Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Židovský pamětník pátrá po osudech předků. V Jihlavě za války trpěli

  9:14
Narodil se v roce 1938 krátce po takzvané Křišťálové noci. Do doby, kdy se pálily židovské synagogy a ničily židovské domovy, obchody i nemocnice. Miroslavu Steinerovi bude letos 18. listopadu osmdesát roků. Zajímá se o pohnuté osudy celé své rodiny. Mnozí její členové zahynuli v koncentračních táborech.
Gustav Steiner zahynul v koncentračním táboře Osvětim 18. října 1941. Němci...

Gustav Steiner zahynul v koncentračním táboře Osvětim 18. října 1941. Němci informovali jeho manželku Marii telegramem. Chtěli po ní také 1 300 říšských marek jako úhradu zpopelnění muže. V té době to bylo dost peněz. | foto: Archiv Miroslava Steinera

V Jihlavě nejprve Steinerovi bydleli v dnešní Mahlerově ulici, v domě s číslem popisným 25. Otec rodiny, český žid Gustav Steiner, měl obchod v nynější Benešově ulici - kousek od tehdejší židovské synagogy.

„Obchůdek byl od ní vzdálený asi sto metrů. Bylo to na konci března 1939, pravděpodobně 29. března, den před požárem synagogy. Kdosi rozbil výlohy v obchodě a ukradl většinu zboží. Později vyšlo najevo, že to byla akce národněsocialistické mládeže z Bedřichova. Podílet se na ní mělo 31 pachatelů. Mnozí později přišli o život na východní frontě,“ přiblížil Miroslav Steiner.

Jeho táta se pak už obchodu nemohl věnovat. Bez nároku na odměnu musel pracovat jako uklizeč města.

„Jihlava byla městem, kde to bylo v mnoha ohledech horší než jinde. Zdejší lidé se nechali zfanatizovat Hitlerem. Arthur Seyss-Inquart (nacista, rakouský spolkový kancléř a později říšský místodržící obsazeného Rakouska a komisař Říšského komisariátu Nizozemsko - pozn. red.) byl spolužákem mé mámy. Původně se jmenoval Zajtich. Pocházel ze Stonařova. Své jméno si ‚zkrášlil‘, aby mohl udělat nacistickou kariéru,“ připomněl Miroslav Steiner.

Gestapáci si pomohli trikem, Steiner si pro zatčení sám přišel

Na podzim 1940 gestapo prověřovalo všechny bývalé důstojníky československé armády. A tak poté, co vyřešili nejvyšší šarže, přišli postupně i na Gustava Steinera, Mirkova tátu. Aby ho bez obtíží zatkli, pomohli si nekalým trikem.

„Poslali mu úplně zmatený daňový předpis, aby přišel na radnici. Tam mělo gestapo stálou stráž a otce hned zadrželi,“ popsal osmdesátiletý rodák z Jihlavy, který nyní žije střídavě v Bavorsku u Mnichova a na jihu Čech v Sedlici poblíž Blatné.

Gustava Steinera gestapáci nejprve zadržovali v tělocvičně Sokola v Jihlavě. Posléze jej přesunuli do Brna a odtud už ho poslali do koncentračního tábora v Osvětimi, kde Miroslavův otec 18. října 1941 zemřel.

Pro rodinu s malými dětmi to byla tragédie. A nikoli poslední. Steinerovi přišli i o byt v Mahlerově ulici, který obsadilo gestapo. Matka s dětmi se přestěhovala k prarodičům do dnešní Kosmákovy ulice.

Chvíle strachu v tramvaji, židé v ní jezdit za války nesměli

Miroslavova bratra Josefa poslali nacisté jako čtrnáctiletého hocha nejprve do Terezína a pak v říjnu 1944 také do Osvětimi. Zahynul tam v plynové komoře v krematoriu IV. „Dva týdny předtím, než esesáci ta krematoria zbourali,“ uvedl muž, který o své rodině píše i na webových stránkách www.steinermuc.de.

Miroslav zažil jako malý hoch za druhé světové války chvíle strachu, když jel jednou s maminkou tramvají. Zpozoroval je gestapák, který znal paní Steinerovou z doby, kdy navštěvovala svého manžela ve vězení v sokolovně.

Nacista začal řvát: „Nevíte, že židé nesmějí jezdit tramvají? A kde máte předepsanou hvězdu?“

„Nedal pokoj, dokud jsme z vozu nevystoupili. Pak ještě zkoumal doklady mé matky. Zjistil ovšem, že patřila k jihlavským katolíkům, a vzdal to. Chvíli jsem strachy brečel,“ zavzpomínal na dětství v těžkých časech Miroslav Steiner.

Bajeračky nosily květované sukně, Jihlavanky módu podle filmů

Rovněž ví, jak se jeho rodiče seznámili. Bylo to díky módě. Mirkův táta po první světové válce a odchodu z československé armády pracoval jako obchodní zástupce textilek z pohraničí.

„Tak také v Jihlavě potkal mou maminku. Ona byla mistrová krejčová a měla dámský módní salon,“ uvedl Miroslav Steiner.

Jeho otec Gustav si po svatbě od sestry z Prahy vypůjčil peníze a otevřel obchůdek s ‚krátkým zbožím‘, tedy košilemi, kravatami, ponožkami, tričky a podobným zbožím, v tehdejší Schillerově (dnes Benešově) ulici v Jihlavě. „Obchůdek byl naproti lahůdkářství Háva, blízko synagogy,“ popsal pamětník.

Zažil ještě dobu, kdy maminčin módní salon fungoval. „Roznášel jsem hotové věci a těšil se na spropitné. Chodívaly k nám selky z celého okolí, šilo se třeba na svatby nebo do lázní,“ zmínil. Mezi zákaznice patřila i jedna baronka s dcerou.

„Bajeračky k nám chodily ještě v modrých květovaných sukních a červeno-oranžových punčochách, Jihlavanky však už nosily tehdejší módu podle filmů. Po druhé světové válce se móda řídila katalogy západních obchodních domů,“ doplnil Miroslav Steiner.

Tatínek synovi pomohl i mnoho let po své smrti při studiu

Jeho otec zahynul v koncentračním táboře. Mirkovi byly tehdy dva roky, takže si ho nepamatuje. Paradoxně mu ale táta mnohem později „pomohl“ se studiem. Tím, že měl v úmrtním listu z Osvětimi povolání klempíř, které komunisty nedráždilo. Mohl tak v Praze jít jako příslušník dělnické třídy studovat elektrotechniku nejprve na průmyslovku a později i na ČVUT.

Situace jeho matky byla jiná. Dámský módní salon musela v roce 1949 zavřít a šila sama.

„Nabídli jí sice, že může dělat mistrovou v družstvu Snaha, ale maminka se nemohla smířit s tím, že bude kdesi zaměstnaná. Tak ji zase pro změnu neměli rádi jihlavští konšelé: stále jí zmenšovali byt, až ji vystěhovali do podnájmu v rodinném domku, kde samozřejmě nebyla jako vetřelec vítána. Dožila v bytě mého strýčka Richarda, který měl paní se sklerózou na vozíčku, tak si navzájem dělali společnost,“ vylíčil Steiner.

„Na tramvajové koleje jsme pokládali šestáky“

V tomto domě v současné Mahlerově ulici žili Steinerovi, když se jim v roce 1938 narodil syn Mirek.

Dvourodinná vila, v jejímž přízemí měli Steinerovi byt, stojí hned vedle pivovaru.

„Takže jsem od první chvíle života vdechoval vůni praženého sladu. Kdekoli na takovou vůni narazím, zprostředkuje mi vzpomínku na domov. I v daleké cizině,“ vypráví jihlavský rodák Miroslav Steiner.

V Mahlerově ulici 25 bydlel s rodiči a sourozenci, než je z domu vyhodilo gestapo. Byt potřebovalo pro jednoho ze svých úředníků pracujících v nedaleké a také zabrané sokolovně.

Jako dítě měl Mirek kolem sebe řadu hochů stejného věku. Nerozeznával, kdo se dal k Němcům a kdo byl stejně jako on takzvaný protektorátník. „Němečtí kluci mi pomáhali slepit draka, hráli jsme na ulici fotbal a nikdo se neptal, koho volí moje maminka nebo tatínek. S dospělými to asi bylo složitější,“ říká muž, který letos v listopadu oslaví osmdesátiny.

Mezi hochy se domlouvali trochu česky, trochu německy. „Prostě po jihlavsku - pisl bémiš, pisl dajč, pisl supe, pisl flajš,“ dodává.

Už jako kluka bavilo Miroslava kutit něco s elektronikou. Vyrobil si třeba krystalku - jednoduché rádio. „Poslouchalo se na sluchátka, tenkrát 4 000 nebo 2 000 ohmů, to byla největší investice,“ uvádí.

S kamarády ale měli i čas na lotroviny. „Jako školáci jsme na koleje pokládali šestáky ze zinkové slitiny. Ty tramvaj krásně rozválcovala,“ prozrazuje Steiner.

Poté, co se rodina (už bez otce) odstěhovala z Mahlerovy ulice, bydlela za hotelem Hvězda v tehdejší Maternově, dnešní Kosmákově ulici. „Ten dům už je zbouraný, bývalo tam za války truhlářství Policar. Barák měl třípatrové podzemí, v tom nejspodnějším stála asi metr vysoko voda,“ vykládá Steiner.

Prostoru k živobytí moc neměli. „Já, moje sestra a starší bratr s maminkou jsme tam obývali jeden pokoj, k tomu kousek klenuté chodby a voda i záchod na pavlači. Do pokoje se vešly dvě postele, ale spali jsme na nich čtyři, jinak to nešlo,“ vzpomíná jihlavský rodák.

V roce 1944 po prázdninách měl jít do školy v Brněnské ulici. Jenže se vzděláváním to už bylo špatné, protože učitelé často prchali - směr Rakousko.

Do druhé třídy pak šel tam, kde funguje nynější střední zdravotnická škola v Husově ulici. Předtím za války tam sídlilo učiliště leteckých mechaniků. „Ve školním dvoře bylo hodně motorů z letadel, třeba z letounu Focke Wulf nebo Junkers Stuka. To byl můj první kontakt s technikou, která mě pak provázela po celý život,“ říká muž, jenž později vystudoval elektrotechniku na ČVUT. Po srpnu 1968 s manželkou emigrovali do Německa.

V bytě v Mahlerově ulici po druhé světové válce bydlela sestra jeho maminky.


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Odborářka: Školství potřebuje 8 miliard. Ekonomika klesá, oponuje náměstek

Hosty pořadu Duel jsou Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů a...

VIDEO Vysíláme Školské odbory chtějí příští pondělí i nadále stávkovat. Žádají, aby ministerstvo dorovnalo...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

V roce 1918 u nás nešlo o revoluci, ale výměnu elit, říká historik

Učitel dějepisu Zbyněk Sturz se snaží, aby jeho studenti přemýšleli o historii...

Historik a učitel dějepisu Zbyněk Sturz popisuje jihomoravská specifika vzniku Československa před...

Výstup na Sněžku, věnce v Lánech i sázení lip. Jak Česko slavilo 100 let

Oslavy výročí 100 let od vzniku Československa s videomappingem a ohňostrojem....

Akce připomínající sté narozeniny republiky se nekonají pouze v hlavním městě, slaví se napříč...

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dalším výprasku mění Zbrojovka trenéra, na lavičku půjde i Psotka

15. dubna 2024  15:56,  aktualizováno  16:41

Čtvrtá porážka v řadě, celkově sedm zápasů bez výhry a pád do bojů o udržení ve druhé fotbalové...

U Jihlavy vznikla farmářská samoobsluha. Platí se do kasičky či QR kódem

15. dubna 2024  15:53

Netradiční Samoobslužný krámek je novinkou v Hybrálci u Jihlavy. Od léta do podzimu v dřevěném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako Vlastníci. V každém větším domě je někdo problémový, říká správce

16. dubna 2024

Premium Opravy, nefunkční zámek, ale i třeba únik plynu řeší jednatel společnosti Český správce Libor...

Sanace svahu uzavře silnici z Brodu do Žďáru, objížďka má až 60 kilometrů

23. dubna 2024  11:24

Na Havlíčkobrodsku začíná ve středu ráno významná uzavírka. Provoz bude přerušen na silnici první...

Uhynulý jeřáb popelavý poslouží osvětě, svá křídla roztáhl v domě přírody

23. dubna 2024  8:44

Pokud člověk nezná místa, kde si na jeřáby popelavé počíhat, má jen velmi málo šancí tyto vzácné a...

Tým historiků sepisuje kompletní dějiny Brodu. Kniha bude mít 850 stran

22. dubna 2024  16:01

V Havlíčkově Brodě se chystá knižní počin, který svým charakterem a rozsahem dosud nemá obdoby. Tým...

Vedení Meziříčí si nechalo vyplatit statisícové odměny, opozice se zlobí

22. dubna 2024  12:13

Mimořádné roční odměny ve výši dvou měsíčních platů schválili pro nejužší vedení města zastupitelé...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLEDÁME SEŘIZOVAČE (32 - 40 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...