Hanlivé nápisy na kříži v Budince.

Hanlivé nápisy na kříži v Budince. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hanlivá slova o „fašounech“ z kříže na Budínce zmizela

  • 3
Sololitové desky s potupným textem namířeným proti Němcům, zavražděným po válce na Vysočině, z kříže na louce Budínka u Dobronína zmizely. Kdosi je strhl. Místní se shodují, že šlo o dílo nějakého "slabocha".

Tabulky obsahovaly hanlivý nápis "Vemte si zbytky těch fašounů do Německa a nezasviňujte s nima český hřbitov". Stejně tak už na kříži není ani druhá deska, která odkazovala mimo jiné na válečné události v Lidicích a Ležákách a Ploštině.

"Ty tabulky tam neměly co dělat. Kříž je pieta," uvedl místostarosta Dobronína Ivan Sehnal (čtěte více ZDE).

Pieta

Kříž jv Dobroníně na louce Budínka vznikl jako pieta a připomínka údajné poválečné hromadné vraždy místních Němců. Okolnosti tragédie ze druhé poloviny května 1945 začala policie vyšetřovat předloni v létě. Loni byly na louce nalezeny lidské ostatky. Komu patří, to zjišťují genetici podle testů DNA.

To, že tabulku na kříž někdo umístil, Milana Litavského z Dobronína, který kříž na louku Budínku umístil krátce poté, co se loni v srpnu našly ostatky, nepřekvapilo.

"Jsem překvapen, že kříž ještě stojí. A také – že nejsem soudně stíhán za jeho nelegální postavení. Bylo mi vyhrožováno přejetím autem a také snahou pár levicových obyvatel Dobronína o prosazení referenda na mé vystěhování z obce," popsal Litavský.

O tom, kdo hanlivé nápisy a kříž umístil, se v Dobroníně jen spekuluje. "Je to akce nějakého místního slabocha," řekl Milan Litavský.

Vzkazy viděl i dobronínský starosta Jiří Vlach. "Chápu to jako vyjádření někoho k něčemu. Setkávám se s takovým pohledem u starších lidí, kteří si prožili útrapy války," uvedl Vlach.

Podle něho by historici měli říci, kolik z Němců, kteří byli údajně zabiti na louce Budínka, bylo příslušníky SS nebo NSDAP. "To je potřeba vyšetřit a zdokumentovat," řekl Vlach.

Hanlivé nápisy na kříži v Budince.

Obyvatelé v obci na Jihlavsku velmi citlivě vnímají situaci kolem poválečné historie obce. "Ví bůh, jak tato záležitost dopadne. Kde by měl být hrob obětí? Bude to těžké rozhodování, kterého by se mělo ujmout zastupitelstvo. Myslím si, že hrob udělají tady v Dobroníně," řekl pan Ladislav, místní pamětník.

Obecní zastupitelstvo by mělo v pondělí posuzovat nový návrh pomníku na hřbitově, který navrhl německý rodák z Dobronína Johann Niebler.