Nový komplex firem Bosch a Jipocar. Školka by byla v přízemí největší budovy....

Nový komplex firem Bosch a Jipocar. Školka by byla v přízemí největší budovy. Její vybudování má přijít na řadu jako první. | foto: Jipocar

Do Jihlavy se vrací firemní školka. Sto míst zřídí Bosch a Jipocar

  • 1
Podnikové školky bývaly před lety v Jihlavě běžné, firmy je ale postupem času zrušily. Teď se ovšem společnosti Jipocar a Bosch dohodly s městem, že vznikne zařízení se 100 místy v Rantířovské ulici. Školku vybudují samy, město jim bude deset let platit 210 tisíc korun měsíčně jako nájem.

Komplex nových domů v příštích letech vyroste v jihlavské Rantířovské ulici - vedle prádelen, v místě, kde dříve stávala baterkárna. A v jednom z domů bude fungovat moderní mateřská škola s prodlouženou pracovní dobou do 22 hodin se sto místy. Její výstavbu podporují velké firmy Bosch a Jipocar. Spolupráci již schválili jihlavští zastupitelé.

"Chceme se co nejdříve pustit do výstavby. V červenci nebo srpnu příštího roku budeme muset budovu předat, aby se v ní školka mohla od září provozovat," uvedl ředitel logistické společnosti Jipocar Jiří Vybíhal.

Dům, v jehož přízemí vznikne školka, bude třípatrový. "Nabízeli jsme městu, že by v objektu také mohly vzniknout jesle, což ale zatím nebylo podpořeno. Bosch by tam i jesle chtěl. Uvidíme, jestli by firma dostala také na toto nějakou podporu z centrály," doplnil Vybíhal. Nad školkou by podle něj mohly být třeba ordinace lékaře či byty. V tomto směru ale definitivní rozhodnutí ještě nepadlo.

Tři čtvrtiny kapacity školky budou vyhrazeny pro Bosch

Podle Vybíhala se náklady na výstavbu domu se školkou pohybují okolo 45 milionů korun. Město by školku mělo v desetiletém pronájmu za 210 tisíc korun měsíčně. Pak by se radní mohli rozhodnout co dál. Například zda si město objekt koupí.

U školky se počítá s odpovídající zahradou, kam si předškoláci budou chodit hrát.

V lokalitě by posléze mohly vyrůst ještě další tři nebo čtyři budovy. "Zatím se ale koncentrujeme na první z nich, kde bude školka," řekl ředitel Jipocaru.

Mateřinka bude mít 100 míst. Na její provoz přispěje Bosch každoročně po dobu deseti let jedním milionem korun. S tím, že bude mít garantovaných 75 míst pro děti svých zaměstnanců. Jipocar je dalším investorem projektu.

Nejde dělat dál a dál socialismus, odmítá účast města Janderka

Ten podpořilo celkem 26 zastupitelů, proti nebyl žádný. Někteří se ale zdrželi hlasování. "Ze strany samotného města je potřeba míst pro děti ve školkách saturována. Tady jde ale o to, že město není jen město, ale také nasávací území, kam dojíždějí lidé do práce. V podstatě jsme přistoupili na to, abychom i jim vycházeli vstříc a měli pro jejich děti školky a další infrastrukturu," uvedl náměstek primátora Rudolf Chloupek (ČSSD).

Radní Erich Janderka (Společně pro Jihlavu) má jiný pohled: "Myslím si, že školku víc než město chce Bosch a že by se na tomto projektu měl podstatně více podílet. Pokud by o novou školku měly zájem i další firmy, tak ať si ji samozřejmě postaví. Přece ale nejde dělat pořád dál a dál socialismus," poznamenal.

"Byli bychom spíše pro dotaci na provoz dané školky podle počtu dětí, a nikoli pro financování jejího vlastního zřízení. Tento náklad by měl plně nést jejich zřizovatel, tedy firmy," uvedl Evžen Zámek (Fórum Jihlava).

Radikální nedostatek míst pro předškoláky Jihlavu podle něj již nečeká. "A případný deficit mají šanci dorovnat privátní mateřské školy," dodal.

Jedno nové místo ve školce přijde téměř na půl milionu

Město v letech 2010 až 2014 investovalo do rozvoje mateřinek téměř 166 milionů korun, zajistilo nárůst kapacity o 382 míst. Náklady na každé vytvořené místo se pohybovaly okolo 434 tisíc korun.

"Náklady na jedno místo pronajaté v MŠ Rantířovská by činily 234 920 korun," má spočítané radnice. Školka bude fungovat jako odloučené pracoviště MŠ Demlova.

S podporou projektu s ohledem na dostatek školek dost váhali občanští demokraté.

"U mě nakonec rozhodlo, že jde o projekt spolupráce města a soukromých subjektů, které je potřeba vyhledávat a společně využít energii a sílu města či regionu. Skvěle fungují na podobném principu Stříbrné terasy (domov pro seniory - pozn. redakce), Teniscentrum a Jihlavské kotelny. Ty projekty umožňují rychlejší a efektivnější rozvoj města," řekl primátor Jaroslav Vymazal.

Podle statistik města bude v Jihlavě za rok v září žít 1 711 dětí ve věku od 3 do 5 let. Kapacita mateřských škol zřizovaných městem dosahuje 1 788 míst.