Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brodský rozpočet počítá s novou ulicí skrz náměstí, kde zbourali panelák

  7:47aktualizováno  7:47
Dokončení rekonstrukce Staré radnice. Vybudování nové cyklostezky k Perknovu. A také kompletní výměna chodníků podél celé Masarykovy ulice. I to jsou investice, se kterými počítají na příští rok v Havlíčkově Brodě. Nejvíce emocí však budí chystané úpravy Smetanova náměstí.

Smetanovo náměstí v Havlíčkově Brodě je socialistická stavba ze 70. let. Brodská radnice z něj chce udělat místo odpočinku a relaxace s velkými zelenými plochami. | foto: Architekt Aleš Burian

Radnice v Havlíčkově Brodě bude příští rok víc šetřit než v roce letošním. Přesto plánuje, stejně jako letos, schodkový rozpočet. Rozdíl mezi příjmy a výdaji by měl činit zhruba 23 milionů korun.

„Tak je rozpočet nastaven a schválen. Je ale možné, že ve skutečnosti se některé akce nestihnou a přejdou do dalšího roku, tudíž bychom mohli hospodařit vyrovnaně či mírně ziskově,“ domnívá se starosta Jan Tecl (ODS).

Rozpočet na příští rok schválili brodští zastupitelé těsně před Vánocemi. Letos měli napilno, protože kvůli komunálním volbám se vše řešilo později, ale město zároveň nechtělo do nového roku vstupovat s rozpočtovým provizoriem.

Během roku 2015 by měl podle schváleného plánu Brod vydat celkem 466 milionů korun. Směr většiny provozních výdajů ovlivnit příliš nemůže. Na investice zbylo necelých 140 milionů.

„Je to asi o čtyřicet milionů méně než v roce letošním,“ přiznal úspory místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

S vybudováním ulice skrz náměstí opozice nesouhlasí

Investiční akce podle starosty Tecla nebudou nikterak masivní. „Žádné nové významné stavby nepřipravujeme. Uskuteční se větší množství menších akcí nebo dokončení již započatých projektů,“ prohlásil.

Jednou z těch, kolem kterých zastupitelé nejvíce diskutovali, bylo vybudování průjezdní ulice Smetanovým náměstím. Nová komunikace povede nahoru kolem pošty a v místě zbouraného panelového domu se stočí vlevo k Beckovského ulici. Město by to mělo přijít na 18,5 milionu korun.

„Nesouhlasím s tím. Před volbami chtěli všichni mít náměstí klidné a najednou tudy má vést ulice,“ bránila se zařazení této investice do rozpočtu Eva Vyoralová z opozičního sdružení Ženy za Brod. Velké námitky měli i komunisté, jinak by situaci řešilo rovněž hnutí ANO.

„Na Smetanově náměstí je obytná zóna, chodci tam budou mít přednost. Zcela vyloučit dopravu z míst, kde je potřeba zásobování, by bylo chybou,“ opakoval Honzárek již několikrát vyřčenou tezi.

„Nad návrhem úprav náměstí jsme strávili dva roky příprav, na podobě se odborná skupina dohodla. Pojďme to zkusit. Když to nebude fungovat, lze to změnit,“ uzavřel diskusi radní Tomáš Hermann (Společně za Brod).

Cyklisté se dočkají prvního úseku stezky k Perknovu

Osmnáct milionů by měly spolykat i úpravy škol a školských budov. Na opravy městských bytovek pak zastupitelé vyčlenili přibližně deset milionů.

Ze stavebních akcí bude největší dokončení rekonstrukce Staré radnice. To v příštím roce vyjde na 13 milionů korun. Následuje s osmi miliony rekonstrukce ulice Na Ostrově a vybudování nové cyklostezky k Perknovu za šest milionů. „Pro příští rok počítáme s úsekem po pravém břehu řeky od Billy k házenkářským kurtům,“ prozradil Jan Tecl. Podobnou sumu by měla stát kompletní výměna chodníků podél celé Masarykovy ulice.

Do nového roku vstoupí brodská radnice po ekonomické stránce zdravá jako rybka. Z letošního rozpočtu, který plánoval schodek 85 milionů korun, se podařila polovina deficitu ušetřit.

„Na účtech města je momentálně přes sto milionů korun,“ dodal starosta Tecl. Tyto peníze také mají uhradit plánovanou ztrátu v příštím roce.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Najdete na iDNES.cz