Letní kina expandují na venkov. Obcím stačí sehnat vybavení a film

  17:52aktualizováno  17:52
V posledních letech získává na síle fenomén letních kin. „Díky digitalizaci už nejsou potřeba žádné velké promítací mašiny jako dřív,“ říká provozovatel kinematografu Josef Čadík. Na vlastní promítání si proto troufnou už i na malých vesnicích.

Projekce pod širým nebem jsou na Vysočině čím dál populárnější. Největší zájem je o české komedie. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Promítání filmů pod širým nebem, to je fenomén, který patří k prázdninám stejně jako hudební nebo pivní festivaly. V posledních letech se však letní kina rozšiřují i do malých obcí.

Už před šesti lety se k takovým místům přidaly Křižánky, vesnice na historické hranici Čech a Moravy ve Žďárských vrších. „Rozhodli jsme se, že promítneme důchodcům film Šmejdi, aby se nenechali podvodníky jednoduše napálit,“ vypráví starosta obce pod Devíti skalami Jan Sedláček.

Fotogalerie

A nakonec se z toho stala tradice. „Lidé řekli: Promítejte dál, i nějaké komedie. Tak jsme to zkusili a objednali další filmy,“ dodává starosta.

O prázdninách se Křižánecké filmové léto koná každý pátek. Diváci hlasují z několika možností a jejich volba se promítá následující týden. Na návsi před obecním úřadem se snaží promítat nejnovější filmy, které ještě nebyly v televizi.

„O novinky zájem je, nejoblíbenější jsou české komediální filmy,“ bilancuje starosta. Na Tátovu volhu dokonce dorazilo víc lidí, než je obyvatel obce. „Asi čtyři stovky lidí, bylo narváno. Jezdí k nám i lidé z okolí,“ poukazuje Sedláček.

Čím si vysvětluje takový zájem? „Pohodovou atmosférou, která je těžko nahraditelná, film vás venku pohltí. Doma u televize je to jiné. A když k tomu připočítáte párek a pivo…,“ zamýšlí se Sedláček. „Už nás kopíruje dost okolních obcí. Když jsme začínali, nepromítalo se skoro nikde,“ podotýká.

Obce si techniku půjčují mezi sebou, sezonu mají od června do září

Zřejmě nejfilmovějším mikroregionem Vysočiny je Bystřicko, kde před pěti lety „vymysleli“ putovní kino. Podle statistik z loňské sezony uspořádali v 31 z 38 sdružených obcích celkem 72 promítacích večerů a filmy přilákaly kolem 4 500 diváků. Daří se tak naplňovat hlavní smysl - oživit venkov.

„Začínali jsme na koleni, domluvili jsme se, že to zkusíme s tím, že využijeme pozůstatky po klasických kinech,“ vrací se k začátkům předseda Mikroregionu Bystřicko a starosta Rožné Libor Pokorný.

„Dneska už můžeme hrát zároveň na třech místech, to znamená, že tři obce mají plnohodnotné vybavení - projektory, plátna a počítače. A sezona se kvůli množství obcí natáhla od června do září,“ líčí.

Na akci přispívá mikroregion i samotné obce, vstupné je dobrovolné. „Snažíme se vybavení modernizovat,“ dodává Pokorný.

Díky digitalizaci už nejsou potřeba velké promítací mašiny

Přes masové rozšíření letních kin nevyklízí pozice ani Josef Čadík, spoluzakladatel známého kinematografu, který výtěžek akce posílá na charitu. Letos Čadíkovi lidé kočují s promítacími vozy po Česku na sedmi různých trasách.

„Příčinou takového rozšíření letních kin je určitě digitalizace. Už nejsou potřeba velké promítací mašiny jako dříve,“ poukazuje Čadík.

Jeden z jeho vozů aktuálně parkuje v Bystřici nad Pernštejnem, kde se večerní promítání stalo součástí festivalu studentské tvorby Start film fest. Potrvá do 10. srpna.

„První rok byl tady takový rozpačitý, teď už máme každý večer amfiteátr na náměstí plný,“ libuje si Čadík. Navíc přijeli hosté: například Ondřej Havelka, jenž představil svoji režisérskou prvotinu Hastrman, nebo tvůrci komedie Bajkeři.

Bratři Čadíci mají ve Žďáře konkurenci v městské organizaci

Jako každý rok se Čadíci chystají i do Žďáru nad Sázavou. Na tamním náměstí Republiky však letos zůstanou jen tři dny, od 25. do 27. srpna. „O den jsme náš plán museli zkrátit,“ vadí provozovateli kinematografu. V posledních letech promítá bez finanční podpory města.

U Sázavy mezitím přibyl nový konkurent. Příspěvková organizace Kultura Žďár třetím rokem pořádá na přání radnice letní kino u Domu kultury. Letos připadá na termín 21. až 24. srpna.

„Termíny máme rok dopředu nahlášeny, je to o tom, na jakých termínech se domluví nebo nedomluví pan Čadík s městem,“ říká ředitelka Kultury Žďár Marcela Lorencová. Loni na čtyři filmové večery přišlo kolem pěti tisíc lidí.

Budou si oba subjekty konkurovat i nadále? „Do Žďáru jezdím rád, tamní náměstí vždycky bývalo plné, lidé přišli, i když bylo chladno nebo déšť. Co bude dál, nevím. Je otázka, jak se na to dívají radní,“ míní Josef Čadík.

Na promítání na obřím plátně jezdily do Jihlavy tisíce lidí

Letní kino v Jihlavě. Pochlubit se může největším promítacím plátnem své doby....

Letní kino v Jihlavě. Pochlubit se může největším promítacím plátnem své doby. Jenže promítat se zde původním způsobem už nikdy nebude. Betonový bunkr s promítací kabinou stojí dole uprostřed.

Bývalo to jedno z nejromantičtějších letních kin v Česku s jedním z největších promítacích pláten v celé střední Evropě, kam se za vlahých letních večerů sjížděli lidé ze širokého okolí.

Jenže pak začal vyhlášený jihlavský areál pro několik tisíc lidí chátrat, v 90. letech byly promítací stroje z amfiteátru v lesoparku Heulos odvezeny a už se do něj nikdy nevrátily. Tím skončila éra letního kina v Jihlavě - vyjma několika pokusů oživit areál projekcemi z pojízdného kinematografu.

„Mělo to tam neopakovatelnou atmosféru,“ shodují se například vedoucí magistrátního odboru kultury Tomáš Koukal a mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Jihlavský magistrát má už několik let v záloze jednoduchou studii, která by návrat letních projekcí na toto místo umožnila.

„Ale v současné době to není na pořadu dne. Nezabýváme se tím. Investice by byla v řádech milionů korun. Není to jenom o promítací technologii, ale i o elektroinstalacích a odpovídajícím zázemí,“ vysvětluje náměstek primátora Vratislav Výborný.

Kdo si bude chtít v krajském městě užít filmů pod širým nebem, musí využít projekcí na Masarykově náměstí. A s nostalgií vzpomínat na zlaté časy areálu v Březinových sadech.

Jeho historie se začala psát v roce 1949, kdy zde vznikl přírodní amfiteátr. Součástí bylo i letní kino, kde se v roce 1951 poprvé konal Filmový festival pracujících. Nejdříve se filmy promítaly na plátno o velikosti 10 krát 8 metrů pro dva tisíce diváků. Kapacita hlediště se však postupně zvyšovala až na 5 tisíc sedadel. V roce 1959 navíc byla postavena rozměrná stěna s promítacím plátnem 27,5 krát 11 metrů.

Před osmi lety nechala jihlavská radnice areál zrekonstruovat, využíván je hlavně pro pořádání různých festivalů.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Další z rubriky

Do Jihlavy přichází nábytkový řetězec Möbelix, zaměstná desítky lidí

Prodejna s nábytkem bude stát hned vedle Vrchlického ulice, parkoviště bude pod...

Vedení nábytkářského řetězce Möbelix plánuje otevřít svůj nový obchod v Jihlavě ve Vrchlického ulici. A to už v první...

Opilý šofér se po D1 řítil stosedmdesátkou, putoval rovnou na záchytku

Ilustrační snímek

Policisté na dálnici D1 u Jihlavy lapili řidiče, který jel příliš rychle a navíc byl opilý. Povolenou rychlost...

Na Vysočině přibývají města, kde vítězové voleb musí odejít do opozice

Střelbu z biatlonové pušky si při prohlídce areálu vyzkoušeli i starostové měst

Radost střídá zklamání. Sociální demokraté byli spokojení, že v době pro ně nepříznivé vyhráli v čtyřtisícových...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.

Najdete na iDNES.cz