Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovci v Havlíčkově Brodě zachránili oblíbený hudební klub Oko

  18:49aktualizováno  18:49
Hudební klub Oko je jediným svého druhu v Havlíčkově Brodě. Před koncem roku mu hrozilo uzavření a zánik. Vše se ale v dobré obrátilo a klub funguje dál. Pomocnou ruku mu podala tělovýchovná jednota. A společně už přemýšlí, co vylepšit, přidat nového a čím upoutat další okruhy návštěvníků.

Sál hudebního klubu Oko by měl být ještě více multifunkční než je dnes. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Před dvěma měsíci byl Jakub Baloun v nešťastné situaci. Šéfoval hudebnímu klubu, který ztratil zřizovatele. A ke konci roku měl končit i klub samotný. „Skepse, obavy, nejistota,“ vrací se o několik týdnů zpět provozní a dramaturg Klubu Oko.

Střihem se posuneme do poloviny ledna. A jako by to byl úplně jiný příběh. Optimismus, nadšení, mírná euforie, velká očekávání. „Je to paráda, začíná se to vracet tam, kde by to mělo být,“ pochvaluje si Jakub Baloun dnes.

Klub Oko v Havlíčkově Brodě funguje pět let. Získal si oblibu a vyprofiloval se v jediný hudební klub ve městě, který dokáže nabídnout kulturu mnoha žánrů a stylů, ale zároveň se nepodbízí čistě komerčními a masovými akcemi pro tisíce lidí.

Do konce roku ho provozovala Havlíčkobrodská o. p. s., jedna ze společností v konsorciu Ross Holding. Jenže mateřská stavební firma se ocitla v konkurzu. Co bude s klubem dál, bylo až téměř do konce loňského roku nejisté.

Orel není jen o sportu. „Máme i kulturní tradici,“ říká jeho šéf

Nakonec se kultury ujali sportovci. Klub převzala tělovýchovná jednota Orel, na radnici si vyjednala finanční podporu a Oko může fungovat dál.

„Orel není jen o sportu. Nejsme jako Jiskra, máme i svou kulturní tradici. Nešli jsme až tak mimo svou činnost,“ říká sekretář TJ Orel Martin Sedlák.

„Nebyla nám zkrátka lhostejná otázka bytí a nebytí kulturního zařízení, které si za ty roky vybudovalo nějakou pozici a oblibu u občanů,“ podotkl Sedlák.

Snahou jeho i Jakuba Balouna je, aby po programové stránce běžný návštěvník změnu u Oka nepozoroval. Klub bude i nadále pořádat koncerty, přednášky, Tančírny, promítání i různé společenské akce. Co fungovalo a táhlo návštěvníky, chce klub ještě vylepšit.

Sál by se měl stát více multifunkční, i pro semináře a divadlo

„Ale také chceme svou činnost rozšířit. Chceme sál udělat více multifunkčním, doplnit ho technikou a vybavením pro pořádání seminářů a školení nebo pro občasné divadelní představení,“ přemýšlí Baloun. „Zatím ale nemáme koncepci zcela vyjasněnou,“ doplnil Sedlák.

Interiéry klubu se rovněž po letech dočkají údržby. „Dva roky nebylo na základní práce, jako je vymalování nebo drobné opravy. To teď napravíme,“ slibuje šéf klubu.

Pro Jakuba Balouna je nový rok příjemný ještě z jednoho důvodu. Konečně se může naplno věnovat pouze provozu klubu a dramaturgii. Údržbářem, uklízečkou či finančním manažerem a účetním už k tomu být nemusí. „Ani nevíte, jak se mi ulevilo,“ směje se.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Najdete na iDNES.cz