Krajská knihovna je o něco blíž k tomu, aby setrvala v Havlíčkově Brodě.

Krajská knihovna je o něco blíž k tomu, aby setrvala v Havlíčkově Brodě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Krajskou knihovnu chceme, ale dáme jen 50 milionů, vzkázal Havlíčkův Brod

  • 3
Kraj se dohodl s Havlíčkovým Brodem na financování stavby nového sídla krajské knihovny ve městě. Problém však může nastat s provozními náklady. Na těch by se mělo město podílet až dvanácti miliony korun ročně.

Jako na kolotoči rotuje krajská knihovna. Po několika zásadních obrátkách k ní však nyní je Havlíčkův Brod o krůček blíž. Krajští zastupitelé v úterý schválili upravenou smlouvu s městem, která zajistí financování stavby za zhruba 150 milionů korun. Pomohla tomu změna názoru havlíčkobordské radnice.

Ta se zavázala, že Kraji Vysočina uhradí třetinu nákladů na stavbu knihovny, maximálně však částku 50 milionů korun splatnou do dvou měsíců po kolaudaci. A kraj na oplátku městu pomůže s třetinou souvisejících investic do parkovacího domu a terénních úprav.

Takové je znění smlouvy, na které se po horečných jednáních dohodli zastupitelé Havlíčkova Brodu a v úterý je jednomyslně schválili i zastupitelé krajští.

„Jsem ráda, je to posun. Ale teď je řada na městě. To musí schválit dvě smlouvy, abychom mohli mít jistotu,“ konstatovala havlíčkobrodská místostarostka Ivana Mojžyšková.

Zběsilý schvalovací úprk

Než se obě strany dopracovaly k tomuto výsledku, prožily si deset horečných dní. Ještě minulé pondělí před jednáním brodských zastupitelů se jevila dohoda kraje s městem jasně. Jenže veškeré předpoklady, byť nejtěsnějším rozdílem, rozprášili brodští zastupitelé. Hrozilo, že město o krajskou knihovnu přijde.

Starosta Jan Tecl svolal na čtvrteční večer pracovní seminář zastupitelů, na němž si za zavřenými dveřmi volení zástupci své postoje vyjasnili. Zjevně to pomohlo. „Během hodiny jsme byli sladění, s novým návrhem souhlasili úplně všichni zastupitelé,“ pravil starosta.

V pátek datovou schránkou odešel návrh na krajský úřad. Jenže vedení úřadu ho označilo za neschvalitelný. Během pondělka, na poslední chvíli, se musel přepracovat. V úterý po poledni o něm krajští zastupitelé hlasovali. Bez připomínek a s jednomyslným výsledkem.

„Rozdíl oproti původnímu návrhu je v zastropování částky, kterou město na stavbu krajské knihovny uvolní. Limit byl stanoven na 50 milionů korun. Vyšší částku není město povinno uhradit,“ popsal změnu náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD).

„Původní návrh hrozil tím, že by město muselo kvůli přidruženým nákladům uhradit až ke stu milionům korun, možná ještě víc. Navrhli jsme, že město uvolní z rozpočtu maximálně 50 milionů korun na stavbu knihovny a samo pak bude dokupovat pozemky a budovat parkování v rozsahu 25 až 30 milionů,“ dodal Jan Tecl. Konečné výdaje města na krajskou stavbu se tak budou pohybovat kolem 80 milionů korun.

Další peníze na provoz

Vše ale ještě může být jinak. Havlíčkobrodští zastupitelé budou smlouvu veřejně schvalovat na mimořádném jednání příští týden v pondělí. A posvětit musí i smlouvu, o níž se zatím taktně mlčí. Musí souhlasit s tím, že budou na činnost nové krajské knihovny ročně přispívat. Kraj původně chtěl 12 milionů, což bylo pro většinu městských zastupitelů příliš.

„To už tak lehce neprojde,“ je si vědoma Mojžyšková. „S krajem jsme se předběžně domlouvali na částce mezi 10 a 12 miliony, spíš u té nižší hranice. A budeme chtít, aby po roce provozu nové knihovny byly propočítány reálné náklady a podle nich se městský příspěvek nastavil znovu. I když to pak paradoxně může být pro město dražší,“ prohlásila brodská místostarostka.

Dvanáctimilionová suma ročně posílaná do knihovny by byla oproti současným příspěvkům nárůst o čtyři a půl milionu korun.

S tím se většina zastupitelů nemohla smířit. „Nyní platíme sedm a půl milionu. Všude bylo deklarováno, že provoz nového sídla bude levnější,“ podivoval se třeba radní Ivan Kuželka (nezávislý – SNK Broďáci).

„Knihovna má teď v Brodě 800 metrů čtverečních, v nové budově jich bude mít trojnásobek. Chceme návštěvníkům nabídnout služby, které by byly dostupné jedenáct hodin denně po sedm dní v týdnu,“ vysvětlovala krajská radní Marie Kružíková.

„Já věřím, že obě smlouvy v pondělí schválíme. Prakticky by to pak znamenalo, že se může začít projektovat, pokračovat v přípravách a že by se třeba už příští rok na jaře mohlo začít stavět,“ poznamenala Ivana Mojžyšková.