Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie stíhá představitele hokejového klubu. Za dotační podvod

  15:11aktualizováno  15:11
Havlíčkobrodský hokejový klub podle kriminalistů v letech 2011 až 2013 podváděl s dotacemi od města. Policie v těchto dnech zahájila trestní stíhání dvou právnických a pěti fyzických osob. Poskytovateli dotace měla vzniknout škoda 3,5 milionu korun.

Po loňském sestupu z 1. ligy hraje havlíčkobrodský A-tým (v červeném) už pouze třetí nejvyšší domácí soutěž. Pod hlavičkou BK Havlíčkův Brod. | foto: Eva Streichsbierová, MAFRA

Na neoprávněné využívání dotací ukázala už loni kontrola ze strany města. A v listopadu se pak případem začali zabývat kriminalisté.

„Na základě uzavřené smlouvy měla být celá částka dotace využita výhradně na činnost související s mládežnickými družstvy. Z prověřování však vyplynulo, že určitá část šla na jiné účely,“ oznámila policejní mluvčí Monika Pátková.

Konkrétně se podle ní například peníze určené pro mládež BK Havlíčkův Brod používaly na financování trenérských služeb pro profesionální A-týmHC Rebel Havlíčkův Brod. Případně na pronájem sportovišť a pořadatelské služby při prvoligových utkáních.

„Při každoročním závěrečném vyúčtování se potom klub snažil uvedené skutečnosti zakrýt účelovým pojmenováním některých položek tak, aby navozovaly zdání souvislosti s činností mládežnických družstev,“ uvedl vedoucí oddělení hospodářské kriminality Petr Janata.

Už loni město na základě těchto zjištění rozhodlo, že chce po Bruslařském klubu vyplacenou dotaci zpátky. „Ano, pochybilo se ve vyúčtování za uvedené tři roky a město nám nařídilo vrátit částku 2,5 milionu korun jako špatně vyúčtovanou. O žádných 3,5 milionech řeč nebyla,“ tvrdí současný šéf havlíčkobrodského klubu David Kozlík, jeden ze stíhaných.

Ovlivní trestní stíhání hlasování?

Podle něj byl každopádně už loni vytvořen splátkový kalendář, a ten klub řádně dodržuje. „Ale nerozumím tomu, proč se to celé právě teď, pár dní před jednáním zastupitelstva, znovu otevírá,“ dodává s tím, že aktuálně by mělo být z dluhu splaceno už zhruba nějakých 600 až 700 tisíc korun.

Jedno vysvětlení však nakonec přeci jen předložil. „Všichni z klubu za tím vidíme politickou kauzu,“ je přesvědčen.

„Vezměte si už jen to načasování. Vždyť za tři týdny se má jednat o dotaci pro klub na další čtyři roky. Sice se mělo hlasovat už v září, ale jeden nejmenovaný politik tehdy všechny ostatní zastupitele přesvědčoval, aby ji neschválili, takže se nakonec tenhle bod z jednání stáhl. A teď najednou policie vyjde s takovýmto oznámením, aniž by se na ni média obrátila. Přitom nám ta obvinění sdělila už v květnu. Já za tím prostě vidím politickou kauzu a snahu jednoho konkrétního politika zničit hokej ve městě,“ tvrdí Kozlík. Jeho jméno však zatím uvést odmítl.

Na otázku, zda může zveřejněné trestní stíhání opravdu ovlivnit rozhodování zastupitelů při nadcházejícím hlasování, odpověděl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. „Musíme se s celou záležitostí dobře seznámit. Já věřím, že když se budou zastupitelé rozhodovat, zváží a zohlední všechny skutečnosti, které se k problému vztahují. Každopádně to bude rozhodnutí zastupitelů a já nemůžu předjímat, jak dopadne.“

Peníze leží na hokejovém svazu

Policie ve své zprávě o zneužití dotace uvedla také to, že stíhat bude zainteresované kluby a pět jejich představitelů pro trestné činy dotačního podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti.

„V průběhu vyšetřování jsme na bankovním účtu jiného subjektu zajistili konkrétní finanční prostředky, patřící obviněným právnickým osobám. Tuto částku jsme v rámci trestního řízení zajistili jako náhradní hodnotu, protože neoprávněně užité peníze z dotace již byly spotřebovány,“ hlásil Janata.

„Uvedené obvinění jednoznačně odmítám. Ano, peníze byly spotřebovány, ale řádně se splácí,“ reagoval na jeho prohlášení Kozlík. „Navíc z oznámení o zajištění peněz by mi jako neznalému věci vyšlo pouze to, že policie odhalila účet, kam si tehdejší vedení odlévalo nakradené peníze, a proto ho odstavila. Pravda je ovšem taková, že se jedná o peníze za brankáře Víta Vaněčka. Klub měl za odchod tohoto hráče do zámořské soutěže dostat 2,5 milionu korun, které jsou nyní zmrazeny na účtu Českého svazu ledního hokeje,“ doplnil.

Tuto informaci potvrdil MF DNES už v květnu svazový právník Lukáš Kuhajda. „Prostředky byly zajištěné Policií České republiky. Jako náhradní hodnota pro případ, že by byl některý ze subjektů, proti kterým se vede trestní oznámení, vyzván k povinnosti nahradit škodu z toho vyplývající. Proto s nimi momentálně není možné nakládat.“
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Najdete na iDNES.cz