Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mahlerův festival zahájí Má Vlast, v živém obrazu se objeví i Komenský

  18:06aktualizováno  18:06
Přesně v den výročí úmrtí hudebního skladatele Gustava Mahlera - 18. května - začíná v Jihlavě 14. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2015. Letošní ročník Mahlerova festivalu ozdobí mimo jiné držitelka Ceny Thálie, herečka a operní pěvkyně Soňa Červená.

Hudební skladatel Gustav Mahler. V den výročí jeho úmrtí začíná v Jihlavě velký Mahlerův festival, jež nabídne 11 velkých koncertů a mnoho dalších doprovodných akcí a vystoupení. | foto: archiv

Kromě hudby nabídne festival také pokus o zápis do České knihy rekordů nebo experimentální divadelní představení nového cirkusu. Na přehlídku zavítají přední čeští umělci i zajímavá hudební sdružení ze zahraničí. Prostor dostanou i regionální hudební a pěvecká uskupení.

Nejzajímavější tipy ředitele festivalu Jiřího Štilce

Všichni se nesmírně těšíme na oba velké orchestrální koncerty - Smetanovu Mou vlast 18. května a Mahlerovu Píseň o zemi 26. června.

Těším se i na sugestivní představení Pan Theodor Mundstock 2. června a na vystoupení Soni Červené v rámci její výstavy Čím vším jsem žila 5. července v Kalištích u Humpolce.

Velmi zajímavé bude i představení, v němž se v netradiční roli se představí herec Václav Vydra. V komponovaném pořadu Bach-Rilke, přednese poezii R. M. Rilkeho za doprovodu violoncellistky Jitky Vlašánkové. Je to velká příležitost poznat skvělé herectví populárního komika.

„Posluchači budou mít možnost vyslechnout tři orchestrální, pět komorních a tři sborové koncerty v hlavní programové řadě. V rámci doprovodných akcí zazní ještě orchestrální koncert symfonického orchestru ZUŠ Jihlava, uskuteční se minifestival mladých dechových kapel, divadelní představení Pan Theodor Mundstock a řada dalších akcí,“ shrnul ředitel festivalu a muzikolog Jiří Štilec.

Při zahajovacím koncertu zazní jako připomínka 70 let od ukončení druhé světové války Smetanova Má vlast v podání Filharmonie Hradec Králové. „Je to nejlepší možnost, jak si připomenout naši slavnou historii i současnost. Je to nejsilnější hudební symbol vedoucí od Vyšehradu přes husitskou revoluci až k znovuzrození našeho moderního národa,“ vysvětluje volbu Štilec.

V programu letošního ročníku festivalu se pomyslně sejdou také tři čeští velikáni. Kromě Mahlera také Komenský a Hus.

Komenského připomene i netradiční živý obraz se 400 herci

Z tvorby Gustava Mahlera, jež je dramaturgickou stálicí přehlídky, zazní jeho Píseň o zemi. Jeden koncert bude věnován odkazu Mistra Jana Husa. Citace z jeho díla přednese Alfréd Strejček. „V případě Mistra Jana Husa jsme chtěli reagovat na událost, která se odehrála v Kostnici v roce 1415. Mistr Jan Hus je stále platným velkým symbolem statečnosti, odvahy a intelektu,“ připomíná Štilec.

Na Husovo učení podle Štilce volně navazuje jeden z největších českých intelektuálů, Jan Ámos Komenský. „Jeho celoevropský význam nám ukazuje, jak i představitelé malého národa mohou prosazovat velké myšlenky,“ vysvětluje Štilec zařazení do festivalového programu.

Připomenutí Komenského bude prostřednictvím inscenovaného živého obrazu „Jan Ámos Komenský se loučí s Jihlavou“ na hudbu Zdeňka Fibicha s účastí až 400 účinkujících z řad jihlavských občanů, spolků i sportovců, přičemž hlavní postavu Komenského ztvární primátor Rudolf Chloupek a účinkovat budou i jihlavští radní.

Organizátoři by tím chtěli vytvořit největší živý obraz v historii České republiky a usilovat i o zápis do České knihy rekordů. Režie se ujal Matěj Balcar.

V Kalištích se představí držitelka řady cen včetně Thálie

„S inscenováním živých obrazů se skončilo někdy po roce 1900, takže možnost vyzkoušet si režírovat něco takového, je pro mě výzva. Tak velký počet lidí jsem ještě nerežíroval,“ přiznává Matěj Balcar, kterému budou pomáhat čtyři asistenti.

Vstupenky

Vstupenky na jednotlivé koncerty a vystoupení jsou stále k dispozici. A to on-line, na webu www.mahler2000.cz, nebo v turistickém a informačním centru v Jihlavě. Jejich cena se pohybuje od 100 do 250 korun. Studenti a senioři mají slevu.

Do Jihlavy letos také zavítá pěvecký sbor chrámu sv. Cyrila a Metoděje, nebude chybět Benda Quartet a výjimečný zážitek se nabízí rovněž posluchačům, kteří navštíví koncert přední harfenistky Kateřiny Englichové a jednoho z nejrespektovanějších českých hobojistů, Viléma Veverky.

Místem, kde se také bude konat část festivalového programu, je rodný dům Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce.

Letos sem zavítá i jedna vzácná návštěva. V rámci své výstavy s názvem „Vším čím jsem žila“, osobně přijede 5. července herečka a operní pěvkyně Soňa Červená. Největší úspěch jí přinesla role Carmen, kterou ztvárnila na předních světových pódiích. Je držitelkou Ceny Thálie, medaile Artis Bohemiae Amicis a před dvěma lety ji prezident Miloš Zeman ocenil Medailí Za zásluhy.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Najdete na iDNES.cz