Na Havlíčkobrodsku se ujali velblouda skauti a štafetově si ho předávali směrem...

Na Havlíčkobrodsku se ujali velblouda skauti a štafetově si ho předávali směrem ku Praze. V Čáslavi si všiml velblouda i tehdy třináctiletý Miloš Forman. Snímek je z Golčova Jeníkova. | foto: Městské muzeum a knihovna Čáslav

Ztraceného velblouda vedl po válce do Prahy i třináctiletý Forman

  • 1
Pro slavného režiséra Miloše Formana je symbolem míru velbloud. Co s ním zažil v roce 1945 a kde se tehdy zvíře na Vysočině vzalo? Bylo skutečně z vystříleného německého cirkusu, jak tvrdí Forman? O tom se nedochovala žádná svědectví.

Byl to zvláštní pohled v době porážky hitlerovského Německa. Ten dvouhrbý velbloud se objevil ve válkou zjizvené krajině Vysočiny. Stál uprostřed všeobecného zmatku ve chvíli, kdy boje skončily. V jeho příběhu je však stále mnoho nejasných míst.

Dodnes se třeba s jistotou neví, jestli zvíře uteklo z vystříleného německého cirkusu u Golčova Jeníkova, jak napsal ve svých pamětech slavný režisér Miloš Forman. Nebo zda na Vysočinu doputoval spolu s Rudou armádou. Ta několik velbloudů také měla.

Miloš Forman

Neobvyklé osudy válečného velblouda zajímají už delší dobu ředitele pražské zoo Miroslava Bobka. Právě do zahrady v hlavním městě totiž dovedla velblouda štafeta skautů. Bylo to 14. června 1945.

"Velbloud se objevil nejdříve u Hlinska. Pražská zoo tehdy v červnu kvůli němu korespondovala s tamním národním výborem. Pak se velbloud záhadně ztratil," popsal Miroslav Bobek.

Velbloud proti rozčilenému důstojníkovi s revolverem

O pár dní později se velbloud ukázal u Pohledu na Havlíčkobrodsku. Tam se ho ujali skauti a přes Havlíčkův Brod a Golčův Jeníkov si ho štafetově předávali směrem ku Praze.

V Čáslavi si všiml velblouda i tehdy třináctiletý Miloš Forman, který v právě končící válce přišel o oba rodiče v koncentračních táborech. Budoucí držitel dvou Oscarů se přidal ke karavaně s velbloudem směřující do Prahy.

Byl to tehdy pro něj zážitek. "My kluci z Čáslavi jsme ho měli odvést do Kutné Hory," popsal Forman ve své autobiografii nazvané Co já vím?

Velbloudovi přehodili provaz kolem krku a šli. Často se ale zastavovali, protože zvíře okusovalo listnaté keře. A najednou se proti nim blížila kolona ruských náklaďáků a tanků. Jenže velbloud nechtěl uhnout z cesty.

Chlapci ho marně tahali za provaz. Jeden z důstojníků vytáhl revolver a hrozil, že to vyřeší rychle a rázně. Formanův kamarád Karel Bochníček si klekl před důstojníka a prosil, ať zvíře ušetří.

Výměna za hyenu

"Po chvíli velbloud zničehonic krknul a z huby mu vychrstl obrovský zelený žvanec, který mi přistál přímo na hlavě. Po tom strašlivém velbloudím zvratku jsem smrděl ještě týden. Ale to bylo vedlejší. Oficír se zachechtal a schoval revolver. Velbloudovi se najednou ulevilo a nechal se v klidu odvést ze silnice," popsal Forman.

Jenže tím to neskončilo. Součástí kolony byli koně, kteří táhli polní kuchyň. Valaši se lekli a začali ujíždět přes pole i s nákladem. Režisérovi utkvěla v paměti rachotící polní kuchyně a z ní se trousící potřeby k vaření.

Samice velblouda po strastech do Prahy dorazila. Zůstala tam v zoo pouze od června do srpna roku 1945. Pak byla vyměněna za hyenu a ocitla se v cirkuse Henry.

"Skauti o tom později v šedesátých letech napsali článek," popsal ředitel pražské zoo, který se potkal s pamětníky poválečné karavany.

Podle režiséra Formana pocházel velbloud z německého cirkusu, který se za války vydal do Ruska, aby pozvedl náladu zdecimovaných vojáků. Po tamním debaklu Hitlerovy armády se vracel zpět a příležitostně vystupoval po vesnicích.

S vychrtlými koňmi, bezzubým medvědem, opičkami a velbloudem. Na konci války byla vyčerpaná cirkusácká tlupa u Golčova Jeníkova. Tam se podle Formana vrhli na cirkus Češi a postříleli lidi i zvířata. Tedy kromě velblouda.

Filmař se o tom znovu zmínil v loni vydaném knižním rozhovoru Povolání režisér. A ve svém životopise dodal, že maso z koní ještě Češi snědli. Podle ředitele zoo ale mohla být minulost velblouda i jiná.

"Nelze vyloučit, že byl ten velbloud z německého cirkusu. Ale žádný doklad o tom není. Nemáme představu o tom, kde se vzal. Velbloudy měla i Rudá armáda, byli i v bitvě u Stalingradu. Někteří došli dokonce až do Berlína. Budu se o to dál zajímat," ujistil Miroslav Bobek.

O vystřílení německého cirkusu u Golčova Jeníkova nikdy neslyšel tamní starosta Pavel Kopecký. "Ani kronikářka ani pamětníci si žádný incident nevybavují," uvedl.

Rovněž Miloš Tajovský ze Státního okresního archivu v Havlíčkově Brodě se s informacemi o konci cirkusu zatím nesetkal.

"Ani v soudobém tisku nebo v pozdější literatuře a ani z doslechu od pamětníků si na nic takového nevzpomínám. Ovšem nic také nelze vyloučit, děly se v té době z dnešního pohledu věci nesmyslné, různé i hrůzné," uvedl.

Též ředitelka muzea v rodném městě režiséra nic bližšího o cirkuse neví. "U nás v čáslavském muzeu máme pouze fotografii velblouda se skauty," doplnila ředitelka Soňa Dedíková.