Takto měl vypadat modernizovaný a rozšířený lyžařský areál na vysoké u Havlíčkova Brodu. Zastupitelé města však odmítli pokračovat v přípravách hned první etapy. | foto: Městský úřad Havlíčkův Brod

Měl to být největší lyžařský areál mimo hory. Zadrhl se už na začátku

  • 6
Lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu se v dohledné době modernizovat nebude. Havlíčkobrodští zastupitelé projekt stopli už na jeho počátku. Stačilo jim slyšet cifru, na kolik by přišla první etapa. Projekt odmítli, byť není jisté, že by celou sumu platilo město.

S daní celkem 43 milionů korun. To jsou odhadované náklady na posílení přívodu vody a elektřiny, vybudování nové trafostanice, nákup několika nových sněžných děl, úpravu stávajícího a pořízení nového dětského vleku a zároveň vybudování asfaltové příjezdové cesty na vrch Vysoká a zpevněného parkoviště u chaty.

Lyžařský areál Vysoká

  • Lyžařský areál Vysoká se nachází na stejnojmenném kopci přibližně pět kilometrů od Havlíčkova Brodu směrem na Šlapanov v nadmořské výšce 600 metrů.
  • Sjezdovka i kotvový vlek jsou dlouhé přibližně 400 metrů. Jsou orientovány severním směrem.
  • K zasněžování slouží dvě sněžná děla, o víkendech bývá v provozu lyžařská škola. Zázemí tvoří chata s občerstvením.
  • Je odtud hezký výhled na západní stranu Českomoravské vrchoviny.
  • Pokud jsou příznivé podmínky, lyžuje se zde ve všední dny od 15:00 do 19:00, o víkendech pak mezi 9. a 19.hodinou.

Zdroj: www.lyzarhb.cz

„Právě parkoviště a přístupová cesta se ukazují být největšími slabinami. Na sjezdovce by sníh i vydržel, ale co to má za smysl, když se k němu nikdo nedostane,“ tvrdil v zimě Aleš Kadlec, předseda sdružení TJ Lyžař, které areál provozuje.

„Není cílem města celou sumu uvolnit z rozpočtu a všechno budovat na vlastní náklady,“ upozornil starosta Jan Tecl. „Máme několik zájemců, kteří by do projektu spolu s městem šli, možné je financování i z evropských či krajských zdrojů,“ dodal místostarosta Libor Honzárek.

Pokračování už více než dva roky běžícího projektu však zastupitelé zastavili. Nezvedla pro něj ruku většina. Nestačilo jim opakování vedení města, že žádné výdaje neschvalují, že hlasují jen pro určení rozsahu případných prací, pro provedení podrobnější finanční analýzy a o studii, které pozemky budou třeba získat a jak.

Knihovna slouží celoročně, vlek 90 dní, srovnávala Mojžyšková

Rozkol nastal i v samotném vedení města. Zatímco radní z pravicových stran a uskupení hlasovali pro, místostarostka Ivana Mojžyšková a většina ČSSD byly striktně proti.

Sněžná děla má Vysoká jen dvě, víc slabé rozvody elektřiny a vody neutáhnou. Minimálně letošní zimu se to nezmění.

„Přijde mi divné investovat miliony na cizích pozemcích v jiném katastru do něčeho, co lze provozovat maximálně 90 dní v roce a přitom se zdráháme uvolnit peníze na krajskou knihovnu, která funguje celoročně pro tisíce lidí,“ podotkla.

„Na Vysokou jezdí po generace stovky lidí z Brodu. Pokud by byl areál vylepšen, další by se sem stáhli odjinud. Taková zařízení jsou zisková a dají se využít i v létě,“ snažil se přesvědčit Honzárek. Marně.

„Staráme se o rozvoj jiné obce. A ta už o to ani nemá takový zájem jako za minulého vedení,“ zmínil komunista Zdeněk Dobrý. Narážel tím na fakt, že obec Vysoká byla velkým zastáncem rozšíření areálu, po posledních komunálních volbách ale zaujala rezervovaný postoj.

Přístup klubu je laxní, tvrdí starosta Vysoké

„Přístup TJ Lyžař k areálu se nám zdá takový laxní. A proto k němu laxně přistupujeme i my,“ přiznává starosta Vysoké Martin Vondrák. Letos třeba už lyžařskému klubu z obecní kasy nepřišla na provoz ani koruna, poprvé po letech.

Jak dodal, pokud by Havlíčkův Brod v projektu pokračoval a středisko nějakým způsobem upravil, Vysoká se decentně přidá. „Žádné peníze na to nedáme. Ale třeba se směnou pozemků pod novou příjezdovou cestou bychom pomohli,“ říká starosta obce.

Je však otázkou, zda k tomu dojde. Neschválení pokračování příprav projekt prakticky zastavilo. Jak ale brodský starosta Tecl upozornil, bod se na jednání zastupitelů určitě ještě vrátí. „Svolám pracovní seminář zastupitelstva, protože mám dojem, že někteří kolegové nepochopili, o co v tuto chvíli jde. Že to opravdu pro město není žádný výdaj,“ poznamenal.

„Nevzdáváme to,“ nechal se po jednání slyšet i Aleš Kadlec. „Je to lokalita, kterou má v dosahu málokteré okresní město. Devadesát procent návštěvníků tvoří obyvatelé Brodu, investice je hlavně pro děti a mládež,“ podotýká.

Do budoucna měla být na kopci lanovka se čtyřmi sjezdovkami

Se starostou Teclem na téma modernizace Vysoké hovořil i po zastupitelstvu. Dohodli se, že materiál připraví znovu do záříjového jednání zastupitelů. „Mnoho z nich asi nepochopilo veškeré souvislosti, přepracujeme to. Ale do příští sezony žádné vylepšení skiareálu nestihneme,“ dodal Kadlec.

Záměr modernizovat a rozšířit lyžařský areál ve Vysoké představila havlíčkobrodská radnice před dvěma a půl roky. V první etapě mělo jít o posílení přívodu energií, zasněžování a o vybudování nové příjezdové cesty a parkoviště. Tyto práce měly prokázat smysluplnost projektu.

Teprve poté se mělo začít uvažovat o rozšíření skiareálu na čtyři sjezdovky, prodloužení té současné téměř na dvojnásobek, vybudování sedačkové lanovky, snowboardového a dětského centra. Z Vysoké by to udělalo největší lyžařský areál v republice mimo hor v pohraničí.

Celkové náklady na obě etapy byly odhadovány na více než sto milionů korun. Podle představ vedení města by se na investici složily peníze z více zdrojů včetně dotací. Podstatnou část by měl zaplatit soukromý investor, který by pak areál případně i provozoval.