Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pyrotechnici museli odpálit granát v obydlené zóně. Nálezci ho odjistili

  15:40aktualizováno  15:40
Přímo v Chotěboři museli policejní pyrotechnici v sobotu dopoledne odpalovat částečně odjištěný granát. Byl aktivní kvůli neodborné manipulaci mladíků, kteří ho našli o den dřív. Nebylo možné ho už převézt na bezpečné místo mimo obydlenou oblast a tam zlikvidovat.

Celou noc se u granátu střídaly hlídky policistů, pomáhali policejní psovodi, městští strážníci a hasiči. Policisté museli před odpalováním vyklízet celý prostor. Granát zřejmě pocházel z období před druhou světovou válkou.

„V pátek 4. prosince odpoledne našli dva mladí lidé v katastru Chotěboře za použití detektoru kovů podezřelý předmět. Odnesli ho do garáže nedaleko centra Chotěboře a začali s ním neodborně manipulovat,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Mladíci si uvědomili, že mají v rukou podle všeho nebezpečnou výbušninu, a tak granát vynesli na oplocený dvorek před garáž a zavolali policisty. Ti už na granát nesahali a rovnou na místo povolali policejní pyrotechniky z Brna. Okolí garáže a dvorku mezitím obšancovali, aby tam nemohl vstoupit nikdo cizí, a začali místo střežit, postupně se k nim přidali i hasiči.

Přivolaní pyrotechnici zjistili, že jde o částečně odjištěný a aktivovaný velmi nebezpečný útočný granát. „Jednalo se o ruční útočný granát vzor 34, který používala naše armáda už v době první republiky. Z granátu byla částečně odstraněná vrhová pojistka, tím byl právě velmi nebezpečný,“ uvedl pyrotechnik Milan Doleček.

Spolu s kolegy dospěl k názoru, že dál už se s výbušným předmětem nesmí hýbat a je nutné ho odpálit na místě. Jenže se kazilo počasí a nastupovala noc. Hasiči přivezli pytle s pískem, kterými vyložili blízké okolí granátu. K samotnému odpalu u garáží přistoupili až v sobotu dopoledne.

Policisté předtím ještě uzavřeli celou ulici přilehlou ke garáži. V okolí se nacházejí převážně skladiště, poblíž jsou ale i dvě bytovky a provozovna. Tam bylo naštěstí jen několik lidí, které bylo nutné informovat a evakuovat. Do zabezpečeného prostoru nesměl nikdo vkročit, ani vjet autem. Kdo tam parkoval, musel odjet.

Kolem půl jedenácté byl prostor kolem garáže a ulice vyklizený a pyrotechnici provedli řízenou explozi granátu. Vše proběhlo bez komplikací. „Nedošlo ke zranění osob a rovněž policisté při následné kontrole okolí granátu a přilehlých objektů nezjistili, že by vznikla škoda na majetku,“ uvedla mluvčí Kroutilová.

Tím ovšem příběh pro oba mladíky neskončil. Čeká je vyšetřování. „Po likvidaci munice je naším úkolem prověřit veškeré okolnosti nálezu granátu a následné manipulace s ním,“ uvedl šéf havlíčkobrodské policie Pavel Nováček.

Nálezci munice jsou podezřelí ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. „Veškeré okolnosti nálezu granátu, jeho přenášení a následné manipulace s ním prověřujeme,“ řekla Kroutilová.

A policisté přidali obecné doporučení: „V každém případě, když lidé najdou výbušninu nebo munici, neměli by na ni sahat, zvedat ji. Takové místo je třeba zajistit, střežit z bezpečné vzdálenosti a okamžitě přivolat policisty prostřednictvím tísňové linky 158.“
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Najdete na iDNES.cz