Nové podmínky pro udělování městských dotací nadělají největší problémy malým vesnickým klubům v místních částech Brodu i kulturním spolkům. Ilustrační snímek

Nové podmínky pro udělování městských dotací nadělají největší problémy malým vesnickým klubům v místních částech Brodu i kulturním spolkům. Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kluby dosáhly snížení příspěvků určených městem. I tak se bojí ztráty členů

  • 5
Radnice v Havlíčkově Brodě částečně ustoupila kulturním spolkům a sportovním klubům. Aby mohly dosáhnout na městské dotace, už po nich nebude chtít nastavit členské příspěvky na tisíc korun pro dítě a na dva tisíce pro dospělého. Bude jí stačit polovina. I tak to pro některé může být likvidační.

„Vrací nás to o spoustu let zpět do období nejistoty,“ tvrdí o nových zásadách pro poskytování finančních příspěvků z rozpočtu města předseda tělovýchovné jednoty Šmolovy Milan Kulhánek. A to i přes to, že radnice spolkům a klubům částečně ustoupila.

Před třemi týdny brodští zastupitelé nové zásady schválili. Stanovili v nich podmínku. Když spolek či klub žádá o dotaci od města na celoroční provoz, musí prokázat, že nastavil výši členských příspěvků pro děti minimálně na tisícikorunu, pro dospělé na dvojnásobek.

Mezi spolky a kluby to však vyvolalo bouřlivou odezvu. Zejména ty menší sportovní oddíly v brodských místních částech i mnohé kulturní spolky vybíraly od svých členů mnohem méně. Některé dokonce vůbec nic.

Zásadami pro udělování dotací se už zastupitelé neměli zabývat. Na program jejich mimořádného jednání, které se původně mělo konat víceméně jen kvůli krajské knihovně, se však tento bod na poslední chvíli dostal - s návrhem na snížení před třemi týdny schválených minimálních členských příspěvků na polovinu. Jednací sál zaplnili představitelé několika spolků a klubů.

Trenér dojíždí ve volném čase za své. A ještě bude muset platit

„Jsme na vesnici. Děti si chodí zahrát zadarmo, od aktivních dospělých vybíráme 600 korun a to ještě donese jen někdo. Nevím, jak chlapi donutit, aby platili násobek za to, že se nechají v okresním přeboru okopat,“ argumentoval praxí ve Šmolovech Kulhánek.

Kolik peněz Brod pro rok 2017 dělí

Částka vyčleněná na dotace – 13,9 mil. Kč

  • z toho na sport – 10,8 mil. Kč
  • na kulturu – 2,4 mil. Kč
  • na ostatní zájmovou činnost – 695 tisíc Kč

Částka vyčleněná na granty – 650 tisíc Kč

Podpory v kompetenci rady města – 250 tisíc Kč

„Za dětmi nám dojíždí trenér ze Světlé nad Sázavou. I on je členem klubu. Jezdí za svůj benzín, ve svém volném čase, neplatíme ho a teď po něm naopak mám chtít čtyřnásobný příspěvek? Když jsem s novými zásadami seznámil náš výbor, chtěli všichni pryč. Zůstali bychom čtyři,“ líčil předseda fotbalového klubu Slovan Havlíčkův Brod Oldřich Mazánek.

S podobnými názory se přidali i členové dalších oddílů i kulturních spolků. „Se spolky o změně nikdo dopředu nejednal. Město něco nastavilo, schválilo a až poté se řeší, co to vlastně způsobí,“ zmínil šéf smíšeného pěveckého sboru Jasoň Jaromír Fiedler.

Autorka změn, místostarostka Ivana Mojžyšková, však žádné pochybení města nepřipouštěla. „Nevěřím, že když schválíme nižší minimální příspěvek, že ho sníží i ty oddíly, kde se platí několik tisíc. Chceme touto změnou dosáhnout jediného - aby volnočasové aktivity stály děti méně než dospělé. A to se mnohde neděje,“ opakovala.

Je to vůbec morální? ptá se zastupitelka

„Je vůbec morální stanovovat spolkům a klubům nějakou výši členských příspěvků? Ať si každý rozhodne podle sebe, co je pro něj a jeho členy to nejlepší,“ podotkla zastupitelka Eva Vyoralová za opoziční Ženy za Brod.

„Nedovedu si představit, že bych za rok nenašel pětistovku, aby moje dítě mohlo sportovat,“ naopak podotkl Jan Schwarz z koaličního uskupení Broďáci.

Hospodář tělovýchovné jednoty Sokol Mírovka Filip Hejkal požadoval ještě výraznější snížení minimálních členských příspěvků, na 100 a 500 korun. Takovou sumu po klubech a spolcích požaduje ministerstvo školství, aby mohly žádat o dotace u něj.

Tento návrh si pak přejali za svůj komunisté, předložili ho jako protinávrh sumě 500 a 1000 korun. Pro však zvedlo ruku jen šest zastupitelů. Protinávrh nebyl přijat, hlasovat se tak muselo o původním návrhu.

„Kolegové, uvědomte si, že pokud návrh neschválíme, bude platit původní schválená minimální výše příspěvků tisíc a dva tisíce korun,“ upozornil před druhým hlasování starosta Jan Tecl.

Zmatky kolem hlasování. Je to vydírání, hřímali komunisté

V tu chvíli se v sále strhla mela. „To je vydírání,“ hřímal komunista Zdeněk Dobrý. „I když jsem proti tomu návrhu, budu muset souhlasit, aby nezůstaly příspěvky na dvojnásobku,“ spílal.

„Odejděme ze sálu, abychom nebyli usnášeníschopní,“ navrhoval další zastupitel z opozice, Jiří Čáslavský. Rychle ale zjistil, že tím by nic nevyřešil, v platnosti by zůstala výše příspěvků schválená před třemi týdny.

Zastupitelé se hádali, kolem návrhů se odehrávaly velké zmatky. Objevila se dokonce žádost o nezávazné zkušební hlasování. Dohady starosta utnul vyhlášením přestávky. Po ní se beze slova přešlo na hlasování o koalicí předloženém návrhu, pro který byli téměř všichni přítomní zastupitelé.

Platí tak, že aby měl v příštím roce spolek či klub nárok na dotaci od havlíčkobrodské radnice, musí nastavit minimální členské příspěvky na pět set korun pro děti a tisíc pro dospělé. Městské dotace jsou jedním z jeho hlavních příjmů, bez nich prakticky žádný nemůže existovat.

„Nevím. Je to tak padesát na padesát, jestli přežijeme,“ konstatoval Filip Hejkal za fotbalový klub v Mírovce. Pro něj jako hospodáře oddílu to bude znamenat zvýšit členský příspěvek pro děti na dvaapůlnásobek a čekat, kolik rodičů to odmítne.