Hlas Hliníka návštěvníky zavede i do muzea filmu Marečku, podejte mi pero, do...

Hlas Hliníka návštěvníky zavede i do muzea filmu Marečku, podejte mi pero, do takzvaného Hliníkária. | foto: Infocentrum Humpolec

Hliník se odstěhoval do Humpolce, dnes tam dělá turistům průvodce

  • 2
Hliník se odstěhoval do Humpolce! Kdo by neznal tuto hlášku z filmu Marečku, podejte mi pero. V Humpolci ji vzali doslova. Už dávno tu má nejslavnější obyvatel města, kterého nikdy nikdo neviděl, pomník. A nově dělá průvodce turistům jeho hlas v mobilní aplikaci.

Stojím před infocentrem na Havlíčkově náměstí v Humpolci a čekám, až se mi do mobilního telefonu nainstaluje aplikace, která mě má provést městem. Jakmile ji mám staženou, ozve se mi z reproduktoru neznámý hlas.

„Mě snad ani není nutné představovat, ale pro jistotu - jmenuji se Hliník a jsem nejslavnějším přistěhovalcem Humpolce a možná v republice vůbec,“ uvítá vás.

Právě na fiktivní postavu ze známé české filmové komedie Marečku, podejte mi pero vsadilo humpolecké infocentrum v interaktivní hře Geofun, která má turisty provést po městě. Hliník, kterého nikdo nikdy neviděl, je návštěvníkům hlavním průvodcem.

„Upřednostnili jsme raději humor oproti často fádnímu klasickému výkladu. Proto naše rozhodnutí bylo neomylné. Lidé se chtějí zasmát a zároveň se něco dozvědět. Podařilo se nám obě věci, alespoň myslím, skloubit dohromady,“ říká Marcela Kubíčková, ředitelka Městského kulturního a informačního střediska.

A nejslavnějším přistěhovalcem se nechám vést i já. Mobilní aplikace mě naviguje pomocí kompasu, mapy a slovních pokynů. K dispozici mám i přesné GPS souřadnice, které mě nenechají zbloudit z cesty. Podle instrukcí mého slavného průvodce zodpovídám všetečné otázky v připraveném kvízu a nabírám herní body.

Jak znáte film Marečku, podejte mi pero? Zkuste si písemku

Chvilkové zaváhání a ztrátu soustředění mi dá Hliník pocítit. „To je špatná odpověď, to se ti teda zrovna moc nepovedlo, co?“ rýpne si.

Neřídím-li se povely, pohrozí, že se mi na konci cesty neukáže, jak původně sliboval. Celá trasa měří pět kilometrů a zavede vás na šest významných humpoleckých míst.

Nejdéle se zdržím v Hliníkáriu, kde si mohu cvičně napsat písemku na znalosti filmu Marečku, podejte mi pero. Po celé místnosti jsou umístěny tematické rekvizity a různá ocenění a úřední dokumenty neexistující osoby Hliníka.

Další zastávkou je vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše, ze které je zdařilý výhled na Humpolec. Pod taktovkou Hliníka pokračuji ke skanzenu Zichpil, navštívím i značkovou prodejnu místního pivovaru Bernard. Před finálním bodem mne čeká ještě návštěva Muzea Dr. Aleše Hrdličky.

Celá cesta Humpolcem končí v parku Stromovka, kde je umístěn kámen s pamětní deskou věnovanou právě mému průvodci.

A pokud vás zajímá, zda Hliník dostál svému slovu a ukázal se, tak ano. Já už vím, jak Hliník vypadá. Mohu vám říci, že to čekání stálo za to.

Nejznámějšímu přistěhovalci je dnes zřejmě 75 let

Na tvůrce hry čekala nesnadná úloha. K neexistujícímu člověku museli najít vhodný hlas. Přistěhovalec Hliník by dnes byl již postarší muž, něco okolo 75 let, ale přesto stále velký srandista. Podle těchto kritérií našli adepta, kterému pomocí modulace hlasu dodali věrohodnosti.

Neformálnost výrazů a patřičná uvolněnost jsou důvodem, proč je hra populární zejména mezi rodinami. Ovládání i pokyny s mapou jsou natolik přesné a jasné, že hru zvládne korigovat i dítě.

„Nechtěli jsme žádný maraton na vzdálenost, ale především bohatost na zážitky. Původně měla být na mapě vyobrazena i zřícenina hradu Orlík, ta je ale bohužel až příliš vzdálená na to, aby se mohla do hry zakomponovat,“ uvedla Kubíčková.

Premiéru měla hra už během loňského léta. „Byla novinkou letních prázdnin a poměrně rychle si našla své příznivce. Dnes je to velmi vyhledávaná forma humorné procházky městem,“ pochvaluje si ředitelka Městského kulturního a informačního střediska.

Na hru Geofun, k níž potřebujete pouze chytrý mobilní telefon, získal Humpolec peníze od Kraje Vysočina.