Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pyrotechnici museli odpálit granát v obydlené zóně. Nálezci ho odjistili

  15:40aktualizováno  15:40
Přímo v Chotěboři museli policejní pyrotechnici v sobotu dopoledne odpalovat částečně odjištěný granát. Byl aktivní kvůli neodborné manipulaci mladíků, kteří ho našli o den dřív. Nebylo možné ho už převézt na bezpečné místo mimo obydlenou oblast a tam zlikvidovat.

Celou noc se u granátu střídaly hlídky policistů, pomáhali policejní psovodi, městští strážníci a hasiči. Policisté museli před odpalováním vyklízet celý prostor. Granát zřejmě pocházel z období před druhou světovou válkou.

„V pátek 4. prosince odpoledne našli dva mladí lidé v katastru Chotěboře za použití detektoru kovů podezřelý předmět. Odnesli ho do garáže nedaleko centra Chotěboře a začali s ním neodborně manipulovat,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Mladíci si uvědomili, že mají v rukou podle všeho nebezpečnou výbušninu, a tak granát vynesli na oplocený dvorek před garáž a zavolali policisty. Ti už na granát nesahali a rovnou na místo povolali policejní pyrotechniky z Brna. Okolí garáže a dvorku mezitím obšancovali, aby tam nemohl vstoupit nikdo cizí, a začali místo střežit, postupně se k nim přidali i hasiči.

Přivolaní pyrotechnici zjistili, že jde o částečně odjištěný a aktivovaný velmi nebezpečný útočný granát. „Jednalo se o ruční útočný granát vzor 34, který používala naše armáda už v době první republiky. Z granátu byla částečně odstraněná vrhová pojistka, tím byl právě velmi nebezpečný,“ uvedl pyrotechnik Milan Doleček.

Spolu s kolegy dospěl k názoru, že dál už se s výbušným předmětem nesmí hýbat a je nutné ho odpálit na místě. Jenže se kazilo počasí a nastupovala noc. Hasiči přivezli pytle s pískem, kterými vyložili blízké okolí granátu. K samotnému odpalu u garáží přistoupili až v sobotu dopoledne.

Policisté předtím ještě uzavřeli celou ulici přilehlou ke garáži. V okolí se nacházejí převážně skladiště, poblíž jsou ale i dvě bytovky a provozovna. Tam bylo naštěstí jen několik lidí, které bylo nutné informovat a evakuovat. Do zabezpečeného prostoru nesměl nikdo vkročit, ani vjet autem. Kdo tam parkoval, musel odjet.

Kolem půl jedenácté byl prostor kolem garáže a ulice vyklizený a pyrotechnici provedli řízenou explozi granátu. Vše proběhlo bez komplikací. „Nedošlo ke zranění osob a rovněž policisté při následné kontrole okolí granátu a přilehlých objektů nezjistili, že by vznikla škoda na majetku,“ uvedla mluvčí Kroutilová.

Tím ovšem příběh pro oba mladíky neskončil. Čeká je vyšetřování. „Po likvidaci munice je naším úkolem prověřit veškeré okolnosti nálezu granátu a následné manipulace s ním,“ uvedl šéf havlíčkobrodské policie Pavel Nováček.

Nálezci munice jsou podezřelí ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. „Veškeré okolnosti nálezu granátu, jeho přenášení a následné manipulace s ním prověřujeme,“ řekla Kroutilová.

A policisté přidali obecné doporučení: „V každém případě, když lidé najdou výbušninu nebo munici, neměli by na ni sahat, zvedat ji. Takové místo je třeba zajistit, střežit z bezpečné vzdálenosti a okamžitě přivolat policisty prostřednictvím tísňové linky 158.“Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

VIDEO: Stvořidla jsou téměř na suchu, zbylá voda v Sázavě začíná zelenat

Pokles hladiny Sázavy je hodně patrný zejména na Stvořidlech. Místy dosahuje...

Rekreanti v kempu na Stvořidlech u Ledče nad Sázavou se kvůli suchu v řece Sázavě příliš nevykoupou. Hladina je zde na...

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz