Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aut je v centru Brodu moc. Radnice se chystá zrušit bezplatné stání

  11:20aktualizováno  11:20
Kdo bude potřebovat od příštího roku zajet do centra Havlíčkova Brodu autem, bude mít problém. Zdarma už zaparkuje jen výjimečně. Navíc mnoho velkých ploch, kde je dnes možné automobil odstavit, bude určeno jen pro rezidenty, kteří v lokalitě bydlí.

Zpoplatněné stání se má týkat také Štáflovy ulice, kde svoje auta parkují například učitelé či studenti havlíčkobrodského gymnázia. | foto: Martin Vokáč, MAFRA

Havlíčkobrodská radnice se rozhodla razantně změnit systém parkování ve středu města. Místa, na nichž je dosud možné bezplatné stání, se změní na placená parkoviště. Týká se to hlavně ulic Beckovského a Štáflova.

A třeba z parkovišť mezi bytovkami v Beckovského ulici nebo V Rámech se stanou takzvané modré zóny, kde budou moci stát pouze majitelé předplacených rezidenčních karet. Prodloužit se má i doba, po niž se bude platit. Jak to má vypadat, je už patrné v ulici Boženy Němcové. Tam se platí od dokončení její letošní opravy.

„Možnosti parkování v centru města jsou na hranici únosnosti. Připravujeme proto soubor opatření, která mají takzvanou dopravu v klidu zoptimalizovat,“ tvrdí místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Měsíce pracovali dopravní experti na studii, z níž navrhovaná opatření vycházejí. Ve většině bodů situaci řeší buď zpoplatněním současných stání nebo jejich vyčleněním těm, kteří si od města koupí povolenku, takzvanou rezidenční kartu. „Naším záměrem není vydělávat. Bohužel jsme nenašli jiný způsob, jak parkování v centru regulovat,“ řekl Honzárek.

Místa pro studenty nebudou

Lidem se úvahy o rozšíření placených zón nelíbí. „Není to dlouho, kdy se stala třeba z ulice Beckovského jednosměrka, aby tam mohla bezplatně stát auta. Město řidiče nalákalo a pak zavede poplatek? Ať mi nikdo netvrdí, že nechce vydělávat,“ rozhořčeně mluví brodský řidič Pavel Smetana.

Fotogalerie

„Není to zrovna nejšťastnější způsob, jak situaci řešit,“ domnívá se i Hynek Bouchal, ředitel havlíčkobrodského gymnázia.

Škola stojí ve Štáflově ulici. I v ní se má začít platit. „Jako uživateli by mi velice vadilo, kdyby se zpoplatnila místa, kde stávám. Nadšeni rozhodně nebudou ani naši studenti,“ dodal.

Aby škola ulevila přeplněným parkovištím v okolí, zřídila pro své zaměstnance přibližně patnáct míst na vlastním hřišti. Uvolnila tím stání v ulici, kde mohou auta nechávat studenti. „Městu jsme tím pomohli,“ konstatoval Bouchal.

Vděku se ale škola nedočkala. „Chceme docílit toho, aby stání v centru využívali pouze lidé, kteří si přijedou na chvíli něco vyřídit. Ne aby místa na celý den obsadili řidiči, kteří dochází do práce nebo na vyučování,“ vysvětluje brodský místostarosta.

„Jenže tím radnice docílí pouze toho, že auta řidiči zaparkují o dvě ulice dál, kde se už neplatí. A za dva roky se zóna placeného stání rozšíří i sem, protože i tady to bude časem neúnosné,“ domnívá se Smetana.

Záchytné parkoviště, k němuž nejezdí MHD

Zmiňuje přitom parkoviště v Chotěbořské ulici, které radnice pokládá za jedno ze záchytných. Nabádá dojíždějící, aby auta nechávali zde. Jenže je na kraji města, MHD k němu nezajíždí a v létě není dostatečné ani pro návštěvníky sousedního koupaliště.

Některá nově placená stání mají být zároveň začleněna do modré zóny. Běžní řidiči v nich budou platit, rezidentům postačí karta. Tu si budou muset koupit na úřadě. Zatím není jisté, kolik bude stát, ani zda bude fixovaná na jméno a bydliště žadatele nebo na registrační značku vozu. „Jisté ale je, že si ji nebude moci koupit někdo z druhého konce města,“ pravil Honzárek.

Pouze s ní budou moci řidiči zaparkovat třeba V Rámech. Míst pro návštěvníky úřadu město navrhuje zřídit jen osm, samozřejmě placených. Desítky dalších budou označené modrým pruhem. „Časem systém vybalancujeme tak, aby rezidenční stání nebyla po celé dny prázdná,“ říká místostarosta.

Ještě než všechny novinky radnice uvedla do praxe, snesla se na ni vlna kritiky. I za to, že takové věci plánuje potají a lidem nic nesdělila. Podle Honzárka však nic není odsouhlaseno, jde jen o úvodní návrh, který se bude dále projednávat. „Počátkem příštího roku uspořádáme veřejnou besedu, kde změny podrobně představíme,“ ujistil.

Změny, pro něž se město nakonec rozhodne, by se měly přímo v ulicích projevit nejdříve na jaře. Později chce podobným způsobem radnice upravit i režim parkování na sídlišti Výšina.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz