Chata Na Hraběcí v Řásné nedaleko Telče. Nyní jí spravují Lesy ČR a je k...

Chata Na Hraběcí v Řásné nedaleko Telče. Nyní jí spravují Lesy ČR a je k pronájmu. V minulosti ale patřila komunistickému ministru a estébáci z Jihlavska v ní pořádali pitky. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Na Hraběcí chatě soudruha ministra pod Javořicí se opíjeli estébáci

  • 7
Kniha Třešť ve spárech StB od Martina Herzána přináší dosud neznámý příběh chaty, kterou postavil hrabě Podstatzký. Později patřila komunistickému ministrovi Ďurišovi. Šéfové StB tam bez jeho vědomí několikrát popíjeli. Chatu nyní spravují Lesy ČR a je opět možné si ji pronajmout.

Blížil se silvestr roku 1949 a vysoce postavený estébák Václav Dáňa v Jihlavě přemýšlel, jak se svými podřízenými oslaví příchod Nového roku 1950. Pak dostal nápad. Využil toho, že poslední den v roce byla volná takzvaná Hraběcí chata nedaleko Řásné, vesničce nedaleko Telče.

Tehdy patřila ministrovi zemědělství komunistické vlády Júliu Ďurišovi. Ten samozřejmě netušil, že estébáci plánují pitku na tomto osamoceném místě v lesích pod Javořicí, nejvyšším vrchem Vysočiny.

"Aby nebyla nuda, vzali s sebou i dvě soudružky redaktorky Rudého práva z jihlavské redakce. Služebním autem značky Tatra odjeli do chaty u Řásné, neboť ministr vlády nebyl přítomen," popisuje Martin Herzán v knize Třešť ve spárech StB.

Klíče od chaty měl u sebe velitel oddílu Státní bezpečnosti v Dačicích František Dostál, který bydlel v telčské Polní ulici. Služební Tatra toho silvestrovského večera zastavila před jeho domem.

Znásilnil ženu z Telče

Po delším přemlouvání půjčil klíče a estébáci na Hraběcí chatě slavili s redaktorkami až do sedmi ráno. Pak jeli opilí autem vrátit klíče do Telče. Další jejich cesta vedla do Jihlavy, kde na krajském velitelství StB vrátili auto.

"Jenže jeden ze slavících estébáků - Antonín Valter - nakonec udal svého nadřízeného Dáňu. Ten byl tehdy zástupce šéfa a budoucí velitel krajské StB. Dáňa měl potom co vysvětlovat. A kdo by si myslel, že po tomto incidentu zůstaly brány Hraběcí chaty estébákům navždy uzavřeny, mýlil by se," pokračuje Martin Herzán.

V dubnu roku 1956 tam popíjeli šéfové StB z Třeště. Pro zástupce velitele Jaroslava Coufala, který u chaty opilý havaroval, a nakonec dokonce znásilnil ženu z Telče, to mělo dohru u soudu. Skončil v jáchymovských dolech.

Herzán našel dokumenty o estébáckých pitkách na Hraběcí chatě v archivu StB.

"Kdo chce zakusit atmosféru Hraběcí chaty dnes, tak může. Současný správce - Lesy České republiky - ji nabízí sezonně pro turistické i rodinné ubytování," uvedl autor.

Chatu postavil hrabě Podstatzký

Chatu nedaleko Řásné postavil na konci třicátých let minulého století hrabě Podstatzký. Pamatuje si to devětaosmdesátiletá Růžena Tetourová, která byla tehdy dospívající dívka a na chatě za války pracovala.

"Stříleli tam v okolí zvěř. Jednou tam za ním přijeli i maďarský princ s princeznou. V chatě měli místnost, kam odkládali pušky. Byla tam i veliká jídelna," vzpomíná Růžena Tetourová.

V zimě na chatě s ostatními řezala dříví a nosila vodu, která se pumpovala ručně ve sklepě. Díky práci na chatě nakonec nemusela na nucené práce do Mnichova. "Zařídil mi to správce," doplnila.

V roce 1945 Podstatzký o chatu přišel. Později patřila členovi vlády Júliu Ďurišovi. Tel byl ministrem zemědělství v letech 1945 až 1951 a ministrem financí v období let 1953 až 1963. Kvůli sporům s prezidentem Antonínem Novotným byl poté odvolán ze všech funkcí. Za své postoje v letech 1968 a 1969 byl o rok později vyloučen z KSČ.

Kniha Třešť ve spárech StB mapuje historii a činnost Státní bezpečnosti a komunistické perzekuce ve zmíněném městě a jeho okolí v letech 1945 až 1989. Obsahuje i podrobnosti o šéfech StB v Třešti.

"A protože je to relativně malé město, rozhodl jsem se, že v této knize zveřejním i jména, fotografie a životopisy úplně všech pracovníků StB, kteří v Třešti působili, tedy nejen jejích šéfů," dodal Martin Herzán, který již vydal knihy Jihlava ve spárech StB a Třebíč ve spárech StB.