Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po roztančeném bagru letos festival ve Žďáru opanují kola

  6:55aktualizováno  6:55
Díky českým a zahraničním tanečníkům, hercům a zpěvákům ožije genius loci zámku Kinských. I letos umělci rozpohybují celý Žďár, organizátoři slibují festival plný překvapení.

Philippe Priasso loni při festivalu KoresponDance zatančil duet s bagrem, několikrát se při tom ocitl nad hlavami diváků. Letos budou při mezinárodním festivalu tančit kola i Artuš, premiéru nového představení chystá Anna Polívková. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Loni návštěvníky žďárského festivalu KoresponDance nadchl milostný duet tanečníka s bagrem, se kterým francouzští umělci objeli celý svět.

Dechberoucí kreace i v osmimetrové výšce nad zemí letos vystřídají jiné kousky. Místo bagru budou již tento týden v sobotu tančit kola.

Fotogalerie

Mezinárodní festival divadla, tance a hudby se koná už pošesté, ale teprve podruhé zavítá do Žďáru nad Sázavou.

Program nabitého dne odstartuje už v 9 hodin v parku na Farských humnech poetickou projížďkou Tančící kola pod taktovkou francouzských choreografů Pierra Nadauda a Dominiqua Boivina. Právě on loni přivezl show Něžný bagr.

Následně se umělci i s diváky na kolech i pěšími dají do pohybu. Trasu naplánovali po cyklistické stezce od Farských humen až k Pilské nádrži. 

„Vezměte svá kola, přidejte se k Tančícím kolům a nechte se překvapit ojedinělými performancemi,“ láká na netradiční představení umělecká ředitelka festivalu a současně ředitelka Centra choreografického rozvoje SE. S. TA Marie Kinsky.

Až umělci na kolech dotančí k Pilské nádrži, otevřou představením po jedenácté hodině amfiteátr, který je součástí velkého volnočasového areálu. 

Informace pro návštěvníky festivalu

  • Kolik budou stát vstupenky Základní vstupné: 250 Kč Studenti, důchodci, rodiny (za osobu) 150 Kč Děti do 10 let vstup zdarma 
  • Kde je předprodej lístků Již od 20. června je možné vstupenky kupovat v ITC – Informačním a turistickém centru Zámek ve Žďáře nad Sázavou. On-line předprodej naleznete na www.mepass.cz.

Celý areál se otevře právě 5. července.Jedna zastávka bude za Domem kultury, pak lidé uvidí duet na netradičním jevišti, kterým bude garáž za zimním stadionem, dalším místem bude fotbalový stadion. Na projížďce se bude podílet dvacet performerů z různých koutů České republiky i ze světa.

Odpolední program festivalu začne ve 14.30 v areálu zámku Kinských. Návštěvníci se mohou těšit na mnoho premiér. 

Herečka a tanečnice Anna Polívková, která zazářila v šesté sérii StarDance, připravuje premiérové představení příchod PŘECHOD odchod s Halkou Třešňákovou. 

„Hledají úplně nový umělecký směr. Obě se představí tak, jak je diváci ještě neznají. Možná je ten směr méně klaunský, ale hodně humorný a citlivý,“ říká Kinsky.

Nechybí Tešlon, Frkl ani Artuš

V programu festivalu nebude chybět ani představení s prvky akrobacie Tešlon a Frkl v podání Lukáše Karáska a Florenta Golfiera. Hodně prostoru dostane italský tanečník Paco Decina.

Už týden nacvičuje představení Nebe se žďárskými tanečníky a pěveckými sbory Žďáráček a Fons. „Bude to velké překvapení pro všechny,“ říká tajuplně Decina.

Navíc se představí jako Artuš za doprovodu kontratenoristy Sébastiena Fourniera. „Představení vzniklo na základě legendy o králi Artušovi. Je to spojení jednoho těla a jednoho hlasu, prolíná klasickou i současnou hudbu, vystupujeme speciálně v historických památkách,“ popisuje tanečník.

Návštěvníci se mohou těšit na pestrý doprovodný program. „Otevřeme literární kavárnu, kde si návštěvníci budou moci odpočinout mezi představeními. Hasiči připraví koutek pro děti se skákacím hradem, pro děti bude přichystaná i taneční dílna a další překvapení,“ doplňuje Kamila Drtilová z organizačního týmu festivalu. 

Žádné z dětí si určitě nenechá ujít představení s neotřelým názvem Cirkus Prdítko. Některá představení se kvůli omezené kapacitě během odpoledne dokonce zopakují.

Mezi představeními mohou lidé zhlédnout také prezentaci Muzea nové generace, které vznikne rekonstrukcí někdejší hospodářské části areálu. „V půlce července začneme stavět, příští rok chceme otevřít,“ uvedla Marie Kinsky.

Celý den zakončí noční koncert barokní hudby Musica cum gaudio v kostele na Zelené hoře. Ten bude otevřený během dne také ke komentovaným prohlídkám.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Najdete na iDNES.cz