Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek na úterním jednání krajského zastupitelstva....

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek na úterním jednání krajského zastupitelstva. Nově chce stíhat i funkci poslance a další vedlejší "přivýdělky". | foto: MAFRA

Hejtmana a poslance Běhounka kritizují za dvě židle už i starostové ČSSD

  • 12
Hejtman Jiří Běhounek stále sedí na dvou židlích. Vedle postu prvního muže Kraje Vysočina se stal i poslancem. Ačkoliv těsně po volbách sliboval, že se jedné funkce vzdá, nyní tak učinit odmítá. Souběh vysokých funkcí kritizují už i hejtmanovi straničtí kolegové z ČSSD.

Svérázně to vzali v Ledči nad Sázavou. V anketě na webu radnice se občanů ptají, zda je v lidských silách, aby hejtman zároveň zastával i post poslance. Anketa byla zveřejněna koncem minulého týdne. Po pár dnech odpověděly přes dvě stovky respondentů - 84 procent z nich se domnívá, že vykonávat obě funkce najednou nelze.

Na Ledeč hejtman čas nemá, zlobí se starosta

A ledečský starosta Petr Vaněk (ČSSD) chce prosadit, aby bylo možné brát jen jeden plat. "Co jsem já ve funkci ledečského starosty, od listopadu 2010, pan hejtman v Ledči nebyl. Ale na poslancování si zjevně čas udělá," vysvětluje jeden z důvodů, proč anketu dělali.

Zatímco dotazy na vykonávání svých dvou funkcí už nechce hejtman Běhounek komentovat, proti tvrzení o návštěvě Ledče se ohradil.

"Je úsměvné posuzovat mé schopnosti podle počtu návštěv Ledče nad Sázavou. Navíc uváděním nepravdivých informací. Například v září 2012 jsem při příležitosti začátku školního roku město navštívil a s jeho představiteli se setkal," uvedl Jiří Běhounek (ČSSD).

Ve vztahu ke krajskému úřadu a ke krajským politikům jsou zástupci Ledče kritičtí skoro už tradičně. Před dvěma roky uvažovali dokonce o odtržení od Vysočiny, protože je kraj prý zanedbával.

"Lidé se nás často na souběh funkcí, nejen u hejtmana, ptají. Tak jsme si chtěli udělat takový malý průzkum," dodal Vaněk.

On sám i ledečský místostarosta Jaroslav Doležal (ČSSD) proti hromadění funkcí ostře vystupují. "To je prostě neskutečná drzost. Byl jsem krajským zastupitelem a vím, jaké jsou s tím problémy. A to stačilo, že byl poslanec obyčejným řadovým krajským zastupitelem. Neumím si představit, jak k tomu může zvládat tak důležitý post hejtmana," podivuje se Doležal.

"Já bych mohl u starostování vykonávat práci advokáta. Ale hanba by mě fackovala. Jednou jsem starostou pro několik tisíc lidí, tak se tomu musím věnovat naplno. A hejtman je ještě mnohem výš," dodal Vaněk.

On sám působí v předsednictvu sdružení sociálnědemokratických starostů měst a obcí. A právě tudy by se chtěl pokusit prosadit novelu zákona. "Stanovovala by, že při souběhu několika funkcí by dotyčný člověk měl nárok pouze na jeden plat z veřejných peněz," představil svou myšlenku ledečský starosta.

"Kdyby ti lidé brali pouze jeden plat, tak by se o funkce tolik neprali. Všichni se ohání tím, jak všechno dělají pro lidi. Ale oni v první řadě myslí na sebe," doplnil ho Doležal.

Proti souběhu funcí jsou i další starostové ČSSD v kraji

Myšlenka by mohla mít širokou podporu. Minimálně starostů měst a obcí na Vysočině zvolených za ČSSD. Nikomu z oslovených se totiž souběh funkcí poslance a hejtmana Běhounka, ale ani u dalších lidí, nelíbí.

"Na tak důležitých postech by si měl člověk vybrat. Rozhodně by neměl vykonávat dvě a více funkcí. V žádané kvalitě nemůže stíhat oboje. To vím i z vlastní zkušenosti," pravila například starostka Sněžného na Žďársku Anna Havlíková (ČSSD). "A nemyslela jsem tím jen hejtmana," zdůraznila.

Běhounek: Nic už vám k tomu neřeknu

"Aby si hejtman Běhounek vybral jednu funkci a tu dělal, nelze nikterak vynutit," prohlásil starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Podle něj by se on sám měl rozhodnout.

"Ale po volbách dal slib, že jednu z funkcí opustí. A ten by měl splnit. Když ne, uškodí nejen sám sobě, ale i sociální demokracii," konstatoval.

Jenže i v řadách starostů za ČSSD se najde několik takových, kteří si drží víc důležitých funkcí. Příkladem může být starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. Ta řídí třiadvacetitisícové město a zároveň jako senátorka schvaluje nové zákony.

Pokud by si podle Anny Havlíkové takoví lidé ponechali jen jeden post, podpořili by tím i zaměstnanost. "Pracovat by mohlo více lidí a nezaměstnanost by se snížila," domnívá se.

Jenže Jiří Běhounek je k takovýmto výtkám poslední dobou hluchý. Nejenže se ani jednoho postu dosud nevzdal, odmítá se o tom dokonce i bavit.

"Souběh funkcí jsem komentoval již tolikrát, že další moje vyjádření nečekejte. Nebudu ani komentovat mnohé další nediskutované souběhy funkcí u jiných, ani zamyšlení nad tím, zda tato aktivita není zástupným problémem," sdělil pouze.