Při geocachingu hledají lidé podle GPS souřadnic drobné předměty ukryté v...

Při geocachingu hledají lidé podle GPS souřadnic drobné předměty ukryté v krajině. Některé z nich se mohou skrývat na těch nejméně očekávaných a těžko přístupných místech. | foto: MAFRA

Povodí Moravy rozmístilo u přehrad kešky, je v nich dárek pro nálezce

  • 1
Kam jinam v létě vyrazit než k vodě. Tento rok ovšem nejen za koupáním, ale i za pátráním. Patnáct tajných schránek, takzvaných keší, ukrylo letos kolem vodních toků a přehrad Povodí Moravy. Shodou okolností v roce, kdy geocaching, tedy hledání schránek podle zeměpisných souřadnic, slaví patnáct let.

Keše (nebo také kešky) jsou ukryté na březích Vírské, Jevišovické či Brněnské přehrady, u Nových Mlýnů na Mikulovské vinařské stezce, při výklopníku u Sudoměřic na břehu Baťova kanálu. Další je u vodní elektrárny ve Veselí nad Moravou či na soutoku Moravy a Dyje.

„Všechny jsou umístěny tak, aby byly lehce přístupné i pro rodiny s dětmi,“ poznamenala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. V každé z keší je navíc pro úspěšné nálezce umístěna malá pozornost v podobě praktického dárku,“ dodala.

Na světě jsou uloženy více než dva miliony „pokladů“ a hru na pomezí sportu a turistiky si oblíbilo na deset milionů hráčů. Pomocí GPS navigace hledají v přírodě ukryté schránky, o nichž předem znají jen zeměpisné souřadnice.

Základní myšlenkou geocachingu je nalákat výletníky na turisticky atraktivní místa. Nebo i na místa, která jsou něčím zajímavá, a přesto turisticky sporadicky navštěvovaná.

„Geocaching je nesmírně populární i v České republice. Rádi bychom proto touto edukativní formou přivedli na zajímavá místa v povodí Moravy více turistů a ukázali lidem, že naše činnost není spjata pouze s ochranou před povodněmi, ale spočívá v komplexní péči o vodní toky a životní prostředí,“ říká ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský, který se geocachingu sám aktivně věnuje.

Kešky už našli vandalové, Povodí Moravy ukrylo nové

Všechny údaje najdou zájemci na www.geocaching.cz, kde se zaregistrují. Po objevení schránky se hráč zapíše do takzvaného logbooku, tedy sešitku umístěného uvnitř kešky. Poté ji opět zamaskuje a uschová na stejném místě. Hráči mohou rovněž vyměňovat obsah schránek v podobě drobných předmětů.

Keše jsou u vodních ploch ukryté sotva pár dní, přesto už si je našli i vandalové. Ti poničili nebo úplně ukradli kousky ukryté u Sudoměřic i u Mikulova. Dále pak před soutokem Moravy s Bečvou a na Zlínsku u zvedací lávky v Uherském Ostrohu. Povodí Moravy už zničené schránky nahradilo novými.

Takzvané lovení kešek je fenomén, kterému propadá čím dál víc lidí. Navíc nové schránky pořád přibývají. „Vždy je co lovit, v dnešní době jsou po celé planetě. Hlavním omezením je pouze volný čas a potom finance, protože když si člověk odloví kešky, které má za barákem a v blízkém okolí, tak za dalšími musí vyjíždět dál a dál,“ míní David Valenta ze Šumné, kterému hra učarovala před třemi roky.