Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V zahradě žďárského zámku roztopili repliku středověké pece na keramiku

  8:43
Návštěvníci zámku ve Žďáru nad Sázavou mohou nyní vstoupit do období na přelomu třináctého a čtrnáctého století a zjistit, kolik práce stálo tehdejší výrobce keramiky vytvoření nádob pro běžnou potřebu. V zahradách zámku byla totiž uvedena do provozu replika středověké pece.

Tým odborníků pod vedením Kateřiny Těsnohlídkové z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity pec vybudoval již v létě. Od té doby přirozeně schnula na slunci, aby nepopraskala při následném křtu ohněm, jenž proběhl asi před týdnem.

„Hlína, z níž je pec vytvořena, pochází z lokality od nedaleké Svratky, odkud byl materiál na výrobu keramiky brán ještě na počátku minulého století. Smíchali jsme ji s běžnou zeminou ze zámecké zahrady,“ popsala Těsnohlídková s tím, že základ pece je kamenný.

Středový sokl a půdorys repliky vznikl podle středověkého nálezu z jihlavské Křížové ulice z přelomu 13. a 14. století. Svrchní část žďárské stavby pak byla vytvořena pomocí výztuh z prutů a zmiňované hliněné směsi.

„Podobnou pec jsme už dělali u Panské Lhoty u Jihlavy, kde je ale vrchní část menší a pec je plněna komínem. Tady ve Žďáře jsme nechali otvor větší, ovšem musel se po naplnění pece částečně zazdít, aby neunikalo teplo. Zůstal pouze otvor na komín,“ přiblížila Těsnohlídková.

Pyramida z keramiky se archeologům nesesypala

Dovnitř byly na rošty postupně skládány jednotlivé kusy keramických výtvorů - od největších vespod až po nejmenší. Že by se pyramida sesypala, se archeologům zatím nestalo. I na to by šlo ale podle jejich slov nahlížet jako na zajímavý podnět ke zkoumání, neboť i v minulosti se takové méně zdárné výpaly děly.

Nádoby i figurky mířící do pece jsou z průmyslově zpracované keramické hlíny. Materiály, jež imitují středověkou keramiku, mají archeologové zatím jen v omezeném množství, protože obnášejí složitý proces zpracování.

Roztápění pece musí být pozvolné, aby keramika rychlým oteplením nepopraskala. Oheň tedy hoří asi dvě tři hodiny před pecí a teploty se zvolna sunou k 500 stupňům.

„Následně ji lze hnát nahoru rychleji, to už keramika zvládne,“ dodala Těsnohlídková s tím, že je nutné dostat se na nejméně 800 stupňů. Ideální teplota, jež se používala i v historii, je tisíc stupňů, a měla by trvat alespoň hodinu. Se sledováním klimatu v peci pomáhají teplotní čidla.

Zakouření nádob jako levnější způsob glazury

Jelikož keramika, která ve žďárské replice ve čtvrtek poprvé vznikala, je takzvaně zakuřovaná, vyžaduje v závěru procesu speciální tečku. Přiloží se čerstvé dříví, ideálně z listnatých dřevin. Pak se pec uzavře a uhlík, jenž vzniká uvnitř, nasytí povrch nádob, který se tmavě zabarví.

Čtyři kousky praskly a dvacet se jich nevypálilo

Do pece se archeologům nakonec ve čtvrtek povedlo vměstnat dvě stě nádob a kolem sta figurek. Topilo se zhruba 11 hodin a na světlo se pak keramika dostala v neděli odpoledne po svém vychladnutí. Pokusný výpal dopadl podle odborníků dobře.

„Keramika je zakouřená, má pěknou, tmavou barvu. Ani spotřeba dřeva nebyla nijak vysoká. Zdeformované či prasklé byly jen čtyři nádoby z přední části pece, kde se teplota vyšplhala až na 1100 stupňů. Naproti tomu v zadní části nebyla asi dvacítka kusů dostatečně vypálená,“ zhodnotila Těsnohlídková.

Doufá, že se nabyté zkušenosti povede zúročit příští rok při dalších výpalech. Jelikož je ale proces přípravy pece i samotného pálení časově náročný, v rámci workshopů k projektu Chytrá ruka budou lidé keramiku spíše vyrábět, a to i na hrnčířském kruhu, a drobnější věci případně vypalovat přímo v ohništi. Větší kousky pak mohou ve žďárské peci skončit v nadcházejícím roce.

„Je to levnější náhrada klasické glazury. Tato technologie, která snižuje propustnost povrchu keramiky, se používá od zhruba 14. století. V chudších regionech, kde nebylo na glazury, třeba na Svratecku, se praktikovala ještě počátkem dvacátého století,“ uvedla archeoložka.

Experimentům s výpaly se s kolegy věnují už několik let. Mimo jiné chtějí při zpracovávání historické keramiky lépe pochopit proces její výroby.

„Experimentální archeologie má navíc výhodu, že je nejen přínosná pro výzkum, ale i atraktivní pro veřejnost,“ podotkla Těsnohlídková. To je také případ spolupráce její domovské univerzity se žďárským zámkem v rámci nového projektu Chytrá ruka.

„Klade si za cíl zachování a předávání řemeslného umu našich předků dalším generacím. Jedná se nejen o řemesla či technologie dávno zaniklé, ale i o obory, jež jsou nyní na ústupu a okraji zájmu společnosti,“ uvedl projekt jeho koordinátor, provozní ředitel Muzea nové generace Pavel Haluza.

V rámci workshopů si budou moci zájemci vyzkoušet nejen výrobu středověké i současné keramiky, ale i drátenictví, pletení ze slámy, soustružnictví či truhlařinu. Více informací i přihlášky jsou k dispozici na webu žďárského zámku.

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Po dalším výprasku mění Zbrojovka trenéra, na lavičku půjde i Psotka

15. dubna 2024  15:56,  aktualizováno  16:41

Čtvrtá porážka v řadě, celkově sedm zápasů bez výhry a pád do bojů o udržení ve druhé fotbalové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Jihlavy vznikla farmářská samoobsluha. Platí se do kasičky či QR kódem

15. dubna 2024  15:53

Netradiční Samoobslužný krámek je novinkou v Hybrálci u Jihlavy. Od léta do podzimu v dřevěném...

Čelní srážka s kamionem pick-up sešrotovala, jeho řidič se vážně zranil

15. dubna 2024  16:27

Hlavní silniční tah mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem v pondělí odpoledne uzavřela vážná dopravní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako Vlastníci. V každém větším domě je někdo problémový, říká správce

16. dubna 2024

Premium Opravy, nefunkční zámek, ale i třeba únik plynu řeší jednatel společnosti Český správce Libor...

Hasiči nacvičovali ve studni záchranu lidí z hloubky, rovnou ji vyčistili

18. dubna 2024  17:26

Žďárští profesionální hasiči trénovali ve čtvrtek odpoledne záchranu lidí z hloubky. Aby prostředí...

Spása z divize? Asi jednorázový tah, hlásí Zbrojovka k „oživení“ veterána

18. dubna 2024  15:27

Už posun trenéra z divizního béčka bylo v podání vedení Zbrojovky Brno překvapením, když klub v...

Jihlava rozšíří parkovací zóny. Dojíždějící jsou nám ukradení, řekl radní

18. dubna 2024  15:07

Jihlava od května rozšíří kontroverzní nový systém parkování do dalších dvou oblastí v okolí ulic U...

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...