Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projektanti hledají řešení, aby historické silo v centru Jihlavy zůstalo

  11:30aktualizováno  11:30
Bývalému obilnímu skladišti v Jihlavě se objevila naděje na záchranu. Magistrát hledá možnost, jak zde vybudovat novou plánovanou část vnitřního silničního okruhu městem, ale silo přitom ušetřit od demolice. Má totiž svoji historickou hodnotu.

Jihlavané se v názorech různí – podle některých výrazná budova s charakteristickou oblou střechou hyzdí okolí, podle druhých je osobitou místní dominantou | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Budova není stavbou bez významu, objevila se v publikaci Industriální topografie Kraje Vysočina. Knihu vydalo České vysoké učení technické, které v ní upozorňuje na opomíjené průmyslové a zemědělské stavby a nabádá k jejich novému využití.

Dosud jihlavští městští architekti počítali s tím, že ji výhledově město od majitele vykoupí, nechá ji zbourat a přes místo povede silnici od okružní křižovatky k městskému nádraží.

Fotogalerie

Nyní ale projektanti začali rozpracovávat i další variantu trasy silnice, při které by zůstalo zachováno. „Nová verze navrhuje postavit silnici tak, aby budova mohla zůstat. I při odečtu nákladů na demolici sila by se tím ale zvýšily náklady na stavbu silnice na dvojnásobek, přičemž u první verze jsme mluvili o dvaceti milionech korun,“ řekl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Nová alternativa stavby silnice by předpokládala větší terénní úpravy, stavbu opěrných zdí a také vybudování další odbočky z této silnice na Havlíčkovu ulici, protože nájezd na kruh křižovatky by byl příliš ostrý.

Silo je majetkem jihlavské akciové společnosti ZZN, která je součástí skupiny Interlacto Group. Silo je nyní zakonzervované, v jeho části firma ZZN prodává dřevo na otop.

„Jsme si vědomi hodnoty budovy. Vidíme pro ni jinou budoucnost než její demolici. Je to historická budova s nádechem první republiky a krásnými dřevěnými krovy. Je odlišná od zástavby v širokém okolí, je na dobrém místě, kolem je velký pozemek. Byla by skvělá jako prodejna hospodářských potřeb nebo produktů drobných živnostníků,“ míní ekonomický náměstek ZZN Petr Lapeš.

Kapacita bývala 150 vagonů obilí

ZZN nyní budovu nenabízí k prodeji, ale podle Lapeše by se zřejmě - po předchozím rozhodnutí představenstva - prodeji nebránila, pokud by se objevil zájemce se zajímavým záměrem. „Rozhodně bychom silo nechtěli prodat někomu, kdo by chtěl tu budovu zbourat,“ ujistil Lapeš.

Jihlavané se v názorech různí – podle některých výrazná budova s charakteristickou oblou střechou hyzdí okolí, podle druhých je osobitou místní dominantou. „Dneska už by tak krásné silo nikdo neuměl postavit, mělo by tady zůstat,“ řekla místní Blanka Kohoutová.

ZZN dříve vlastnilo například i někdejší sušárnu obilí v Lukách nad Jihlavou. „Prodali jsme ji obci. Ta ji rekonstruovala na tělocvičnu a ta budova je krásná,“ podotkl Lapeš.

Silo vybudoval v roce 1927 brněnský stavitel Johann Theimer pro německé skladištní a hospodářské družstvo pro Štoky a Jihlavu. Mělo kapacitu 150 vagonů obilí. Jeho zajímavostí je lamelový krov Zollbau, který vymyslel architekt Friedrich Zollinger. „Skladiště se dochovalo zcela autenticky,“ podotkl Lukáš Beran ve zmíněné publikaci.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz