Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havlíčkobrodské Jiskře hrozí likvidační pokuta za softbalový stadion

  7:00aktualizováno  7:00
Už šest let stojí v Havlíčkově Brodě jeden z nejmodernějších softbalových stadionů v Evropě. Hostil už celou řadu mezinárodních akcí. Úředníci až teď objevili administrativní pochybení tělovýchovné jednoty Jiskra, které jí může stát existenci.

Havlíčkův Brod se pyšní jedním z nejmodernějších softbalových stadionů v Evropě. Na snímku jsou hráči USA. | foto: MF DNES

Představitelé havlíčkobrodské tělovýchovné jednoty Jiskra se bojí, že po desítkách let může sportovní organizace, která sdružuje v šestnácti oddílech na 1 800 sportovců, zaniknout.

Konečnou jí může vystavit finanční úřad, který našel pochybení při výběrovém řízení na stavbu softbalového areálu v Plovárenské ulici. Postaven byl v polovině desetiletí, zkolaudován byl v roce 2006. Od té doby slouží sportovcům.

Finanční úřad však nyní po Jiskře požaduje vrácení dotace ve výši 13,5 milionu korun a k tomu jí vyměřil stejně vysoké penále.

V soutěži bylo méně firem

Generální finanční ředitelství odmítlo případ komentovat. "Ke konkrétnímu případu nejsme oprávněni se vyjadřovat s ohledem na povinnost zachovávat mlčenlivost podle zákona," uvedla její mluvčí Jaroslava Musilová.

Nesrovnalosti našel úřad ve výběrovém řízení na softbalový stadion, fotbalové kabiny, sociální zázemí pro házenkáře a volejbalisty a na podlahy v sále pro stolní tenisty.

Jiskra soutěžila všechny stavby jako jeden celek. A při snižování počtu přihlášených firem prý nepostupovala správně. "Uchazeče, kteří nesplnili podmínky, jsme vyřadili. Úřad nám vytýká, že jsme místo nich neoslovili další firmy, aby jich do konečné fáze vstupovalo alespoň deset," popsal předseda tělovýchovné jednoty Jiskra Luděk Hlaváč.

Podle jeho mínění finanční úřad rozhodl nesmyslně, navíc stanovil nepřiměřený trest. "Všechny stavby byly provedeny, stadion na softbal stojí, slouží svému účelu a je jedním z nejlepších areálů pro softbal v Evropě, o čemž svědčí i konání velkých mezinárodních akcí. Vybrali jsme tehdy nejlevnějšího dodavatele, takže nedošlo ani k žádné finanční újmě," konstatoval Hlaváč.

To potvrdil i Oldřich Bína, předseda havlíčkobrodského okresního sdružení sportů, pod nějž TJ Jiskra spadá. "Vše bylo řádně dostavěno, zkolaudováno, vše do dneška velice dobře slouží sportovcům a zejména dětem," řekl.

Jednu pokutu už Jiskra platila

Jenže už v roce 2005 na administrativní chybu při soutěži Jiskru upozornil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jiskra tehdy dostala pokutu 50 tisíc korun, kterou zaplatila.

"Ale úřad soutěž nezrušil. A ta ani nebyla nikdy nikým zpochybněna," upozornil tajemník Jiskry Pavel Mazánek.

Sportovní organizace nyní jedná s právníky, které jí doporučilo okresní sdružení sportů a hodlá využít veškerých možností, jak rozhodnutí finančního úřadu zvrátit. K dispozici má buď odvolání nebo může podat žádost o prominutí. O pomoc už poprosila i město.

"Bohužel v tuto chvíli nemůžeme pro Jiskru nic udělat. Zapojit bychom se eventuálně mohli až po vyřízení odvolání či prominutí odvodů. Prominutí jsem také zástupcům Jiskry doporučil," konstatoval po společné schůzce havlíčkobrodský starosta Jan Tecl.

"Lhůtu pro odvolání máme do 13. listopadu," dodal předseda TJ Jiskra Luděk Hlaváč s tím, že nejspíš využijí ještě další dvoutýdenní lhůty na prominutí. "Pochybení tam tenkrát asi opravdu bylo," uznal.

"I já jsem proti tomu, aby Jiskra cokoliv vracela a platila. Mám pocit, že náš stát si neporadí s velkými firmami a hojí se na malých sdruženích, kde je vše na dobrovolnících," uvedl Oldřich Bína.

Jak Hlaváč upozornil, pokud by Jiskra neuspěla, nejspíš by zanikla. "Sedmadvacet milionů korun je suma, kterou nedáme dohromady. Museli bychom vyhlásit úpadek, přišel by konkurz a rozprodával by se majetek," poznamenal.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Sestup? Je to jen sport, hájí jihlavskou Duklu vedení města

Jihlavští Josef Kořenář (vpravoú a Tomáš Čachotský se loučí s extraligou.

Po pouhém roce působení v extralize spadli jihlavští hokejisté zpět do druhé nejvyšší soutěže. Majitel klubu, kterým je...

Bolí to, kluci si první ligu zasloužili, soudí brodský veterán Vašíček

Jiří Vašíček má řadu zkušeností z extraligy.

Poslední den loňského roku oslavil obránce Jiří Vašíček sedmatřicáté narozeniny. Jeho hokejové zkušenosti by se daly...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Najdete na iDNES.cz