Havlíčkův Brod se pyšní jedním z nejmodernějších softbalových stadionů v

Havlíčkův Brod se pyšní jedním z nejmodernějších softbalových stadionů v Evropě. Na snímku jsou hráči USA. | foto: MF DNES

Havlíčkobrodské Jiskře hrozí likvidační pokuta za softbalový stadion

  • 3
Už šest let stojí v Havlíčkově Brodě jeden z nejmodernějších softbalových stadionů v Evropě. Hostil už celou řadu mezinárodních akcí. Úředníci až teď objevili administrativní pochybení tělovýchovné jednoty Jiskra, které jí může stát existenci.

Představitelé havlíčkobrodské tělovýchovné jednoty Jiskra se bojí, že po desítkách let může sportovní organizace, která sdružuje v šestnácti oddílech na 1 800 sportovců, zaniknout.

Konečnou jí může vystavit finanční úřad, který našel pochybení při výběrovém řízení na stavbu softbalového areálu v Plovárenské ulici. Postaven byl v polovině desetiletí, zkolaudován byl v roce 2006. Od té doby slouží sportovcům.

Finanční úřad však nyní po Jiskře požaduje vrácení dotace ve výši 13,5 milionu korun a k tomu jí vyměřil stejně vysoké penále.

V soutěži bylo méně firem

Generální finanční ředitelství odmítlo případ komentovat. "Ke konkrétnímu případu nejsme oprávněni se vyjadřovat s ohledem na povinnost zachovávat mlčenlivost podle zákona," uvedla její mluvčí Jaroslava Musilová.

Nesrovnalosti našel úřad ve výběrovém řízení na softbalový stadion, fotbalové kabiny, sociální zázemí pro házenkáře a volejbalisty a na podlahy v sále pro stolní tenisty.

Jiskra soutěžila všechny stavby jako jeden celek. A při snižování počtu přihlášených firem prý nepostupovala správně. "Uchazeče, kteří nesplnili podmínky, jsme vyřadili. Úřad nám vytýká, že jsme místo nich neoslovili další firmy, aby jich do konečné fáze vstupovalo alespoň deset," popsal předseda tělovýchovné jednoty Jiskra Luděk Hlaváč.

Podle jeho mínění finanční úřad rozhodl nesmyslně, navíc stanovil nepřiměřený trest. "Všechny stavby byly provedeny, stadion na softbal stojí, slouží svému účelu a je jedním z nejlepších areálů pro softbal v Evropě, o čemž svědčí i konání velkých mezinárodních akcí. Vybrali jsme tehdy nejlevnějšího dodavatele, takže nedošlo ani k žádné finanční újmě," konstatoval Hlaváč.

To potvrdil i Oldřich Bína, předseda havlíčkobrodského okresního sdružení sportů, pod nějž TJ Jiskra spadá. "Vše bylo řádně dostavěno, zkolaudováno, vše do dneška velice dobře slouží sportovcům a zejména dětem," řekl.

Jednu pokutu už Jiskra platila

Jenže už v roce 2005 na administrativní chybu při soutěži Jiskru upozornil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jiskra tehdy dostala pokutu 50 tisíc korun, kterou zaplatila.

"Ale úřad soutěž nezrušil. A ta ani nebyla nikdy nikým zpochybněna," upozornil tajemník Jiskry Pavel Mazánek.

Sportovní organizace nyní jedná s právníky, které jí doporučilo okresní sdružení sportů a hodlá využít veškerých možností, jak rozhodnutí finančního úřadu zvrátit. K dispozici má buď odvolání nebo může podat žádost o prominutí. O pomoc už poprosila i město.

"Bohužel v tuto chvíli nemůžeme pro Jiskru nic udělat. Zapojit bychom se eventuálně mohli až po vyřízení odvolání či prominutí odvodů. Prominutí jsem také zástupcům Jiskry doporučil," konstatoval po společné schůzce havlíčkobrodský starosta Jan Tecl.

"Lhůtu pro odvolání máme do 13. listopadu," dodal předseda TJ Jiskra Luděk Hlaváč s tím, že nejspíš využijí ještě další dvoutýdenní lhůty na prominutí. "Pochybení tam tenkrát asi opravdu bylo," uznal.

"I já jsem proti tomu, aby Jiskra cokoliv vracela a platila. Mám pocit, že náš stát si neporadí s velkými firmami a hojí se na malých sdruženích, kde je vše na dobrovolnících," uvedl Oldřich Bína.

Jak Hlaváč upozornil, pokud by Jiskra neuspěla, nejspíš by zanikla. "Sedmadvacet milionů korun je suma, kterou nedáme dohromady. Museli bychom vyhlásit úpadek, přišel by konkurz a rozprodával by se majetek," poznamenal.