Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Hokejová líheň je v ohrožení. Havlíčkobrodský klub musí vracet statisíce

  • 1
Bruslařský klub Havlíčkův Brod hrubě pochybil ve vyúčtovaní městských příspěvků a dotací. Teď musí radnici vrátit 660 tisíc korun. Tolik peněz klub nemá.

Mládežnický hokej v Havlíčkově Brodě je v ohrožení. Jeho další budoucnost je nejistá. V krajním případě může být letošní rok jeho posledním.

Bruslařský klub, který vychovává na 200 talentů od přípravky po juniory, hrubě pochybil v účetnictví. Zjistil to audit, který do osmi společností, jež od města dostávají příspěvky, radnice na jaře poslala. Právě v Bruslařském klubu našli kontroloři největší nedostatky. Objevilo se množství nezaúčtovaných operací i dvojité faktury.

„Některé výdaje nebyly podloženy fakturami, něco si klub nechal zaplatit dvakrát. Třeba teplákové soupravy hradil z příspěvku města, přitom na ně vybíral peníze od rodičů,“ uvedla zastupitelka Ivana Mojžyšková (ČSSD).

V mnoha případech se objevila provázanost s profesionálním A mužstvem HC Rebel, přičemž to město po prodeji podílu financovat odmítá. „Bruslařský klub nakoupil hokejovou výstroj a její část poskytl HC Rebel. Nedalo se dohledat, za jakých podmínek a jakou část,“ dodala Mojžyšková.

Klub marně čekal výraznou slevu

Ta za chybných nebo nedohledatelných označila 87 procent finančních transakcí klubu. Auditoři proto Bruslařskému klubu vyměřili sankce a penále přes jeden a tři čtvrtě milionu korun. Zastupitelé odvod do městského rozpočtu po dlouhých debatách nakonec snížili na zhruba 660 tisíc korun.

„Budoucnost mládežnického hokeje v Havlíčkově Brodě je v ohrožení. Na takovou alternativu jsme připraveni nebyli,“ prohlásil po jednání předseda výboru Bruslařského klubu David Kozlík.

Klub čekal, že mu město promine 90 procent odvodů, což je v pravomoci zastupitelů. Jenže ti takové úlevy odmítli. Jednotná nebyla ani pravicová městská rada. Zatímco Jiří Kopic (ODS), někdejší předseda představenstva HC Rebel a současný člen dozorčí rady, navrhoval oněch 10 procent, místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL) vypočítal odvody jen s těmi nejvážnějšími nedostatky na 771 tisíc korun.

„Jsme si vědomi pochybení. Jde na hlavu účetní, která už u nás nepracuje, i na mou, protože jsem faktury podepisoval. Ale vracet částku vyšší než deset procent bude pro mládežnický hokej likvidační. Celé čtyři miliony šly do mládeže, nikoliv do A týmu,“ prohlásil Kozlík před zastupitelstvem.

Takový postoj však zastupitele rozčilil. „Je to vyděračské jednání,“ hřímal Pavel Antonín (ČSSD).

Zastupitelé posuzovali dva návrhy. Kopicův na odvod pouze deseti procent vyměřené částky a Jůzlův na částku jím vypočítanou. Ani jedno usnesení však neprošlo. „Když jsme neschválili ani jednu úlevu, znamená to, že bude muset Bruslařský klub vrátit celého jeden a tři čtvrtě milionu,“ konstatoval starosta Jan Tecl (ODS).

Načež vyhlásil půlhodinovou přestávku, na kterou svolal dohadovací řízení. K přerušenému projednávání úlev za pochybení ve vyúčtování dotací a příspěvků se zastupitelé vrátili až na samotném konci svého pondělního jednání.

A dohodli se na tom, že do městského rozpočtu se od Bruslařského klubu vrátí přibližně 660 tisíc korun. „Špatně vedené účetnictví je jedna věc a vyměřené sankce jsou věc druhá. Schválená částka je mnohem vyšší, než kterou jsme čekali a na kterou jsme se připravovali,“ neskrýval rozčarování Kozlík.

Jak ale vzkázal, Bruslařský klub udělá vše pro to, aby mohl fungovat dál. „Budeme si muset sednout a nějak to vyřešit. Zkusíme oslovit partnery a sponzory,“ nastínil jednu z možností.

Zastupitelé umožnili všem subjektům, kteří budou peníze vracet, domluvit si splátkový kalendář. Celou částku musí v každém případě zaplatit do 18 měsíců.

Jak potvrdil starosta Tecl, ohroženy nejsou budoucí příspěvky organizacím. Bruslařský klub by tak neměl přijít o peníze slíbené na letošní rok. Na jaře, když se objevilo podezření na chyby, totiž město přestalo klubu vyplácet měsíční splátky.

„Nějak jsme to přežili. Ale kdyby to mělo pokračovat do konce roku, nevydrželi bychom to a museli skončit,“ tvrdí David Kozlík. Dostat by mladí hokejisté měli i čtyři miliony pro příští kalendářní rok.

Bruslařský klub Havlíčkův Brod ročně hospodaří s přibližně šesti miliony korun. Od radnice dostává podle smlouvy uzavřené při prodeji městského podílu v HC Rebel čtyři miliony. Zbytek dávají rodiče či sponzoři. Podle Kozlíka se Bruslařský klub stará o téměř 200 dětí. Může sestavit podle věku hráčů až devět týmů. Stará se o ně přibližně patnáctka trenérů. Do Bruslařského klubu zároveň patří družstvo asi deseti děvčat z krasobruslení a jejich trenérky.

Pochybení našli auditoři, kromě Bruslařského klubu, ještě v dalších třech kontrolovaných organizacích. I těm vyměřili vysoké sankce, které pak zastupitelé podstatně snížili. Za nedostatky ve vyúčtování městských dotací musí Havlíčkobrodská o.p.s. zaplatit 111 tisíc korun, tělovýchovná jednota Jiskra 108 tisíc a Stáj Květnov 500 korun. I ty se mohou domluvit na splátkovém kalendáři za stejných podmínek.