O unikátních lunetách v Havlíčkově Brodě ještě před deseti lety nikdo nevěděl....

O unikátních lunetách v Havlíčkově Brodě ještě před deseti lety nikdo nevěděl. Ze souboru 45 maleb jich je zrestaurovaných už 25. Teď se opraví další dvě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Brod nechá zrestaurovat další cenné obrazy, o nichž roky nikdo nevěděl

  • 1
Soubor veřejnosti přístupných a historicky cenných lunetových obrazů se letos opět rozroste. Havlíčkobrodská radnice nechá zrestaurovat další dvě velkoplošné malby. Poté je vystaví spolu s většinou ostatních v bývalém klášteře, nynějším sídle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Jejich historická hodnota a jedinečnost pro město Havlíčkův Brod je nevyčíslitelná,“ domnívá se o souboru 45 maleb, které mají tvar půlkruhu, místostarosta Libor Honzárek.

Malby pocházející z poloviny 18. století zachycují náboženské výjevy na pozadí tehdejšího Brodu, líčí i historii řeholního řádu. Za jejich autora je považován Jakub Pischel.

Obrazy, o jejichž existenci dlouhá léta neměl nikdo nejmenší tušení, se našly pod nánosem prachu a ptačího trusu na půdě bývalého kláštera zhruba před deseti lety. Hned v roce 2006 byly prohlášeny kulturními památkami. Pro město jsou cenné zejména v tom, že vystihují určitou etapu jeho historie a jsou autentické.

Radnice se od té doby snaží obrazy postupně zrestaurovat a ukázat je veřejnosti. Zatím se to povedlo u 25 kusů z celkových 45. „Nechat restaurovat všechny najednou, to by byla milionová suma,“ vysvětluje Honzárek, proč postupná obnova trvá už tolik let.

Rámy jsou poškozené, protlačují se do plochy malby

Letos k restaurovaným malbám přibudou dvě díla. Obě jsou z takzvaného Augustiniánského cyklu. Jedna malba nese název „Svatá Monika před biskupem“, druhá pak „Rozhovor s matkou o věčném životě“.

„Jsou namalovány na červeném bolusovém podkladě na středně silném lněném plátně. Dřevěné napínací rámy jsou mechanicky poškozené a jejich vnitřní strany se protlačují do plochy malby. Jsou opatřeny širokými ozdobnými lištami, které jsou napadeny dřevokazným hmyzem a místy připevněny k napínacím rámům od líce skrze malbu,“ popsal vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

Většina už restaurovaných obrazů je nyní trvale umístěna na Úřadě pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Je to bývalý klášter a přesně pro toto místo byly malovány,“ poznamenal Honzárek. Zbývající dílo, oválný oltářní obraz, je umístěn v sále Staré radnice.

Letošní restaurování dvou dalších obrazů, pro něž už je v bývalém klášteře vyčleněné místo, by mělo přijít na částku do devadesáti tisíc korun. Necelou polovinu by mohla zaplatit dotace Kraje Vysočina, zbytek město ze svého rozpočtu.