Petr Soumar je oblíbeným hercem Horáckého divadla. A diváci ho mohou vidět též jako drožkáře v seriálu Četníci z Luhačovic. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Četnících z Luhačovic se objevuje krajina Vysočiny i místní herci

  • 5
V minulosti si zahráli v populárním seriálu Četnické humoresky a teď jsou herci Horáckého divadla k vidění i v nové sérii detektivních příběhů s názvem Četníci z Luhačovic. Historické detektivky z doby po první světové válce nabízí každý pátek Česká televize. Část seriálu se natáčela i na Vysočině.

Kdo zná herce Horáckého divadla a zároveň bedlivě pozoruje nový televizní seriál zasazený do doby první republiky, poznává tam známé tváře z jihlavské scény.

V červené čepici výpravčího Trunce se v seriálu objevuje herec Milan Šindelář, drožkáře Kuberu si zahrál Petr Soumar, Stanislav Gerstner se zhostil role místního malíře a Ondřej Šípek si zahrál recepčního v hotelu. Z dámského osazení Horáckého divadla si v seriálu zahrála také Tereza Slámová, která představuje služku proradné baronky Podhájské, již ztvárnila herečka Tereza Bebarová. Jejich role se prolínají celou řadou seriálu a jsou tak k vidění i v několika dílech.

Zpátky do svého rodného Prostějova se kvůli natáčení jednoho z dílů tohoto seriálu vrátil herec Ondřej Šípek.

„Přijel jsem do svého rodiště jako velká filmová hvězda,“ směje se.

„Objevil jsem se v díle Baron Kafr, kde jsem měl epizodní roli recepčního v hotelu. Natáčelo se na prostějovské radnici,“ líčí už vážně s tím, že měl nabídku hrát tuto postavu i v dalších dílech, ale natáčení se mu krylo s prací v Horáckém divadle.

Na práci pro Českou televizi vzpomíná v samých superlativech.

„Měl jsem tu čest, že jsem v minulosti mohl pracovat s panem režisérem Moskalykem, který dělal Četnické humoresky. Ten styl, jakým Česká televize tyto seriály natáčí, jsem tedy už znal. Je to práce do samého detailu vychytaná. Navíc jsem teď měl naprosto úžasného režiséra Petera Bebjaka,“ vypráví jednačtyřicetiletý herec, jenž si v minulosti zahrál například ve filmu Rebelové a zanedlouho jej diváci uvidí i v druhé řadě seriálu Život a doba soudce A. K.

Vozil četníky v bryčce

Muž, který v seriálu vozí četníky v bryčce tažené koňmi, je také jihlavský herec - Petr Soumar. Jeho role se jmenuje drožkář Kubera. Diváci jej mohli vidět už v díle Rodokaps a znovu se objeví v epizodě Zpěvačka.

„Mou rolí je vozit četníky na jejich stanici. Měl jsem tam třeba scénu, kdy jsem opilého velitele četnické stanice Václava Stavinohu v podání Roberta Jaškówa cpal do bryčky, zatímco on stále vypadával,“ vzpomíná.

Natáčel především náročné noční scény v Lesním Hlubokém u Velké Bíteše, kde filmaři našli ideální objekt místního zámečku, jenž se pro potřeby seriálu stal základnou luhačovického četnictva.

„Práce pro film nebo televizi je jiná než v divadle. Vše je o trpělivosti. Jeden záběr děláte třeba dvě hodiny a potom je z toho v televizi pár vteřin. Je to také jiný styl herectví,“ připomíná.

Na práci se známými hereckými osobnostmi vzpomíná rád. „Nepozoroval jsem u nich žádné náznaky arogance nebo že by nám dávali pocítit, že jsme jenom z oblasti. Jsou to profesionálové,“ poznamenal.

Objeví se ještě v díle o padělku

Hned ve třech dílech reprezentuje Horácké divadlo herec Stanislav Gerstner. Pozorní diváci jej v seriálu mohli identifikovat v postavě malíře. Zahrál si v druhém a třetím dílu a objevit by se měl ještě v sedmém dílu s názvem Padělek.

„Točilo se již před dvěma lety, takže si už moc detailů nevybavuji. Každopádně pro film nebo televizi točím moc rád. I kdybych dělal v nehostinných podmínkách nebo v mrazu, tak mě to ohromně baví. Když se pak potkáte s takovými lidmi, jako je Vladimír Michálek, nebo když točíte pro Českou televizi, která má kolem sebe výborný tým lidí, je to paráda,“ vypráví Stanislav Gerstner.

Pozorní diváci ho mohli zaznamenat i v seriálu Mamon, který vznikl v produkci televize HBO. Zde si zahrál postavu policejního vyšetřovatele. Objevil se i v jednom z dílů seriálu Případy prvního oddělení nebo v třídílném krimi románu Modré stíny.

Část seriálu Četníci z Luhačovic se natáčela také na Vysočině. Kulisy pro seriálovou obec Sedlec našli filmaři v Boňově, což je místní část Jaroměřic nad Rokytnou. Natáčelo se i v Jimramově, na hřbitově v Častohosticích u Moravských Budějovic a zámeček v Lesním Hlubokém na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se proměnil v četnickou stanici.

Byli jsme na natáčení seriálu s kamerou:

21. září 2015