Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysočina má šanci získat fotbalovou akademii. Jako první na Moravě

  7:22aktualizováno  7:22
Sami sebe označují za prvoligové trpaslíky. Nyní však vedení FC Vysočina Jihlava připravuje projekt, který v Česku dosud uskutečnila jen Viktoria Plzeň. Ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR), Krajem Vysočina a Jihlavou by od 1. září měla založit fotbalovou akademii pro hráče U14 a U15.

FC Vysočina Jihlava by se mohla stát prvním klubem na Moravě, který by zřizoval fotbalovou akademii pro čtrnácti a patnáctileté naděje z širokého regionu. Klub věří, že by mu spolupráce s Fotbalovou asociací České republiky pomohla i po sportovní stránce. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Jsme rádi, že jsme Fotbalovou akademií České republiky byli osloveni a bylo nám nabídnuto - po zkontrolování všech stávajících podmínek, které v FC Vysočina Jihlava máme - že bychom se mohli zúčastnit tohoto projektu,“ říká ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis. „Myslím si, že je to obrovská šance pro další rozvoj fotbalu na Vysočině.“

V akademii by 25 hráčů v každé věkové kategorii čekal týdenní tréninkový cyklus - od pondělního rána do pátečního oběda. „Jeho součástí mohou být hráči z různých klubů. To znamená, že se přes týden budou připravovat u nás a v pátek po obědě pak odjedou do svých vlastních klubů, kde absolvují předzápasový trénink a o víkendu za ně budou hrát,“ vysvětluje Tulis.

Mladí hráči by v akademiích měli dostat ten nejlepší tréninkový dohled. „Tím, že je bude zajišťovat přímo FAČR, půjde o skupinu trenérů, která bude uplatňovat nejmodernější tréninkové metody v této věkové kategorii, jež jsou v Evropě a ve světě k dosažení,“ popisuje Tulis. Nepůjde však jen o fotbal: „V rámci pohybových aktivit dojde třeba i na plavání, gymnastiku a kickbox.“

Komfort, o kterém se dnešním dospělým ani nesnilo

V rámci realizačního týmu se o hráče budou starat dva trenéři, kouč gólmanů, fyzioterapeut a kustod. „Pro chlapce, kteří by mohli dojíždět i padesát, šedesát kilometrů, zajistíme kompletní komfort, který bude obnášet jednak ubytování na domově mládeže a pak také stravování pětkrát denně. Tréninky se přizpůsobí tomu, aby se mohli co nejlépe rozvíjet a posunout ve své sportovní činnosti,“ věří Tulis.

„Celý projekt se mi těžko hodnotí, protože když jsem byl v tomto věku, nic podobného jsem nezažil. Ale určitě to budou kroky dopředu,“ myslí si záložník FC Vysočina Tomáš Kučera.

„Přínosné to bude hlavně pro ty kluky, kteří v nejlepším krajském klubu - u nás v FC Vysočina - nejsou. Bude to pro ně povzbuzení do další práce,“ doplnil 23letý středopolař, který s fotbalem začínal v Havlíčkově Brodě.

Myšlenka akademie je jednoduchá: jde o to, aby se připravovali společně ti nejlepší z nejlepších. „V tom je celý smysl. Přivést nejlepší kluky k sobě, trénovat je a mít je pod kontrolou,“ říká sportovní manažer mládeže FC Vysočina Josef Morkus.

„Měl jsem možnost poznat to v Belgii a v Rakousku, kde podobné akademie fungují. A vidíme, že obě země se před nás posunuly nejen v mládežnických kategoriích, ale i v dospělé kopané. My nyní chceme tento trend zachytit, nepropadat se stále níž a níž. A zvyšovat konkurenci kluků mezi sebou.“

Nezapomene se na životosprávu ani na regeneraci

Podle profesionálního trenéra mládeže Krajského fotbalového svazu Vysočina Stanislava Dubna půjde také o to, naučit mladé hráče se o sebe správně starat.

„Přesto, že to nebudou profesionální fotbalisté, budou to nejlepší vybraní hráči ve své kategorii. Proto je budeme chtít seznamovat s takovými věcmi, jako je životospráva či regenerace. Jak správně jíst a starat se o svůj organismus. Protože to je základ a fotbalový výkon je s tím úzce spojený.“

Vůbec první fotbalovou akademii tohoto směru připravila Plzeň. Jihlava by se mohla stát prvním moravským klubem, který se do akce zapojí.

„Fotbalové akademie jsou založeny na principu spolupráce FAČR, kraje a města. Tyto tři skupiny by spolu měly podepsat memorandum, že společným úsilím budou investovat prostředky, které se využijí pro podporu kategorie čtrnáctiletých a patnáctiletých hráčů,“ říká Tulis.

„Nyní je to otázka schvalovacího řízení, protože tyto záležitosti musí posvětit rada kraje a rada města, potažmo zastupitelé. My usilujeme o to, aby se vše urychlilo, abychom akademii mohli spustit už od 1. září.“

Klub výběr překvapil i potěšil. Sama se bere za trpaslíka

Vedení FC Vysočina si považuje toho, že FAČR na Moravě ke spolupráci vybral právě jihlavský klub. „Myslím, že fotbal na Moravě má velkou tradici třeba v Ostravě, Brně, Olomouci. A proto je pro nás obrovským vyznamenáním, že fotbalová asociace to nabídla právě nám,“ přiznává Tulis.

„Vždyť FC Vysočina hraje nejvyšší fotbalovou ligu teprve čtvrtým rokem a mezi účastníky první ligy stále patříme mezi trpaslíky,“ připouští. „Vnímáme to jako ocenění naší práce, kterou od roku 2000 v Jihlavě vytváříme. A filosofie, se kterou se o naše hráče staráme,“ doplnil Tulis.

Fotbalová akademie v Jihlavě má podporu všech klubů z Vysočiny, které působí v celostátních soutěží - třetiligového HFK Třebíč i osmi divizních klubů. „Tuto myšlenku podpořily také KFS Vysočina a všech pět okresních fotbalových svazů na Vysočině,“ uvedl předseda Krajského fotbalového svazu Vysočina Miroslav Vrzáček.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Vše záleží na hráčích, tvrdí o možném postupu Velkého Meziříčí kouč

Chtějí navázat na zdařilý podzim Velké Meziříčí se v jarní části...

Byla to úctyhodná série. Třetiligoví fotbalisté Velkého Meziříčí na podzim neprohráli dvanáct úvodních mistrovských...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Najdete na iDNES.cz