Temná historie kláštera: opat si vydržoval vdanou ženu, manžel ji utopil

  8:31aktualizováno  8:31
Historie třebíčského benediktinského kláštera nebyla selankou z nedělní školy. Jednu málo známou epizodu z jeho minulosti připomínají amatérští herci při kostýmovaných prohlídkách zámku. Názorně ukazují, že středověké kláštery nebyly vždy pouze centry vzdělanosti či duchovního života.

Hříšný opat Ignác s nevěrnou ženou podle vatikánské listiny v klášteře zplodil několik dětí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Příběh opata Ignáce vychází ze staré listiny, která se dochovala ve vatikánském archivu. „Ta listina mluví o tom, že si mniši z třebíčského kláštera stěžují na svého představeného opata, že je všemožně týrá a že někteří už dokonce na to týrání zemřeli,“ popsal Jaroslav Bašta z třebíčského muzea Vysočiny, které na zámku - bývalém klášteře - sídlí. 

Fotogalerie

Sám Bašta také v kostýmovaných prohlídkách jako ochotník hraje.
V divadle o hříšném opatu Ignácovi ztvárnil zoufalého manžela, kterého jeho žena s opatem podvádí.

„Je zajímavé, že návštěvníci většinou mylně předpokládají, že ten příběh, který hrajeme, je vymyšlený. On ale vychází z historické skutečnosti, kterou známe z dobových zápisů,“ popsal Bašta.

Podle zmíněné vatikánské listiny skončila třebíčská historie z počátku 15. století tím, že podváděný manžel - profesí řezník - vnikl do kláštera se skupinou ozbrojených pacholků, své cizoložné ženy se násilně zmocnil a pak ji utopil v řece.

„V listině je skutečně popsán příběh vdané ženy, kterou si opat Ignác Naczek vydržoval přímo v klášteře, a dokonce s ní zplodil několik dětí. Papež nařídil arcibiskupovi v Olomouci, aby věc prošetřil, ale přišly do toho husitské války, takže opat Ignác potrestán nebyl, a dokonce zůstal ve funkci představeného kláštera,“ zmiňuje muzejník.

Benediktini v Třebíči

  • Počátky benediktinů v Třebíči jsou i začátkem existence pozdějšího města Třebíč.
  • Zdejší benediktinský klášter založili v letech 1101 až 1104 Litold Znojemský a Oldřich Brněnský v takzvaném Třebečském lese.
  • Vznik kláštera jednoho z vůbec nejstarších mnišských řádů na křižovatce obchodních cest bylo politickým aktem i vybudováním rodového pohřebiště brněnských a znojemských potomků knížete Konráda Moravského.
  • V místě založení kláštera byl brod přes řeku, kde se protínaly staré obchodní cesty: z Rajhradu na Chýnov a druhá od Rakouska a jihu Moravy přes Třebíč na Kamenici a Chrudimsko.
  • Podle kronikáře Eliáše Střelky údajně v místě založení kláštera sice již stál „hrad Dřevíč“, Střelka však své tvrzení napsal až v 16. století. Jméno města Třebíče vzniklo podle soudobých domněnek spíše od osobního jména Třebek.

Historici nyní vatikánskou listinu překládají do češtiny, aby mohla být publikována. „Pomůže nám zase trochu více poznat historii třebíčských benediktinů,“ řekl Bašta. 

Už nyní se ochotníci připravují na další ročník prohlídek, jejž zahájí patrně na jaře příštího roku.

„To už je ale opravdu pověst, nikoli prokazatelně doložená skutečnost. Příběh se odehrává v době konce třicetileté války, kdy v Třebíči podle pověsti mladý šlechtic zahynul následkem věštby astrologa. Ten astrolog údajně byl bývalým astrologem Albrechta z Valdštejna. To se stát sice mohlo, protože Valdštejnové v Třebíči byli, ale prokázat to nemůžeme,“ řekl Bašta.

S kostýmovanými prohlídkami v muzeu začali před čtyřmi lety, kdy zámek prošel kompletní rekonstrukcí.  Zpočátku prohlídkami prováděli herci z ochotnického souboru Ampulka, nyní hrají muzejníci a ochotníci z Třebíče a Moravských Budějovic. Scénáře píše Jaroslav Deyl.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Jihlava předčila Ústí a ve druhé lize vede. Brno prohrálo v Třinci

Martin Svědík se loučí s fotbalovou Jihlavou.

Jihlavští fotbalisté v 15. kole druhé ligy porazili doma Ústí nad Labem 4:1, vrátili se do čela tabulky a vítězně se...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Rodičky po císařském řezu zbaví lékaři bolesti zablokováním nervů

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Ženám po císařském řezu uleví v havlíčkobrodské nemocnici od bolesti novou technikou anestezie. Spočívá v zablokování...

Za zaměstnání Vesecké navrhl žalobce pro Vitáskovou tři a půl roku vězení

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou navrhl jihlavský státní zástupce Kamil Špelda jako trest bývalé předsedkyni...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚDRŽBY - 3 SMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz