiné cesty, třeba zelená louka nebo rekonstrukce

MF DNES oslovila zástupce stran, které kandidují v říjnových komunálních volbách. Sešly se i jiné návrhy, jak postupovat. „Jsme pro rekonstrukci stadionu. Ta si vyžádá přibližně částku mezi 150 až 200 miliony korun,“ uvedl Jan Tesař, lídr hnutí Společně pro Jihlavu.

Fórum Jihlava i Strana zelených a Piráti by byli pro výstavbu multifunkční arény za městem. A co by dělali se stávajícím stadionem?

„Současný prostor stadionu a jeho okolí je krásné místo pro lidi, pro maminky, pro kulturu. Můžou se tam odehrávat i různé výstavy, jako byla třeba Dům, byt a zahrada. A tam už můžou přijít lidé, kteří nutně nepotřebují dojet na místo autem. Samozřejmě by to stálo nějaké peníze,“ uvedl například Milan Kolář z Fóra Jihlava.

V letošním roce město jako vlastník provedlo na Horáckém stadionu opravy za zhruba 1,5 milionu korun. Ondřej Stránský z radničního odboru realit uvedl jedenáct konkrétních položek.

Nahradit bylo potřeba chlazení

Nejnákladnější bylo letos odstranění havarijního stavu etanolového potrubí a oprava technologie chlazení (452 tisíc korun), nový nátěr ledové plochy (358 tisíc) a oprava kabiny hostů a sociálního zařízení u místnosti správce stadionu. Zde se jednalo o výdaj přes 205 tisíc Kč.

Podle zástupců ODS, ČSSD, KSČM i architektů, kteří navrhli modernizaci Horáckého zimního stadionu, by se Jihlava měla vydat cestou demolice stávající haly a výstavby multifunkční arény. Ta by podle architekta Vladimíra Žáka z pelhřimovské společnosti AS Project CZ vyšla odhadem na 609 milionů korun bez DPH.

„Náš pohled je, že Horácký zimní stadion by se měl změnit na multifunkční arénu,“ uvedl Žák. Stejnou cestu by volil také jednatel Dukly Bedřich Ščerban, který se ke stadionu vyjadřoval na předsezonní tiskové konferenci klubu.

Cena výstavby by podle architekta Žáka mohla být nižší - díky soutěži stavebních firem ve výběrovém řízení na dodavatele.

Odlišný pohled má Strana svobodných občanů. „Jsme pro to, celý areál prodat. Nebudeme podporovat další megalomanský projekt tohoto typu - ať už přestavbu na multifunkční halu, nebo ‚jen‘ generální opravu. Nepodpoříme použití veřejných peněz ani na další mohutné investice, co se týče stadionu,“ uvedl mluvčí strany v Jihlavě Martin Rumler.