Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mahlerův festival zahájí Má Vlast, v živém obrazu se objeví i Komenský

  18:06aktualizováno  18:06
Přesně v den výročí úmrtí hudebního skladatele Gustava Mahlera - 18. května - začíná v Jihlavě 14. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2015. Letošní ročník Mahlerova festivalu ozdobí mimo jiné držitelka Ceny Thálie, herečka a operní pěvkyně Soňa Červená.

Hudební skladatel Gustav Mahler. V den výročí jeho úmrtí začíná v Jihlavě velký Mahlerův festival, jež nabídne 11 velkých koncertů a mnoho dalších doprovodných akcí a vystoupení. | foto: archiv

Kromě hudby nabídne festival také pokus o zápis do České knihy rekordů nebo experimentální divadelní představení nového cirkusu. Na přehlídku zavítají přední čeští umělci i zajímavá hudební sdružení ze zahraničí. Prostor dostanou i regionální hudební a pěvecká uskupení.

Nejzajímavější tipy ředitele festivalu Jiřího Štilce

Všichni se nesmírně těšíme na oba velké orchestrální koncerty - Smetanovu Mou vlast 18. května a Mahlerovu Píseň o zemi 26. června.

Těším se i na sugestivní představení Pan Theodor Mundstock 2. června a na vystoupení Soni Červené v rámci její výstavy Čím vším jsem žila 5. července v Kalištích u Humpolce.

Velmi zajímavé bude i představení, v němž se v netradiční roli se představí herec Václav Vydra. V komponovaném pořadu Bach-Rilke, přednese poezii R. M. Rilkeho za doprovodu violoncellistky Jitky Vlašánkové. Je to velká příležitost poznat skvělé herectví populárního komika.

„Posluchači budou mít možnost vyslechnout tři orchestrální, pět komorních a tři sborové koncerty v hlavní programové řadě. V rámci doprovodných akcí zazní ještě orchestrální koncert symfonického orchestru ZUŠ Jihlava, uskuteční se minifestival mladých dechových kapel, divadelní představení Pan Theodor Mundstock a řada dalších akcí,“ shrnul ředitel festivalu a muzikolog Jiří Štilec.

Při zahajovacím koncertu zazní jako připomínka 70 let od ukončení druhé světové války Smetanova Má vlast v podání Filharmonie Hradec Králové. „Je to nejlepší možnost, jak si připomenout naši slavnou historii i současnost. Je to nejsilnější hudební symbol vedoucí od Vyšehradu přes husitskou revoluci až k znovuzrození našeho moderního národa,“ vysvětluje volbu Štilec.

V programu letošního ročníku festivalu se pomyslně sejdou také tři čeští velikáni. Kromě Mahlera také Komenský a Hus.

Komenského připomene i netradiční živý obraz se 400 herci

Z tvorby Gustava Mahlera, jež je dramaturgickou stálicí přehlídky, zazní jeho Píseň o zemi. Jeden koncert bude věnován odkazu Mistra Jana Husa. Citace z jeho díla přednese Alfréd Strejček. „V případě Mistra Jana Husa jsme chtěli reagovat na událost, která se odehrála v Kostnici v roce 1415. Mistr Jan Hus je stále platným velkým symbolem statečnosti, odvahy a intelektu,“ připomíná Štilec.

Na Husovo učení podle Štilce volně navazuje jeden z největších českých intelektuálů, Jan Ámos Komenský. „Jeho celoevropský význam nám ukazuje, jak i představitelé malého národa mohou prosazovat velké myšlenky,“ vysvětluje Štilec zařazení do festivalového programu.

Připomenutí Komenského bude prostřednictvím inscenovaného živého obrazu „Jan Ámos Komenský se loučí s Jihlavou“ na hudbu Zdeňka Fibicha s účastí až 400 účinkujících z řad jihlavských občanů, spolků i sportovců, přičemž hlavní postavu Komenského ztvární primátor Rudolf Chloupek a účinkovat budou i jihlavští radní.

Organizátoři by tím chtěli vytvořit největší živý obraz v historii České republiky a usilovat i o zápis do České knihy rekordů. Režie se ujal Matěj Balcar.

V Kalištích se představí držitelka řady cen včetně Thálie

„S inscenováním živých obrazů se skončilo někdy po roce 1900, takže možnost vyzkoušet si režírovat něco takového, je pro mě výzva. Tak velký počet lidí jsem ještě nerežíroval,“ přiznává Matěj Balcar, kterému budou pomáhat čtyři asistenti.

Vstupenky

Vstupenky na jednotlivé koncerty a vystoupení jsou stále k dispozici. A to on-line, na webu www.mahler2000.cz, nebo v turistickém a informačním centru v Jihlavě. Jejich cena se pohybuje od 100 do 250 korun. Studenti a senioři mají slevu.

Do Jihlavy letos také zavítá pěvecký sbor chrámu sv. Cyrila a Metoděje, nebude chybět Benda Quartet a výjimečný zážitek se nabízí rovněž posluchačům, kteří navštíví koncert přední harfenistky Kateřiny Englichové a jednoho z nejrespektovanějších českých hobojistů, Viléma Veverky.

Místem, kde se také bude konat část festivalového programu, je rodný dům Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce.

Letos sem zavítá i jedna vzácná návštěva. V rámci své výstavy s názvem „Vším čím jsem žila“, osobně přijede 5. července herečka a operní pěvkyně Soňa Červená. Největší úspěch jí přinesla role Carmen, kterou ztvárnila na předních světových pódiích. Je držitelkou Ceny Thálie, medaile Artis Bohemiae Amicis a před dvěma lety ji prezident Miloš Zeman ocenil Medailí Za zásluhy.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz